Sokak számára probléma, hogy a Fidesz hatalmának megdöntéséhez most jobbikos képviselő-jelöltre kell ajánlást adnia – olvasható a hazai baloldali melegközösség oldalán, ahol egy egész oldalt szánnak arra, hogy instrukciókat adjanak az önkormányzati választáshoz az LMBTQ-s választópolgárok számára. A honlapot a Magyar Szocialista Párt (MSZP) munkaközössége – mely az Európai Szocialisták Pártja (PES) Rainbow Rose hálózatának tagja – működteti.
Nem lehet könnyű helyzetben a hazai LMBTQ-s társadalom, hiszen az önkormányzati választáson az ellenzéki összefogásban a Jobbik is helyet kapott, így tehát őket is kell(ene) támogatniuk október 13-án. Az MSZP munkaközössége azonban most sem hagyta őket magukra: egy egész oldalon arról cikkeztek, hogyan is éljék meg ezeket a nehéz napokat a választásokig. Mint írják: komoly dilemma, hogy egy LMBTQ embernek most egy jobbikos jelöltet kell(ene) támogatnia és október 13-án egy jobbikos jelöltre kell(ene) szavaznia.
A megértés szempontjából fontos tudni, hogy a demokratikus ellenzéki pártok nem jószántukból, nem politikai félrecsúszásuk okán vették be a szélsőjobbos pártot az ellenzéki összefogásba.
Véleményük szerint a Fidesz-KDNP által kialakított politikai légkörben és az általuk átszabott választási rendszerben a saját győzelmüket csak a velük szembenálló erők teljes összefogása veszélyeztetheti. Hozzáteszik: még így sem biztos, hogy az ellenzék nyer, de csak így van egyáltalán esélye megpróbálni. Megtudtuk azt is, hogy miért kötöttek megállapodást a Jobbikkal, annak ellenére, hogy egyébként a hátuk közepére sem kívánták volna a pártot:
Számos olyan település – sőt még budapesti kerület is – van, ahol a Jobbik annyi szavazatot kapott az elmúlt választásokon, hogy ha nem kerülnek be az összefogásba, még matematikailag sincs esély a Fidesz legyőzésére. Ezeken a helyeken elkerülhetetlen volt tehát a Jobbikkal is megállapodást kötni. A megállapodás része, hogy a Jobbik az adott településen (kerületben) valahány egyéni képviselőt indíthat.
Hangsúlyozzák: ez az összefogás nem politikai közösséget vagy azonosságot jelent, csupán egy választástechnikai, egy matematikai összefogás. Mit tegyen az LMBTQ-témára érzékeny ember, ha az ő választókerületében jobbikos jelölt van? – teszik fel az egyébként valóban izgalmas kérdést, melyre egy mondatban válaszolnak: úgy döntsenek, hogy jó legyen. Persze abban is segítenek, mi alapján mérlegeljenek:
A jelenlegi homofób és a demokráciát földbe taposó Fidesz hatalmat el kell söpörni. Most nem csak matematikai, hanem reális esély van erre és ez az esély soha nem volt még ennyire nagy.
Nos, a mindenképpen frappáns és meggyőző érvelésnek ezzel még mindig nincs vége. Kifejtik: azzal, hogy most aláírják a jelöltté váláshoz szükséges ajánlóívet, még nem kötelezik el magukat és nem hazudtolják meg eddigi elveiket. “Csupán megadod a lehetőséget, hogy a választókerületedben legyen ellenzéki-összefogás jelölt.” Az MSZP munkacsoportja végül azért megnyugtatja az LMBTQ-s közösséget, hogy ne legyenek illúzióik: nem lehet a homofóbiát egyik pillanatról a másikra kikapcsolni a jobbikos politikusokban. Sőt, “az is az igazság, hogy a Jobbiknak számos olyan politikus tagja van, aki magánemberként nem homofób, a párthoz más okból csatlakozott.” Akinek eddig nem volt világos, annak pedig külön leírják, hogy a jobbikos úgy fog szavazni, ahogyan az az LMBTQ szempontjából előnyös.
Továbbá fontos, hogy az önkormányzati testületben meg fog maradni a választási összefogás egysége. Amelyben a demokratikus pártok igenis meg fogják majd oldani, hogy az LMBTQ szempontból fontos kérdésekben a Jobbikos képviselő megfelelően szavazzon.
Ezért aztán mindenképpen el kell menni szavazni, ahol “az összefogás polgármesterére (és Budapesten a főpolgármesterre) legalább add le a szavazatod, ha az egyéni jelöltre nem is”.
Alig várjuk azt a későbbi írásukat, melyet már most előre beharangoztak: ebben majd azt taglalják, hogy egy LMBTQ ember vajon szavazzon vagy ne szavazzon olyan jobbikos jelöltre, aki egyébként a Fidesz-ellenzék összefogás jelöltjeként indul.
Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS