A hétszázötven milliárd eurós uniós helyreállítási csomag egy része vissza nem térítendő támogatásként jut el a tagállamokhoz, másik része önkéntes alapon, hitelként áll rendelkezésre. Egybehangzó vélemény, hogy a járvány által legjobban sújtott déli tagállamoknak a legsürgetőbb, hogy hozzájussanak a segítséghez – hangzott el a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorában.
A mediterrán országok gazdasága tavaly nyáron nagyon megsínylette a turizmus leállását, és idén is csak korlátozott lehet a látogatók visszatérése. Görögországban például a negyedik hullámtól való félelem és a terjedő delta variáns miatt szigorító intézkedésekről döntöttek már a héten. Trautmann László, a Magyar Közgazdasági Társaság Fejlődésgazdaságtani Szakosztályának elnöke elmondta: Az újjáépítési pénzek, melyeket az EU Görögország számára folyósít, nagy valószínűséggel az átstrukturálódást fogják segíteni. Görögország lassan lábal ki a gazdasági válságból, csak idén márciusban sikerült harminc éves államkötvényt értékesítenie 2008 óta. Az ilyen államkötvényeknél mindig az a legfontosabb, hogy mekkora a bizalom az államban és a stabilitásban. Görögországban a munkanélküliség főleg a fiatalok körében nagyon magas. Az Európai Bizottság is megerősítette, hogy a görög növekedés kulcsa a belső fogyasztás növelése, viszont az látható, hogy a járvány idején havonta 540 eurót kaptak a munkanélküliek, míg ha elkezdenek dolgozni, akkor 850 eurót kaphatnak, és sokak úgy vélik, hogy számukra nem éri meg bevállalni azt a munkát, amit a piac nyújtani tud.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: Híradó.hu ; Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Oresztisz Panajotu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS