Pesti Srácok

A megtörhetetlen – Mélyinterjú Pákh Tiborral, akit Isten segített, így a Gulágon és az elektrosokk-kínzásokkal sem lehetett kikészíteni

Egy ember, aki túlélt mindent. Elektrosokkot, Gulágot, börtönt, üldöztetést, lejáratást. Pákh Tiborral, a nemzeti ellenállás majd százesztendős legendájával beszélgettünk. Azzal a szuperhőssel, aki szinte teljesen ismeretlen a nagyközönség előtt. Pedig értünk is harcolt. A valódi emberi jogokért. A szabadságért. Pákh Tibor szerint Isten nem engedte, hogy gyenge legyen. A hite segítette át a kommunizmus és a múlt század összes szörnyűségén. Hallgassuk, nézzük – egy valóban inspiráló személyiség.

Vannak legendák, akik köztünk járnak, mégsem vesszük észre őket. Olyan emberek, akik nagyon sokat jelentettek a hetvenes, nyolcvanas években, mert megtörhetetlenségükkel, tántoríthatatlanságukkal, egyenes gerincükkel példát mutattak rengeteg embernek. Pákh Tibor egy ilyen ember. Jórészt ismeretlen szuperhős. A mi szuperhősünk.

Megjárta és túlélte a Gulágot. Hazajött, s mivel jogászként (megtűrt, üldözött állampolgárként, nemelvtársként) nem dolgozhatott a szakmájában, fordításból élt. De az ellenállást nem adta fel. 1956-ban meglőtték a Parlament előtt, túlélte és titkos, szigorúan üldözött tanulmányokat írt, amivel leleplezte a „konszolidáló”, de valójában a szovjeteket mindenben kiszolgáló Kádár-rezsimet.

PestiSracok facebook image

Tiltakozott a rácsok mögött is uralkodó belügyesek ellen. Tiltakozott a sajtóban megjelent hazugságok ellen. Nem hagyta abba. Éhségsztrájkolt – elektrosokkolták. Elmondása szerint nagyjából százötvenszer.

Mélyen hívő ember, aki biztos abban, hogy az Isten és a Szentlélek vigyázott rá egész életében.

Pár éve felkerestük az otthonában, hogy elbeszélgessünk vele. Ennek néhány részlete bekerült a Levelek a bolondokházából című dokumentumfilmünkbe <itt megnézhető a teljes film>. Most kétrészes műsort vágtunk a teljes interjúból. Íme, az első rész.

Ajánljuk még

Vasárnapi autóbusz-szerencsétlenség: voltak már problémák a szervezőkhöz köthető utak körül

Exkluzív 2021 augusztus 17.
Nem először került a sajtóhírekbe és a figyelem középpontjába az az utazásszervező cég, amelynek bérelt autóbusza vasárnap hajnalban 8 ember halálát okozó balesetet szenvedett az M7-es autópályán – tudta meg a PestiSrácok.hu. 2019-ben több sajtóorgánum is beszámolt róla, hogy magyar egyetemisták franciaországi síútja vált tortúrává, miután a magyar utazásszervezők hibás műszaki állapotú, román buszokkal vágtak neki a több ezer kilométeres útnak, végül az utasok egy része saját költségére, önállóan utazott haza. Majd még kártérítést sem kaptak. A "Suli Sí" szervezőcsapat és a hétvégi szerencsétlenségben érintett Rolitúra gyakorlatilag azonos céges hátteret mutat. Az Index és az Origo korábbi cikkei szerint az utakat szervező vállalkozók korábbi utazási irodáit többször megbüntették; volt olyan iroda, amely éveken át engedélyek nélkül hirdetett utakat.

Jelenés helyett, avagy a szív diadala Međugorjéban

Exkluzív 2023 augusztus 30.
Van egy hely a világon, ahol a hit a mindennapi élet természetes, magától értetődő része. Ahol Isten és a Szűzanya jelenléte annyira élő, hogy szinte tapintani lehet a tűző napon, a 40 fokos rezonáló levegőben, a kövekben, az áhítattól ragyogó és könyörgő arcokon. Međugorje kicsinyke település Bosznia-Hercegovinában, alig néhány kilométerre a horvát határtól, amelynek a nevét 1981 után ismerte meg a világ. Hívek tömegei zarándokolnak azóta ide az év minden napján, hogy találkozzanak az élő Istennel és a Szűzanyával, választ kapjanak legsúlyosabb kérdéseikre, hogy megérintse őket is a Béke Királynője. Soha nem volt még akkora szüksége a világnak egy óvó, intő anyai szívre, mint napjainkban, és talán soha nem áhítottuk még így a békét, mint ma, amikor ártatlan emberek veszítik életüket számlálatlanul és értelmetlenül a közvetlen szomszédságunkban, és nem létező igazságokat latolgatva attól rettegünk, legalább ne égjen holnap az egész világ. Međugorjéban mégis valami megmagyarázhatatlan nyugalom árad minden épületből, minden szegletből. Szent Jakab temploma előtt betölti a teret a halk hozsanna. Az emberek csak jönnek és jönnek, énekelnek. Odabent a templomban egymás után borulnak térdre, pár száz méterre a feltámadt Krisztus térdéről törlik a kicsorduló könnyeket és mosollyal az arcukon indulnak tovább. A hitük az, ami mosollyá változtatja a könnyeket és reménnyé az elveszettséget, békévé a békétlenséget.