Spanyolország a rendes játékidőben 2-1-re legyőzte Angliát az Európa-bajnokság döntőjében, és ezzel aranyérmes lett. Anglia ezúttal sem tudta átlépni saját árnyékát, tovább tart az 1966-os vb-győzelem óta tartó átok, képtelenek nagy tornát nyerni. A zsinórban hét meccset nyerő hispánok ugyanakkor – akik legyőzték Németországot, Franciaországot és a döntőben Angliát is – megérdemelten lettek Európa legjobbjai!
Anglia három év után ismételten eljutott a fináléba, némileg igazolva ezzel a sok kritikát kapott, valóban nem túl látványos játékát. Spanyolország döntőbe jutása a tornán látottak alapján inkább volt megérdemelt, tizenhárom gólt szerezve a tornán, mindvégig meggyőző teljesítménnyel rukkoltak ki Luis de la Fuente tanítványai, amelynél kiváló elegyet alkotnak a rutinos rókák és az ifjú titánok. Egyik kapitány sem húzott meglepetést a kezdőcsapat kijelölésekor, de az várható is volt, hogy nem a legnagyobb téttel bíró mérkőzésen kezdenek majd kísérletezésbe a mesterek.
Összeállítások
Spanyolország: Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruíz – Lamine Yamal, Olmo, Williams – Morata. Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Saka – Shaw, Mainoo, – Foden, Bellingham, Foden – Kane.
Első félidő
Az előzetesen várt képe alakult ki a játéknak, rögtön a mérkőzés elején. A spanyolok birtokolták a labdát, a rájuk jellemző, rövid passzos játékkal, és többnyire a fehér mezes angolok térfelén tartózkodtak a csapatok. A 12. percben Nico Williams húzta meg a bal szélen, de lövésébe önfeláldozóan belevetődött Stones. A szöglet után Le Normand húzta rá a visszafejelt labdát, de nem talált kaput. A 15. percben lódult meg először Anglia, Walker beadása után jöhetett Foden szöglete, ám a védők tisztáztak. A 25. percben Kane kapott sárga lapot egy csúnya belépőt követően. A félidő feléhez érve a mérkőzés kiegyenlített lett, az angolok is veszélyeztettek olykor. A 31. percben Dani Olmo révén az első spanyol sárga is megszületett, amikor oldalba rúgta Rice-t. A 43. percben Morata próbálta tisztára játszani magát az angol büntetőterületen belül, de az utolsó pillanatban szögletre mentettek a védők. Az első félidő utolsó eseménye előbb Kane blokkolt lövése, majd egy angol szabadrúgás utáni Foden-helyzet volt, de gól nem született, mert Unai Simon résen volt. Ez volt az első kaput eltaláló lövés a mérkőzésen, ami azért sokat elmondott a látottakról: nem ez volt a legizgalmasabb félidő az Eb-n.
Második félidő
A félidőben kényszerű cserét eszközölt a spanyol mester, Rodri helyett Zubimendi érkezett. A 47. percben megszerezte a vezetést Spanyolország. A tizenhetedik születésnapját tegnap ünneplő Lamine Yamal indult el a jobb szélről befelé, akár lőhetett is volna, de ő a bal oldalon őrizetlenül érkező Nico Williams elé tálalt, aki ballal, laposan a bal sarokba lőtt (1-0). Gyönyörű gól volt, és a fiatal csillag, Yamal ezúttal is elévülhetetlen érdekemet szerzett a találatban.
Két perccel később meg is duplázhatta volna előnyét a hispán csapat, ám Olmo nagy helyzetben rosszul találta el a labdát, ami így jócskán elkerülte a kaput. Az 55. percben ismét Yamal villant, szenzációs labdával ugratta ki Moratát, aki Pickford mellett ugyan elgurította a labdát, de a védők menteni tudtak. Egy perccel később Willams lőtt messziről, éppen, hogy a jobb sarok mellé. Gareth Southgate, látva a spanyolok fölényét, változtatott. Lejött Harry Kane, akit Watkins váltott. A 64. percben megvillant az angol sztár, Bellingham is, három spanyol védő között vette át remekül a labdát, fordulásból lőtt is, kevéssel a jobb sarok mellé. A 66. percben Yamal ugrott ki, a tizenhatosnál megcsinálta a visszacselt is, lapos lövését azonban Pickford bravúrral szögletre ütötte. A következő percben spanyol cserét könyvelhettünk el, Morata helyett Oyarzabal érkezett. Southgate is cserélt újból, Mainoo helyett Palmer érkezett, aki fantasztikus cserének bizonyult. Éppen csak, hogy pályára lépett, amikor a máris betalált. Saka jobb oldalról középre játszotta a labdát, amely hátrakerült a második hullámban érkező Palmer elé, aki állítgatás nélkül laposan a bal sarokba bombázott (1-1). Ha a spanyolok értékesítik a helyzeteiket, már eldőlhetett volna a mérkőzés, így viszont ismét nyílt lett a találkozó. A 82. percben középen kényszerítőzött Olmo és Williams, a labda Yamal elé került, aki ballal teketóriázás nélkül lőtt, de Pickford eszén ezúttal sem tudott túljárni. A 84. perc elején Le Normand helyett Nacho érkezett a spanyoloknál, ez volt a hispánok harmadik változtatása. A 88. percben a spanyoloknál is érkezett egy csereember, Oyarzabal, és valószínűleg el is döntötte az aranyérem sorsát. Olmo passzolt a bal oldalon felfutó Cucurellához, aki pompás ütemben lőtt középre, a berobbanó Oyarzabal pedig mindenkit megelőzve a kapuba lőtt (2-1). A gól után Foden helyett Toney jött az angoloknál, Yamal helyett pedig Merino a spanyoloknál. Egy angol szöglet után Stones és Guehi fejese is visszajött a “spanyolfalról”, így nem lett újra egyenlő.
A négyperces ráadásban Angliának nem sikerült kiegyenlítenie, így három év után ismét elbukták a döntőt, igaz, ezúttal a rendes játékidőben. A tornán végig kiegyensúlyozottan, remekül játszó Gran Armada nem hibázott a döntőben sem, ahol a játék képe alapján megérdemelten nyert és ült fel ezzel Európa trónjára. 2024-ben tehát Spanyolország az Európa-bajnok!
Vezető kép: Facebook/UEFA EURO 2024
Facebook
Twitter
YouTube
RSS