Lőszerre van szükségem, nem fuvarra! – mondta egy hét híján két éve Zelenszkij elnök, amikor az amerikaiak felajánlották, hogy kimenekítik Kijevből, miután az orosz hadigépezet megindult Ukrajna lerohanására. Az ukrán csapatoknak azonban végül is inkább az utóbbira volt szüksége Avgyijivkánál, ha már az előbbi elfogyott. Adódik a kérdés: miképpen lehetséges, hogy a nyugati támogatások ellenére éppen az ukránok egyik legfontosabb erődítményében léptek fel ellátási hiányosságok? Éppen akkor, amikor az Egyesült Államok úgy tűnik, felfüggeszti Ukrajna finanszírozását. Mindenesetre Avgyijivka feladása nyomást gyakorol az amerikai döntéshozókra a kiélezettnek ígérkező választási évben. Egyúttal az is kiderült, hogy a “fegyver nélkül harcoló, frontról menekülő orosz hadsereg” nagy mennyiségű élőerőt tud megmozgatni, amit – szemben az ukránokkal – képes is felfegyverezni.
Oroszország vasárnap bejelentette, hogy teljes ellenőrzése alatt tartja az ukrán Avgyijivka városát, miután Kijev kivonta erőit a térségből. Ezzel Oroszország az elmúlt több mint fél év legnagyobb katonai sikerét érte el. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy az ukrán parancsnokok úgy döntöttek, hogy visszavonulnak az ostromlott városból az orosz csapatok könyörtelen “élő hullám” támadásai miatt. Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencián a visszavonulás híre mellé gyorsan odabiggyesztette: “mesterséges lőszerhiány” lépett fel a fronton, és megismételte a tüzérségi lövedékek és nagy hatótávolságú rakéták gyorsabb szállítására vonatkozó felhívásait.
Erre Joe Biden azzal válaszolt, hogy elmondta: az ukrán katonáknak takarékoskodniuk kellett a lőszerrel az ostrom során, amelynek következtében a már mosógépekkel harcoló, frontról elfutó oroszok megújuló támadásainak képtelenek voltak ellenállni. Majd hozzátette: a kongresszusi tétlenség következtében megfogyatkozó készletek miatt, ami Oroszország hónapok óta első jelentős győzelmét könyvelheti el. Ezért Biden felszólította az amerikai törvényhozókat, hogy hagyják jóvá azt a 60 milliárd dolláros segélyt Ukrajnának, amelyet az Egyesült Államok Kongresszusa felfüggesztett. Nem véletlen az aggodalom, hiszen Avgyijivka elfoglalása Oroszország legnagyobb katonai győzelme Bahmut városának 2023 májusi elfoglalása óta.
Ukrajna újonnan kinevezett katonai főnöke, Olekszandr Szirszkij szerint a teljes bekerítés elkerülése miatt kellett feladni Avgyijivkát, amelyet a hírek szerint az ukránok 2014 óta folyamatosan erődítettek – ezáltal szimbolikus vereséget is elkönyvelhettek az ukrán erők az ismeretlen számú, de vélhetően súlyos mértékű emberanyag veszteség mellett. Ugyanakkor néhány csapat vagy nem akart, vagy nem tudott visszavonulni, ugyanis Moszkva közölte, hogy néhány egység még mindig egy Avgyijivka környéki ipari üzemben van. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter azt mondta a Kremlnek: az orosz erők azon dolgoznak, hogy megtisztítsák az ellenállás utolsó zsebeit az Avgyijivka Koksz- és Vegyi Üzemben.
Az ukránok egyébként négy hónapig tudták tartani a megerősített várost a háború egyik legintenzívebb csatájában. Zelenszkij elnök természetesen propagandagyőzelmet igyekszik kreálni a visszavonulásából; állítása szerint az pusztán stratégiai jellegű, hiszen az oroszok veszteségei hétszeresek az ukránokéhoz viszonyítva.
Oroszországnak egyetlen konkrét előnye van, az emberi élet teljes leértékelése
– mondta Zelenszkij.
Eközben egyre nagyobb a csalódottság a washingtoni politikai patthelyzet miatt, amely megakasztotta az Ukrajnának és Izraelnek szánt katonai segélycsomagot. Biden szombaton hangsúlyozta, hogy a Kongresszusnak sürgősen el kell fogadnia az intézkedést. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint az amerikai kongresszus döntésének hiánya “közvetlen hatással van az ukrajnai frontvonalra”. Putyin pedig fontos győzelemként értékelte Avgyijivka elfoglalását, és gratulált az orosz csapatoknak.
Másodszor semmisülhetett meg az Azov
Mint arról beszámoltunk, az Azov Mariupolnál, az Azovsztalért folytatott küzdelemben egyszer már megsemmisült, ahol végül a csecsenek kitartó támadásai és a folyamatos bombázások után az Azov zászlóalj/dandár/ezred maradéka letette a fegyvert. Az életben maradt katonákat fogolyként szállították el az oroszok, a dandár fogságba esett tagjainak nagy része pedig életét vesztette, amikor egy ukrán rakéta csapódott a donyecki Olenivka település mellett felállított hadifogolytáborba. A 2023-ban újjászervezett zászlóaljat/dandárt/ezredet a háború legkeményebb pontjain vetették be, így Avgyijivkában is kivették a részüket a város védelméért vívott küzdelemben. Ha az Azovsztal 2-ről szóló információk igaznak bizonyulnak, akkor Mariupol ostroma után szűk két évvel később másodszorra is megsemmisülhet az Azov.
Forrás: Politico, Fotó: MTI/EPA/Markijan Liszejko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS