Karácsony Gergely egy leleplezőnek szánt írásában saját magát buktatta le. A párbeszédes főpolgármester a kormányhivatalt próbálta támadni és több levelet, iratot is közzétett, csakhogy az ezekben foglaltak pont az ellenkezőjét igazolják annak, amit eddig állított. A dokumentumok azt bizonyítják, hogy nem volt folyamatosan orvos a koronavírus-járvány magyarországi gócpontjában; volt, hogy napokon át nem volt orvos az intézményben – írja az Origo.
A portál emlékeztet, hogy még a napokban is azt nyilatkozta a főpolgármester, hogy mindig volt orvos a Pesti úti idősotthonban. Múlt héten a népjóléti bizottság ülésén Selmeczi Gabriella, a Fidesz képviselője konkrét kérdést szegezett Karácsony Gergelynek:
Én egyetlenegy kérdést szeretnék megismételni, mert nem kaptunk rá választ, pedig többen feltettük ezt a kérdést. Tisztelt főpolgármester úr, tudja-e ön azt garantálni, hogy március közepétől április végéig folyamatos volt az orvosi jelenlét a Pesti úti idősotthonban?
Mire a főpolgármester azt felelte, hogy az intézményvezető által rendelkezésére bocsátott dokumentáció, naplók – beleértve az orvosi órákról szóló igazolások – alapján a válasz határozott igen. A most, közösségi oldalán közzétett dokumentumok szerint ez nem igaz. Számadó Tamás főjegyző az iratokban azt írja:
Az kétségtelen tény, hogy április legelején volt néhány olyan nap, amikor (…) nem volt fizikailag jelen orvos az intézményben, ám a tömeges fertőzésekkel ez nyilvánvalóan semmilyen összefüggésbe nem hozható.
Az Origo kiemelte a Karácsony által közzétett dokumentumokból az orvosi jelenléttel kapcsolatos tényeket: a Pesti Úti Idősek Otthonának főállású orvosa 2020. március 12-én dolgozott utoljára az intézményben, és 2020. március 20-án közös megegyezéssel a jogviszonyt megszüntette, ezt követően pedig az intézmény vezetősége a Házidoktor-17 Kft.-t kérte fel, hogy legalább “tűzoltás jelleggel” próbálja megoldani az idősotthon lakóinak háziorvosi ellátását.
Miközben a főváros és Karácsony Gergely azt állítja, hogy nem derül ki, mire alapozza a hatóság, hogy március 12-én dolgozott utoljára főállású belgyógyász szakorvos az intézményben, egyértelműen kiderült: április 2-27. között a kormányhivatal járványügyi szakemberei 15 alkalommal is személyesen jelen voltak az intézményben, amely során azt tapasztalták, hogy 15-ből 10 alkalommal nem volt jelen orvos az intézményben. Annak ellenére sem, hogy 2020. április 9-én az országos tisztifőorvos által kiadott határozat folyamatos orvosi ellátás biztosítására kötelezte a fenntartót, miután nyilvánvalóvá vált, hogy tömeges megbetegedések vannak az intézményben – olvasható a vizsgálati dokumentumban. Március közepétől főállású orvosa nem volt az intézménynek: “10 napon át, április 1. és 23. között személyesen nem volt jelen orvos az intézményben, 04.13-án húsvéthétfőn (amikor már tömeges megbetegedések voltak) telefonos ügyelet sem volt”, ráadásul “a számlák, illetve a jelenléti ívek sem minden esetben olvashatóak, több esetben nem lelhető fel rajtuk az ellátottak száma, illetve az orvos által teljesített órák száma”.
Forrás: Origo; Vezető kép: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS