A Magyar Orvosi Kamara ismét furcsa és veszélyes manőverbe kezdett, hiszen arra biztatják a háziorvosokat, hogy ne írják alá az új ügyeleti szerződéseket, és helyezzék letétbe feladatellátási szerződéseik felmondását. Erről döntöttek ugyanis a MOK országos küldöttei szombat délelőtti rendkívüli közgyűlésükön, amely éppen csak határozatképes volt: a küldöttek alig fele jelent csak meg. A kamara továbbra is elégedetlen az egészségügyi rendszer működésével, bár elismerik, hogy az utóbbi években nőtt az orvosok keresete.
Az eseményen a 400 országos küldöttből csupán 220 fő jelent meg, így ha szűken is, de megvolt a szükséges többség ahhoz, hogy döntés szülessen az országos elnökség előterjesztéséről. A kamara közlése szerint néhány ellenszavazat ellenében elfogadták a tervezetet, amelyben követelik többek között, hogy a szakdolgozói béreket emeljék meg visszamenőleg 2023 januárjáig. Takács Péter egészségügyi államtitkár bejelentése szerint február elején érkezik az orvosok emelt bére, és a háziorvosi szolgáltatók is a béremelés összegével növelt finanszírozást kapják.
Az előterjesztésben olyan, általánosan megfogalmazott célok szerepelnek, mint a valós társadalmi szolidaritáson alapuló egészségpolitika, korszerű szerkezetű, innováció befogadására alkalmas, többszektorú egészségügyi rendszer, szakmai és etikai szabályokon alapuló, átlátható működés, humánerőforrást megőrző szabályozási környezet és pályakép, egészségtudatosság és ismeretek fejlesztése.
Amennyiben a feltételek nem teljesülnek, a Kamara felszólítja az orvosokat, hogy
- a háziorvosok ne írják alá az új ügyeleti szerződéseket;
- helyezzék letétbe feladatellátási szerződéseik felmondását;
- a kórházi orvosok az önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezzék letétbe.
ezekkel az intézkedésekkel átmenetileg működésképtelenné válik a “tévúton járó” egészségügyi rendszer,
viszont meggyőződésük, hogy hosszú távon így tehetnek a legtöbbet egy “biztonságos, betegbarát 21. századi egészségügy kialakításáért”. Dr. Békeffy Magdolna szerint
minden olyan kezdeményezés, amely az orvosokat a munkavégzés megtagadására biztatja, az negatívan érinti a betegeket és nincs helye az egészségügyben.
A belgyógyász szakorvos kiemelte, hogy egyetlen munkakörben sem rendezték ilyen tisztességesen a béreket, mint az orvosoknál. Hozzátette:
baloldali hozzáállás felhasználni az egészségügyet és az oktatást a kormány ellen.
Érdekesség, hogy a küldöttgyűlésen részt vett Komáromi Zoltán DK-s árnyékminiszter is, ellenben a Belügyminisztériumtól senki nem kapott meghívást a MOK eseményére – számolt be a Magyar Nemzet. Ez is azt jelzi, hogy az orvosok érdekvédelmi nyomásgyakorlása a legkevésbé sem civil aktivitás, hanem a DK felügyelete alatt zajlik. A pedagógustüntetések után egy újabb eseményre telepedhet rá az ellenzék legerősebb pártja és annak vezetője, Gyurcsány Ferenc.
Emlékezhetünk rá, hogy a volt miniszterelnök egyik leghírhedtebb intézkedése volt, hogy 2007-ben – egészségügyi reform címén – drasztikus kórházi ágyszámcsökkentésbe kezdtek, 80 ezerről 71 ezer férőhelyre szűkítve az aktív ellátást. Összevonták, illetve leépítették a Szent Margit Kórházat, a Budai Gyermekkórházat és a Szent János Kórházat, valamint összesen több mint háromezer orvos tűnt el a magyar állami egészségügyi rendszerből nyolc év alatt. És hol van még a vizitdíj bevezetése. Lehet az árnyékból kampányolni napjainkban is. De egy csepp önkritika őszintébb és meggyőzőbb lenne, mint száz hasonló próbálkozás a kormány megdöntésére. Jelen esetben a betegek kárára.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS