Alig telt el néhány óra a bejelentés óta, a momentumos Cseh Katalin Facebook-posztjában széles nyelvcsapásokkal közelítette meg Antony Blinkent, Joe Biden várható külügyminiszterét. A hozsannával várt politikus édesanyja magyar, apja pedig 1994 és 1997 között az Egyesült Államok budapesti nagykövete volt. De ez még semmi, hiszen az öreg Blinkenék akkor lopták be magukat a momentumosok szívébe, amikor 2015-ben a Soros-féle CEU Nyílt Társadalom Archívuma (OSA) kapott tőlük nagy adományt. Íme Cseh Katalin hozsannázása:
Hatalmas fordulat várható az amerikai külpolitikában Joe Biden megválasztott amerikai elnök Antony Blinkent jelöli külügyminiszterének, akinek Bidenhez hasonlóan sok dolga lesz a Trump-adminisztráció romboló és bezárkózó négy éve után. Blinken már a kampányban is Biden külpolitikai tanácsadójaként dolgozott, Barack Obama elnöksége idején pedig külügyminiszter-helyettes is volt egy ideig.
Az amerikai külpolitikában mindig is különleges helyet foglaltak el a magyar kapcsolatok, most pedig sokat jelenthet Blinken személyes kötődése hazánkhoz. Ugyanis a család és Magyarország története több ponton is összeér. A leendő külügyminiszter anyja magyar felmenőkkel rendelkezik, apja – akinek második felesége szintén magyar – 1994 és 1997 között budapesti nagykövet volt. A Blinken család néhány éve nagyobb adományt adott a CEU Nyílt Társadalom Archívumának, az OSA-nak, az archívum ezért hálából a család nevét viseli.
Antony Blinkent mindenki a globális szövetségek híveként írja le, ami nagyszerű hír a transzatlanti kapcsolatok és a NATO jövőjére nézve. Trump elnöksége alatt Amerika bezárkózott, Biden azonban többször hangsúlyozta, hogy nagy hangsúlyt kíván fektetni a külpolitikára, visszaléptetné országát a párizsi klímaegyezménybe és leállítaná a kilépést a WHO-ból. Blinkenre ebben is, valamint abban is nagy feladat hárul majd, hogy az újjáéledő amerikai külkapcsolatok ismét a kompromisszumokra és az együttműködésekre épüljenek.
Blinken korrupcióellenessége, valamint az, hogy családjával együtt mélységesen hisz a demokráciában, előrevetíti, milyen külpolitikát várhatunk tőle.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség tagjaként azon fogok dolgozni, hogy az EU – és azon belül Magyarország –, valamint Amerika kapcsolata a lehető legjobb és mindegyik fél számára kölcsönösen előnyös legyen.
Jó munkát kívánok a leendő külügyminiszternek és üdvözletemet küldöm neki Budapestről.
A dicsőítő szavakon nincs mit csodálkozni, hiszen amikor november 7-én a CNN biztosra vette Biden győzelmét, Fekete-Győr András Momentum-elnök így kommentált a Facebookon:
Véget ért az amerikai rémálom.
Donald Trump négy éves rombolása után az amerikaiak döntöttek: Joe Biden az Egyesült Államok következő elnöke.
Súlyos négy éven vagyunk túl: Trump alatt az USA – Orbán Viktor legnagyobb örömére – szinte csendben nézte végig, ahogy Magyarország keleti diktátorok ügynökeinek fészke lett, orosz kémbankkal, kínai kémgyárral.
Ennek vége: a Biden-adminisztráció a következő négy évben a Momentum természetes szövetségese lesz. Más szinten, de ugyanazokért a célokért fogunk küzdeni: a nyugati szövetségi rendszer, így a NATO megerősítéséért, az orosz és kínai befolyás leépítéséért, a világ demokratikus intézményeinek megszilárdításáért, a globális felmelegedés megállításáért.
Számomra komoly tanulság az is, hogy a Trump- és Orbán-féle hazug populizmus igenis legyőzhető szélsőségektől mentes politikával, a tények tiszteletben tartásával, az ellenoldal szavazóinak démonizálása nélkül.
Az igazság győzelmet aratott a hazugság felett. És másfél év múlva győzelmet fog aratni Magyarországon is.
Más hangon szólalt meg az ügyben Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter. A Spirit FM Exkluzív Novák Andrással című műsorában kifejtette: mindig a kölcsönös tisztelet alapján állva alakították a külpolitikát minden országgal szemben.
Mi mindig megadtuk a tiszteletet a partnereknek, és el is vártuk a tiszteletet természetesen, és ha ezt a tiszteletet nem kaptuk meg, akkor bizony reagáltunk. Azaz amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj Isten – ahogy mi magyarok mondjuk.
Hozzátette, hogy a
mi alapvető érdekünk az, hogy barátokat szerezzünk, és jó együttműködést alakítsunk ki.
Emlékeztetett arra, hogy a Donald Trump elnök adminisztrációjával ez sikerült.
Személyesen az elnök és a miniszterelnök jó baráti kapcsolatban kerültek egymással, és ez segített a kétoldalú kapcsolatokban
– fogalmazott. Kijelentette ugyanakkor, hogy azon lesznek, hogy az új adminisztrációval is a kölcsönös tiszteleten alapuló hatékony együttműködést építsenek fel.
Nagyon remélem, hogy erre két oldalról lesz meg a szándék.
Forrás: Facebook, ATV; Fotó: Facebook, MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS