Erősödött a DK és a Momentum – áll óriási betűkkel a hvg.hu nyitóoldalán. A nagy hírt a Medián közvéleménykutatása alapján jelentették be, a kimutatás szerint ugyanis az ellenzéki pártok közül Gyurcsány pártja 7-ről 11 százalékra, a Momentum pedig 3-ról 5-re tudta növelni támogatottságát. Csakhogy a Medián elemzéséből az is kiderül, hogy a többi ellenzéki párt – főleg az MSZP és a Jobbik rovására -, de az EP-választási kampányra gyakorlatilag szétesett LMP tábora is a felére csökkent. Eközben a kormányzó pártok támogatottsága nem változott, sőt, a választani tudó biztos szavazók körében 56-ról 57 százalékra erősödött. A teljes népességet tekintve a Fidesz a szavazók 40 százalékának bizalmát élvezi, ez pedig több, mint az összes ellenzéki párt támogatottsága együttvéve. Miközben a balliberális HVG, a feltupírozott tálalás mestere azt sugallja, hogy erősödtek az ellenzéki pártok, az igazság az, hogy legfeljebb egymáshoz képest, ugyanis a roncsellenzék tagjai már csak egymástól képesek elhódítani szavazókat. A vezető kormánypárt eközben köszöni szépen, jól van, támogatottsága stabil, töretlen, sőt…
A Medián a HVG megbízásából készített párttámogatottsági közvélemény-kutatást az EP-választás és az önkormányzati választások előtt. Ha csupaszon a számokat tekintjük, abból kiderül, hogy a Fidesz a várakozásoknak megfelelően nagyarányú győzelmet aratott, népszerűsége szinte változatlan maradt (a szavazókorú népességben a tavasszal mért 41 százalékról 40-re, a választani tudó „biztos” szavazók körében viszont 56-ról 57 százalékra mozdult). Az ellenzéki pártok támogatottsága ezzel szemben összesen nem ér a Fidesz támogatottsága közelébe sem.
A kormányzó párt után jelentősen lemaradva az ellenzéki sort a DK és a Jobbik vezeti: előbbire a teljes népességre levetített arányszám szerint 11 százalék szavazna. Az igaz, hogy ez erősödés, önmagukhoz képest, mert a számadat korábban mindössze 7 volt. A második a sorban a Jobbik, 6 százalékkal, ami a balratolódott, egykor magát nemzetinek hirdető párt zuhanórepülése során már megszokott csökkenés… A harmadik szintén 6 százalékkal az MSZP. A negyedik helyen áll a Momentum Mozgalom 5 százalékkal, a korábbi 3 helyett – utánuk már csak az LMP, a Mi Hazánk Mozgalom, a Kétfarkú Kutyapárt és a Párbeszéd hajtja a sereget.
Az LMP a belső ökölharcok áldozata lett
Az LMP támogatottságának csökkenése sem túl nagy meglepetés, miután köztudott, hogy a párton belül is megy az ökölharc: egymást rúgták ki, zárták ki, majd hagyták el a süllyedő hajót ismert politikusaik. Ennek alapján még a három százalék is soknak tűnik.
Négy év alatt gyakorlatilag megsemmisült a Karácsony-féle Párbeszéd
A Mi Hazánk Mozgalom a sorban a legfiatalabb párt, amelyik az első választásán van túl. Még nincsenek egy évesek… Esetükben az 1 százalék, ami megegyezik a biztos szavazók arányával is, viszont nem is olyan kevés, pláne a nagyobb múltat (konkrétan 6 évet) maga mögött tudó Párbeszédhez képest, amely párt jelen esetben szó szerint a sereghajtó, a legeslegutolsó helyen az ellenzékiek sorában. Hogy az LMP-ből már évekkel ezelőtt kilépett politikusok új pártjának mennyire tett jót a szocialistákkal, Gyurcsányékkal és a Jobbikkal való összeborulás?
Nos, az egyik legmeredekebb mélyrepülést a Párbeszéd mutatta be – amelynek arca, Karácsony Gergely jelenleg épp a főpolgármesterségre áhítozik. A 2014-es EP-választáson ugyanis az Együttel közösen még 7 százalékot meghaladó eredménnyel képviselőt tudott küldeni Brüsszelbe Jávor Benedek személyében. 2017-ben az MSZP-vel közösködve közel 12 százalékot értek el, ami három parlamenti mandátumot ért. Az idei EP-választásnak is a szocialistákkal futottak neki, akik viszont olyan csúnyán lebőgtek, hogy végeredményben az egy képviselői helynek is örülhettek, amit a párton belüli megállapodások alapján nem a listavezető Tóth Bertalan MSZP-elnök tölthet be, hanem a bukást összehozó kampányfőnök, Ujhelyi István. Jávor Benedek így hoppon maradt. A Medián mostani kimutatása szerinti leggyengébb eredménnyel sok reménye a liberális formációnak nem is lehet.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS