Maia Sandu még át sem vette hivatalát, látszólag máris ellentétbe került a moldovai parlamenttel. Vlad Batrincea moldovai házelnök-helyettes közleménye szerint ugyanis a parlament csütörtökön kivonta a nemrég megválasztott, Európa-barát államfő hatásköréből az információs és biztonsági szolgálat felügyeletét, és azt a törvényhozás alá rendelte.
A törvényjavaslatot, amelyet a leköszönő, oroszbarát Igor Dodon elnököt támogató Moldovai Szocialisták Pártja (PSRM) terjesztett elő, első és második (azaz végleges) olvasatban is jóváhagyta az általuk uralt parlament. Maia Sandu megválasztott moldovai elnök hatalombitorlásra irányuló próbálkozásnak minősítette a lépést. Mint mondta, mindez leendő elnökségének kezét hivatott gúzsba kötni. Sandu a nap folyamán tiltakozó akciót szervezett a törvényhozás döntései ellen, hívei pedig igyekeztek bojkottálni a parlament munkáját. A parlament épülete előtt több ezer tüntető követelte Ion Chicu miniszterelnök lemondását és előrehozott választások kiírását. Dodon elnöki megbízatása december 23-án ér véget. Korábbi bejelentés szerint Sandu beiktatását december 24-én vagy 25-én tartják.
A fenti lépésen kívül a parlament első olvasatban elfogadott egy törvénymódosítást is az orosz nyelv különleges státuszáról, illetve feloldotta az orosz nyelvű tévé- és rádióadókra vonatkozó korlátozásokat. A szabályozás értelmében az orosz nyelv hivatalos nyelv státuszát élvezné, a tisztségviselőket pedig arra kötelezné, hogy kérésre szóban, illetve írásban orosz nyelven válaszoljanak. A moldovai parlament a nap folyamán első olvasatban törvénycsomagot fogadott el a délen alakult Gagauz Köztársaság autonóm státuszának, illetve a helyi kormányzati szervek hatáskörének pontosításáról is. A törvényjavaslatokat most megküldik az igazságügyi bizottságnak véleményezésre.
A Gagauz Köztársaság 1990-ben alakult. Chisinau 1994-ben különleges autonómiát biztosított a török dialektust beszélő gagauzok lakta területnek, így sikerült békésen rendezni a konfliktust a térséggel.
A törvényhozásnak sikerült emellett szintén első olvasatban elfogadni a 2021-es évre vonatkozó költségvetést. A büdzsé szerint jövőre az államháztartás tervezett bevételei 2,5 milliárd dollárt tesznek ki, míg a kiadások 2,9 milliárd dollárt. Bevételi oldalon ez 11 százalékos, kiadási oldalon pedig 4,1 százalékos többletet jelent az idei évhez képest. Az államháztartás tervezett hiánya 425 millió dollár. A törvényhozás egyben visszavonta az Egyesült Államoknak adott engedélyt, hogy új diplomáciai képviseletét azon a telken építse fel, amelyen egykor a köztársasági stadion állt. Pavel Filip korábbi moldovai miniszterelnök terve heves társadalmi tiltakozást váltott ki korábban. Dodon még 2018-ban megakadályozta a terv végrehajtását. A megszavazott jogszabályokat Maia Sandu pártja, az Európa-barát Akció és Szolidaritás (PAS), valamint a Tisztesség és Igazságosság Platform képviselői ellenezték. Az ellenzék bejelentette, hogy az alkotmánybíróságon fogja megtámadni a törvényeket.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Dumitru Doru
Facebook
Twitter
YouTube
RSS