A futball azért annyira népszerű és azért rezonál ilyen könnyen és jól rá a néplélek mindenütt a világon, mert talán a legélethűbben vagy a legjobban modellezi az életet magát – fogalmazott Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke a XX. Század Intézet legújabb videójában, amelyben a futball identitásformáló erejéről, a labdarúgás és a politika viszonyáról, a magyar labdarúgás sikerkorszakairól esett szó.
Mint Szöllősi György kifejtette, a focit szokták úgy jellemezni, mint egy mindenki által könnyen érthető nemzetközi nyelvet; egy társadalmi rangtól, származástól, vallástól, mindentől független közös nevezőt; egy olyan sportformát, amely nagyon könnyen eltalál mindenkinek a szívéhez. Ugyanakkor kiemelte, a futball különlegessége abban is tetten érhető, hogy
talán a legélethűbben vagy a legjobban modellezi az életet magát.
Az újságíró kifejtette, a futballban minden megvan, ami az életben megvan: az erőfeszítésnek megvan a gyümölcse, de mégis megjelenik benne olykor az igazságtalanság; olykor egyfajta transzcendencia; bajtársiasság; közös élmény.
Akár rokonszenvvel közelítünk a futballhoz, akár nem, azt a tényt el kell fogadnunk, hogy ez mozgatja meg leginkább az embereket, ez váltja ki a legtöbb indulatot
– fogalmazott. Mint felidézte, 2016-ban, amikor Magyarország 44 év után kijutott az Európa-bajnokságra és nyert egy meccset, az emberek spontán módon kitódultak az utcára, ünnepeltek a körúton, mert ilyen érzelmeket váltott ki belőlük a labdarúgás anélkül, hogy ezt bárki előre modellezni tudta volna, vagy bárki elvárta volna tőlük.
A beszélgetésből kiderül, a futball miatt még háború is robbant ki; de volt olyan világbajnoki döntő, ahol elkeseredésükben a vereség miatt levetették magukat a stadion tetejéről az emberek; illetve, hogy milyen szerepet játszottak a közép-európai országok a futball népszerűsítésében, és hogyan segítettek a Közép-Európából kirajzó, nagyrészt magyar zsidó szakemberek a focit Észak- és Dél-Amerikába elvinni.
Forrás: XX. Század Intézet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS