A magyar határkerítés 2015 óta védi nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió biztonságát is. Orbán Viktor épp néhány napja beszélt arról, hogy továbbra is küzd azért, hogy Brüsszel fizesse ki a védekezés költségeinek egy részét, az a pénz ugyanis jobb helyen lenne a magyar családoknál – hangzott el az M1 Híradójában.
Hat évvel ezelőtt a migránsok naponta tízezrével érkeztek a balkáni útvonalon a déli határhoz. A bevándorlók nem törődtek a szabályokkal, papírok nélkül, a zöldhatáron keresztül, egyszerűen besétáltak az Európai Unió területére. A legtöbben Németországba akartak jutni. Azt mondták: Angela Merkel kancellár várja őket. Százak torlódtak fel 2015 szeptemberében a Keleti pályaudvarnál, leállt a nemzetközi vasúti forgalom. Amíg Brüsszel és Nyugat-Európa azon volt, hogy megszervezze az illegális migrációt, addig Magyarország azon dolgozott, hogy megállítsa: kerítést épített a szerb–magyar határra. A 175 kilométer hosszú, négy méter magas akadály azonban még jobban feldühítette a bevándorlókat. A magyar kerítés azóta is áll és védi az Európai Unió külső határát – idézték fel az M1 Híradójában. A migrációs nyomás ugyanis folyamatos a déli határon. Idén meghaladta a százezret a határsértésnél próbálkozók száma. Ez csaknem négyszerese az egy évvel korábbinak.
A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György szombaton azt mondta: ilyen nagyságrendű veszély legutóbb 2015-ben fordult elő. A határt figyelő kamerák felvételeiből kiderül, hogy az illegális bevándorlók csoportosan érkeznek és létrákat hoznak magukkal. A hatóságoktól sem riadnak vissza: kövekkel és husángokkal támadnak rájuk. Ha pedig nem sikerül átjutniuk Magyarország területére, akkor a létrákat arra használják, hogy kárt tegyenek a rendőrautókban. Brüsszel viszont továbbra sem ad pénzt az illegális migráció visszaszorítására. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemrég kijelentette: Brüsszel nem fizet azért, hogy a külső határain falakat építsenek.
Magyarországnak eddig hatszáz milliárd forintba került a határvédelem. Orbán Viktor pénteken azt mondta: úgy lenne méltányos, ha Brüsszel legalább egy részét kifizetné. A miniszterelnök hozzátette: ha kérik Nyugaton, akkor lehet nyitni egy folyosót, amin felmasírozhatnak a bevándorlók akár Svédországig is, de ez nem változtat azon, hogy a magyarok szerint a migráció rossz. És – mint fogalmazott – amíg nemzeti kormány van, addig Magyarország sorsáról csak a magyar emberek dönthetnek.
Forrás: Híradó.hu; Fotó: MTI/AP/Jánisz Papanikosz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS