Döbbenetes adatok, információk birtokába jutott portálunk arról, hogy a Dunaújvárosban működő vasmű évek óta fittyet hány a környezetvédelmi előírásokra, és a kiszabott tetemes bírságok ellenére sem tartja be azokat. A Dunaferr viszont egészen mást kommunikál: a cég álláspontja szerint ők betartják a környezetvédelmi előírásokat; minden ennek ellentmondó híradás csupán “valótlan információ”. Ez egyébként tényleg rendkívül megnyugtatóan hangzik; más kérdés, hogy mennyire fedi a valóságot. A PestiSrácok.hu ugyanis megtudta: a 2014–2018 közötti időszakban a környezetvédelmi előírások be nem tartása miatt összesen kétmilliárd forint (!), míg 2018-ban összesen 3 250 000 forint bírságot kaptak. És ez nem minden. Nem csupán letagadják, hogy folyamatosan megbírságolják őket, de a hatóságok felé sem mindig sikerült teljesíteni a bejelentési kötelezettségüket például arról, hogy az érctömörítő kéményen kibocsátott károsanyag mértéke meghaladja a megengedettet. De valószínűleg azt is elfelejtették közölni a dunaújvárosiakkal, hogy a monitoring kutakból vett mintákban új komponenseket mutattak ki, amelyek határérték felettiek a cink, a molibdén, a cianid összes, az arzén, a szelén, az ón, a higany, a bór, valamint a fluorid tekintetében.
Szinte folyamatosan “problémás” a levegő szennyezettsége Dunaújvárosban, amelyet leginkább a szálló por miatt minősítenek annak. Az, hogy ezt minek is köszönhetik az ott élő emberek, nem annyira nehéz kitalálni annak ismeretében, hogy a városban működik a Dunaferr Dunai Vasmű. A cég konzekvensen tagadja, hogy közük lenne a szálló por mennyiségéhez, sőt, véleményük szerint ők az előírásoknak megfelelően járnak el. A portálunk birtokába jutott információk szerint azonban a céget évek óta – és idén is több alkalommal – tetemes mennyiségű pénzbírsággal sújtotta a hatóság a követelmények be nem tartása miatt.
Megtudtuk: az ISD Dunaferr által üzemeltetett érctömörítő kémények károsanyag-kibocsátása 2018. január elseje óta folyamatosan határérték feletti. A határérték feletti károsanyagok megakadályozása, megelőzése érdekében a Zrt.-t intézkedési terv kidolgozására kötelezte a Fejér megyei Kormányhivatal illetékes szervezeti egysége. Kötelezettség kikényszerítése érdekében végrehajtási eljárás indult, amelyben végrehajtási bírság került kiszabásra. A Zrt. az intézkedési tervben foglaltakat nem tartotta be, ezért a hatóság ismételten a határérték feletti kibocsátások megakadályozása, megelőzésének érdekében bírság megfizetésére és intézkedési terv benyújtására kötelezte a Zrt-t. Úgy tűnik, erre is fittyet hánynak a Dunaferrnél, mivel 2019 júliusában több alkalommal történt az érctömörítő kéményen határérték-túllépés, de erről sem szóltak a hatóságnak. Ezen értékek bejelentésének elmulasztása miatt a hatóság bírság megfizetésére és intézkedési terv benyújtására kötelezte őket. A kokszolómedence diffúz mérése során megállapítást nyert, hogy az nem felel meg az előírásoknak, és a Hatóság több alkalommal meg is bírságolta a céget ezért. A Dunaferr-t azonban nem hatotta meg ez sem, mint ahogyan annak a rendszernek a kiépítését sem tartották fontosnak, amely az ISD Kokszoló Kft. engedélyében előírt tárolótartályok légzőszelepein történő károsanyag-kibocsátások kiküszöbölésére lenne alkalmas. Ráadásul több kokszolói kármentesítési területen mutatták ki a felszín alatti víz szennyezettségét, amely miatt a Hatóság beavatkozási és monitoring terv benyújtását rendelte el, de ezt sem sikerült elkészítenie a Vasműnek. Hiába bírságolják tehát a céget, egészen egyszerűen még ezzel sem tudják elérni, hogy a Dunaferr Zrt. eleget tegyen a környezetvédelmi előírásoknak. Úgy tudjuk, hogy a céget idén több alkalommal is végrehajtási bírsággal sújtották, de ennek hatására sem történt változás.
Bírságok összege az ISD Dunaferr esetében:
- 2014-2018 között a környezetvédelmi előírások be nem tartása miatt összesen: 2 000 000 000 Ft; 2018. évben összesen: 3 250 000 Ft
- Tűzvédelmi, műszaki biztonsági okból: 2 100 000 Ft
- Környezetvédelmi előírások be nem tartása, intézkedési tervek nem teljesítése: 1 150 000 Ft; 2019. évben összesen: 10 820 000 Ft
- Tűzvédelmi, műszaki biztonsági okból: 2 920 000 Ft
- Környezetvédelmi előírások be nem tartása, intézkedési tervek nem teljesítése: 7 900 000 Ft
ISD Power Kft. bírságai:
- 2018. évben összesen: 1 900 000 (tűzvédelmi bírság); 2019. évben összesen: 900 000 Ft (tűzvédelmi bírság)
- Kiemelt esemény (Katasztrófavédelem): 2018. május 15-én az egyik kazánházában a kohógáz vezeték karbantartása közben – üzemzavarnak minősülő – tűz keletkezett
ISD Kokszoló Kft. bírságai:
- 2018. évben összesen: 100 000 Ft, tűzvédelmi bírság: 100 000 Ft; 2019. évben összesen: 5 000 000 Ft, a tűzvédelmi bírság pedig 400 000 Ft
- Környezetvédelmi előírások be nem tartása, intézkedési tervek nem teljesítése: 4 600 000 Ft
Kiemelt esemény (Katasztrófavédelem): 2019. évi időszakos hatósági ellenőrzést június 19-én hajtották végre, amely során megállapításra került, hogy egyes telepített gázérzékelők meghibásodtak, készenlétben tartásuk nem volt megfelelő, továbbá a teljes kamragáz csőhálózat felülvizsgálata nem kezdődött meg, erre vonatkozóan semmilyen karbantartási tervvel nem rendelkeznek. A kokszoló kemencék és tároló tartályok esetében a BAT (EU szabvány) előírások teljesülésének igazolása nem megfelelő a diffúz porkibocsátás esetében. A vállalat az intézkedési terveket nem hajtja végre, folyamatos bírságolás alatt áll 2016 óta.
ISD Dunaferr Zrt. üzemei:
- Ércelőkészítő és Darabosító üzem bírságai: 2018. évben összesen: 500 000 Ft, tűzvédelmi bírság: 500 000 Ft; a 2019-es évben összesen 700 000 Ft. Továbbá a környezetvételi előírások be nem tartása, intézkedési tervek nem teljesítése miatt újabb 700 000 Ft-os bírság.
De ha mindez nem lenne elég, 2019 júliusában hat alkalommal SO2 (kén-dioxid) túllépés is történt, ami légzőszervi megbetegedést okozhat. A túllépéseket a vállalat nem jelentette a számára meghatározott határidőn belül, ezért a környezethasználati engedélytől eltérő üzemeltetés miatt 500 000 Ft. bírság került kiszabásra és intézkedési terv került előírásra.
Környezetvédelmi szempontból az egyik legszennyezőbb üzem a kibocsátott por tekintetében
A telephelyen lévő elektrosztatikus porleválasztó felújítása korábban megtörtént, azonban a por kibocsátása 2018. január 1. óta folyamatosan határérték feletti, ezért újabb beruházások lennének szükségesek. Megtudtuk: a vállalat az intézkedési terveket nem teljesítette, a szükséges beruházások kapcsán a kivitelező vállalkozóval továbbra sem kötött szerződést. Az új berendezések telepítése mintegy 6 milliárd forintos beruházást jelentene, ehhez pedig a szükséges infrastruktúra kiépítése is szükséges lenne. A Dunaferr javaslata erre az volt, hogy a Kormány engedélyezze azt, hogy a vállalat 2022. június 30-ig, illetve 2023. augusztus 31-ig végezze el a beruházásokat és a projektet támogassák.
Bírság, bírság, bírság…
Vas- és acélgyártás bírságai:
- 2018. évben összesen: 450 000 Ft, a környezetvételi előírások be nem tartása, intézkedési tervek nem teljesítése miatt 350 000 Ft, míg a tűzvédelmi bírság: 100 000 Ft volt. Idén eddig 2 220 000 Ft bírságot kaptak, a környezetvételi előírások be nem tartása, intézkedési tervek nem teljesítése miatt 600 000 Ft, míg a tűzvédelmi bírság 1 620 000 Ft volt.
A technológiai folyamatok során jelentős problémát okoz a konverter üzem kiporzása a nyersvas konverterbe adagolásakor, nyers acél csapolásakor, a nyersvas keverőbe történő beöntésekor. Az öntőcsarnok esetében nem került kiépítésre folyamatos mérőberendezés, a beruházás mintegy 200 millió Ft lenne. A vállalat az intézkedési tervet nem hajtja végre, folyamatos bírságolás alatt áll. Új határidőt is kaptak pedig: 2019 novemberéig. A Dunaferr javaslata az ITM részére az volt, hogy szükségtelennek ítélik az átalakítási munkákat, álláspontjuk szerint csak ésszerűtlen költséggel valósítható meg a beruházás. Éves gyakoriságú mérés előírása és a projekt Kormány általi támogatása a kérésük. Itt azért érdemes megjegyezni, hogy a pontforrások mérése és a határérték a magyar jogszabály, valamint az EU Bizottságának végrehajtási határozata (BATC) alapján került előírásra.
Az ISD Dunaferr Zrt. az alábbi kármentesítési tevékenységek elvégzésére kötelezett: bírságok megfizetése 2018-ban összesen: 300 000 Ft; 2019-ben összesen: 2 000 000 Ft.
A Dunaferr I-II-III-IV-V-VI számú kokszolói kármentesítési területen kimutatott földtani közeg és felszín alatti vízszennyezés kármentesítésével kapcsolatban benyújtott tényfeltárási záródokumentációt a Járási Hivatal elfogadta, továbbá a műszaki beavatkozási- és monitoring terv benyújtását rendelte el. Az előírás nem került teljesítésre, végrehajtási eljárás indult. Új határidő: 2019 novembere. A Dunaferr javaslata az ITM részére az volt, hogy a hatóság méltányolja a később benyújtásra kerülő műszaki beavatkozási tervet (határidő nem került meghatározásra) és fogadja el a vállalat vízkitermelésre és monitoring végzésére leírt javaslatát. A kármentesítéshez kéri a kormány támogatását.
Dunaferr zagytér: a monitoring kutakban a határérték feletti a cianid, a higany, az arzén…
Az ISD Dunaferr Zrt. a mai napig még az előkészítő munkákat sem fejezte be a 2004-ben a rekultivációs tervekben előírtak kapcsán. A vállalat nyilatkozata alapján a zagyvezeték elbontását végezte el. Erre 2020 decemberéig kaptak haladékot. A 2018. évi monitoring eredmények áttekintése során észlelték, hogy a monitoring kutakból vett mintákban új komponenseket mutattak ki, amelyek határérték felettiek: cink, molibdén, cianid összes, arzén, szelén, ón, higany, bór, fluorid. A monitoring eredmények ismeretében a Környezetvédelmi Hatóság 2019 márciusában kivizsgálási eljárást kezdeményezett a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál. A Dunaferr javaslata az ITM részére itt is az volt, hogy a hatóság fogadja el a vállalat által benyújtott és a Járási hivatal által elutasított műszaki beavatkozási tervet, és természetesen állami szerepvállalást kérnek a rekultivációhoz.
A Dunaferr szerint ők betartják a környezetvédelmi előírásokat; aki mást mond, az hazudik
Mindezek ismeretében annak azért mégiscsak van némi diszkrét bája, hogy a Dunaferr az alábbi közleményt tette közzé honlapján:
Az utóbbi hetekben a DUNAFERR több helyi politikusi nyilatkozatban, spekulációban is feltűnt, és akaratán kívül a dunaújvárosi önkormányzati- és polgármester-választási kampány eszközévé, egyik központi témájává vált. A vállalattal foglalkozó politikai nyilatkozatok minősége, valamint az elhangzó valótlan és megtévesztő információk miatt elkerülhetetlenné vált, hogy megszólaljunk. Szeretnénk nyilvánvalóvá tenni, hogy a DUNAFERR egy üzleti vállalkozás, magántársaság, amely teljesen kívül áll a politikán. A DUNAFERR nem támogat egyetlen politikai pártot sem, és nem szövetkezett egyetlen politikussal sem. Ezzel együtt arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a pozíciójukat megtartani igyekvő politikusok utóbbi időben tett megannyi felelőtlen megnyilvánulása sérti a DUNAFERR érdekeit, kárt okoz a vállalatnak. (…) Fontos elmondani azt is, hogy a DUNAFERR betartja a környezetvédelmi előírásokat. Ezt számos audit és ellenőrzés támasztja alá, köztük azok is, amelyet a város kezdeményezett az ellenőrző szerveknél, hogy megpróbálják kompromittálni a vállalatot. Az acélipar jelenlegi helyzetében nem támadásokra, a gyár és a város közötti feszültség szítására, hanem támogatásra és összefogásra van szükség. Ezért felszólítunk minden politikust, akinek fontos a Vasmű sorsa, hogy támadásaikkal, rágalmaikkal vagy szükségtelen hatósági feljelentésekkel ne okozzanak kárt a DUNAFERR-nek, valamint a vállalatnál keményen dolgozó több ezer – főként Dunaújvárosban élő – embernek.
Portálunk természetesen megkereste a Dunaferr Zrt.-t is a kiszabott bírságokkal kapcsolatban, válasz azonban egyelőre nem érkezett.
Folytatjuk!
PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS