Olaszország lefoglalt egy az orosz elnökhöz köthető luxusjachtot – közölte pénteken a Reuters. Az olasz kormány utasította a rendőrséget, hogy foglalja le a körülbelül hétszázmillió dollár értékű luxusjachtot, amelyet a médiában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel hoznak összefüggésbe. Olyan az egész, mintha valakik elirigyelték volna a szép nagy hajókat a nagyon gazdagoktól, és most lehetőséget látnának a zabrálásra. A lefoglaláshoz általában elég a gyanú is, hogy a hajó valami orosz oligarcháé.
Szegő Miklós
A nyomozást ismerő forrás szerint azonban a rendőrség úgy véli, hogy a tulajdonos nem maga az orosz elnök, hanem Eduard Khudainatov, a Rosznyefty orosz energiaipari óriáscég volt vezetője, aki jelenleg egyébként nincs rajta az uniós szankciók listáján. A pénzügyminisztérium a lefoglalási végzést bejelentő közleményében úgyszintén nem nevezte meg a tulajdonost, csupán annyit közölt, hogy kapcsolatban áll „az orosz kormány kiemelkedő tagjaival”. Róma most felkérte Brüsszelt, hogy tisztázza a jogi helyzetet, de – addig is, biztos, ami biztos – elrendelte a hajó lefoglalását.
Az elegáns, hatfedélzetes Scheherazade-t szeptember óta javítják az olaszországi Marina di Carrara kikötőjében, de minden jel arra mutat, hogy útra kész, ezt akadályozta most meg az olasz hatóság. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az olasz parlamenthez intézett beszédében már márciusban arra kérte a kormányt, hogy foglalja le a jachtot, mert szerinte az Putyin tulajdona. Az Alekszej Navalnij orosz Putyin-kritikus politikus által létrehozott szervezet is azt állította, hogy a bizonyítékai szerint a hajó az orosz államfő tulajdona, sőt, a személyzet nagy része az orosz Szövetségi Védelmi Szolgálat (FSO) tagja, amelynek feladata az orosz elnök védelme. A Forbes márciusban harminckettő, feltehetően orosz oligarchákhoz kapcsolódó jachtot „talált” meg. A lap idézett egy külső szakértőt is, aki szerint bevett gyakorlat, hogy a hajókat offshore cégeken keresztül tulajdonolják a milliárdosok, a valódi tulajdonosok pedig bonyolult jogi struktúrák és lízingszerződések mögé könnyedén el tudnak „bújni”.
Lefoglalás, befagyasztás, elkobzás
Vajon legális-e, vagy sem a milliárdosok jachtjainak lefoglalása, és mi a különbség a fenti három fogalom között? Erre kereste a választ a Dailynautica.com. A hajózási kérdésekkel foglalkozó honlap Simone Morettit, az 1973-ban alakult Boglione jogi tanácsadó cég ügyvédjét kérdezte. Moretti szerint a jachtok olaszországi lefoglalása és a vagyonok befagyasztása ugyanazt jelenti. A 2007/109-es olasz törvény a nemzetközi békét és biztonságot veszélyeztető országok tevékenységének megelőzéséről, akadályozásáról és visszaszorításáról szól. Ez elismeri az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 1999. december 8-i, a terrorizmus finanszírozása elleni nemzetközi egyezménye során megalkotott 1373/2001 számú határozatát. Az ENSZ és az Európai Unió időnként frissülő „összevont listákat” hoz létre, amelyeken a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető országokat támogató vagy finanszírozó személyek nevei szerepelnek. Ennek alapján történik meg a listán szereplő emberek pénzeszközeinek és vagyontárgyainak – mint például a jachtok – befagyasztása. A döntés Olaszországban a Tribunale di Roma, a Római Bíróság előtt megtámadható. A testület döntése ellen az Európai Unió Bíróságán lehet fellebbezni. Ez magyarul azt jelenti, hogy senki sem fellebbezhet az ellen, hogy a „listára” kerüljön – tehát azt nem előzi meg semmilyen bírósági eljárás –, csupán az ellen léphet fel, ha már befagyasztották a vagyonát.
Törökország nem enged
Az oroszok vagyonának befagyasztására vagy elkobzására mindig annak az országnak a törvényei az irányadók, amelyekben az adott vagyontárgy – esetünkben a jacht – megtalálható. Ugyanakkor olyan országok is vannak, amelyek egyik eljárásra sem hajlandóak. Ilyen például Törökország, amelynek partjainál háborítatlanul lehorgonyzott Roman Abramovics orosz milliárdos két jachtja is, az Eclipse és a Solaris. Viszont vele és további hat orosz oligarchával is az történt, hogy a már nem is EU-tag Nagy-Britannia március hatodikán egyszer csak közölte, hogy hét orosz milliárdos vagyonát zárolják. Abramovicson kívül rajta van a listán Oleg Gyeripaszka, az En+ Group tulajdonosa, Igor Sechin, a Rosznyeft vezetője és Dimitrij Lebegyev, Rosszija Bank igazgatótanácsának elnöke is. Az indoklás? Ők mind „közel állnak” Putyin elnökhöz. Ennyi, mert ennyi indoklás manapság már elég a fejlett nyugat demokráciában.
Hajtóvadászat USA-módra
Az Egyesült Államok Igazságügyi minisztériumán belül már külön munkacsoport foglalkozik az orosz oligarchák „eszközeivel”, a neve KleptoCapture. Már azokéval, akik „elég közel állnak” Putyin elnökhöz. Bizonyára ilyen Szulejmán Kerimov is, mert amerikai nyomásra a Fidzsi szigeteken kedden lefoglalták a háromszázmillió dolláros, Amadea nevű jachtját. közölte az Al-Jazeera. A hajót a fidzsi hatóságok az FBI támogatásával és közreműködésével, az amerikai igazságügyi minisztérium kölcsönös jogsegélykérelme alapján foglalták le egy washingtoni bíróság parancsa alapján.
Mi lesz a lefoglalt jachtokkal?
Joe Biden amerikai elnök felhatalmazást kért a Kongresszusban, hogy a lefoglalt hajókat hivatalosan is elkobozhassa és eladhassa, majd abból a pénzből finanszíroznák Ukrajna védelmét és újjáépítését. Ez pontosan ugyanaz a gondolat, amellyel már az EU is foglalkozik – írta a Bloomberg, hozzátéve, hogy a végső döntést az unió tagországainak kell meghozniuk. Persze ezekben az esetekben továbbra sem világos, hogy ez lehetséges-e anélkül, hogy az eljárás a nemzetközi jogba ütközne? – tette fel a kérdést az Al-Jazeera.
Vezető képünkön Putyin állítólagos jachtja látható. Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS