Orbán Viktor felszólalásával kezdődött ma 13 órakor az Országgyűlés őszi ülésszakának első napja, ahol a miniszterelnök összegezte a nyár legfontosabb történéseit. Kiemelte, hogy a türk világ súlya nőni fog Európában, ennek pedig tudatában van a magyar kormány, a keleti nyitás politikája ezért is került előtérbe. Kitért az ukrán gabona kérdésére is, amelyről elmondta, hogy Brüsszel becsapott minket, mert elárasztották ezzel az európai piacot, pedig mi tranzitországként funkcionáltunk volna. A migrációt tekintve pedig migránstáborokat és kvótát emlegetnek, de mi egyik ötletnek sem engedünk. Orbán Viktor kiemelte: ősszel Magyarország ellenfelei várhatóan egyszerre lépnek majd fel követeléseikkel. A Soros-birodalom, a brüsszeli bürokraták és az amerikai demokraták csupa olyasmit akarnak tőlünk, amit mi nem tudunk, és nem is akarunk megadni nekik. Felszólalására a baloldali képviselők is reagáltak, Gyurcsány Ferenc szerint például Dobrev-kormány kell, Szabó Tímea pedig hazaárulást emlegetett, majd Rákosi Mátyáshoz hasonlította a miniszterelnököt.
Az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján a képviselők a közelmúltban elhunyt volt országgyűlési képviselőkről emlékeztek meg egyperces néma csenddel, nevezetesen Füzessy Tiborról (KDNP, független), Puha Sándorról (SZDSZ), Kárpáti Zsuzsáról (MSZP), Buzás Sándorról (MSZP), Hanó Miklósról (FKGP, Fidesz) és Daróczy Zoltánról (MSZP).
Napirend előtt szólalt fel elsőként Orbán Viktor. A miniszterelnök elmondta, hogy sikeresen megrendeztük az atlétikai világbajnokságot. Többször bebizonyítottuk már, hogy képesek vagyunk ekkora világesemény lebonyolítására, majd megköszönte mindenkinek a munkát, köztük a sportolóknak is a kiváló teljesítést.
Az energiaválságra kitérve elmondta, Törökországgal, Katarral és Azerbajdzsánnal kötött megállapodást a magyar kormány az energia terén. Magyarország nemcsak gázt szállít Törökországon keresztül, hanem közvetlenül vásárolunk tőlük. Az egész világ versenyt fut a katari földgázért és mi is beneveztük erre a versenyre. A türk világ súlya nőni fog Európa számára. A magyar kormány ennek régóta tudatában van.
Magyarország keleti külpolitikai stratégiája működik
-mondta. Az éves gázfogyasztás 60 százaléka a tározókban van- emelte ki. A teljes elektromos rendszerünket átvizsgáltuk, ami biztató. Az elszámolási viták rendezése során pedig be tudjuk fogadni a napelemes energiát az emberektől.
A honvédségről elmondta, hogy Európa újra militarizálódik. Idén már 4000-en kötöttek szerződést a magyar honvédséggel és továbbra is toborzunk.
Becsapott minket Brüsszel az ukrán gabona kapcsán
Brüsszel azt állította, hogy az ukrán gabona nélkül éhezés fenyegeti az afrikai országokban élőket. Ezért fogadtuk az ukrán gabonát, hogy tovább szállítsuk. Becsaptak minket -mondta Orbán Viktor, mert itt adták el Európában, és így került dömpingáron az ukrán gabona a magyar piacra. Sikerült elérnünk, hogy európai beszállítási tilalom jöjjön létre, de ezt az EU felmondta. Szlovákiával és Lengyelországgal együtt 23 mezőgazdasági termékre hoztak ezek államok behozatali tilalmat. Arra kérjük Brüsszelt, hogy ne árulja el Magyarországot se.
Beavatkozik a kormány az üzemanyag területén, ha szükséges
A kormány gazdasági döntéseket is hozott, a cél, hogy az infláció 10 százalék alatt legyen. Az energiaárak és a brüsszeli szankciók olyan mértékűvé tették az inflációt, amivel az MNB nem tud mit kezdeni. Ezért a kormány átvette ezt a szerepet az MNB-től és lépéseket tettek. Online árfigyelő rendszert vezettük be és kötelező akciózásokat vezettek be. Év végére így biztos, hogy 10 százalék alá kerülünk.
Az üzemanyagárak tekintetében pedig újra befog avatkozni a kormány, ha szükséges, mert ez is viszi fel az inflációt.
Tegyük a pénzünket állampapírba
Arról is szólt a miniszterelnök, hogy a költségvetésnek is jót tesz, ha az emberek a megtakarításukat állampapírba teszik, hiszen nagyon jó kamatozású és így az állam és az emberek is jól járnak.
Magyarország továbbra is békét akar, de ennek ellenére folytatódik az orosz-ukrán háború.
A konfliktusnak továbbra sincs katonai megoldása
-mondta el. Több tízezer ukrán menekült Magyarországon talált magának biztonságos otthont. Az ősszel sem fogja a magyar kormány teljesíteni az ukrán kormány kérését és
senkit nem fogunk visszakényszeríteni Ukrajnába.
Kiemelte Orbán Viktor továbbá, hogy az amerikai adminisztráció azt akarja, hogy mi is szálljunk be a háborúba, szállítsunk fegyvert, adjunk pénzt Ukrajnának, de legalábbis járuljunk hozzá, hogy Brüsszel a mi pénzünket odaadhassa nekik.
Nem lesznek migránstáborok Magyarországon
A migrációt tekintve az EU áterőltetett egy migrációs paktumot. A tengeri útvonalon érkezők Lampedusa szigetén már inváziószerűen jönnek az illegális bevándorlók. 128 ezer betörési kísérletet védtünk ki, több rendőr megsérült, határvadászokat támadnak meg, fegyverrel lőnek rájuk. Ilyen körülmények között nem teljesíthetjük a brüsszeli bürokraták kéréseit, hogy engedjük be őket és csináljunk migránstáborokat. Sőt hozzunk ide migránsokat más országokból is. Magyarország készen áll, hogy segítsen ott, ahol baj van. A segítséget ugyanis oda kell vinni, ahol a baj van.
Brüsszelben világossá kell tennie, hogy nem a magyar kormánnyal, hanem a magyar emberekkel szemben állnak. Magyarországon fizetik az emberek a legalacsonyabb rezsit Európában. Nem fogadjuk, hogy Brüsszelben döntsék el, hogy mennyi legyen a rezsi Magyarországon. Nem engedjük, hogy az extraprofit adókat megszüntessék, nem adhatunk teret a multiknak, hogy az egekbe engedjék az árakat. A kamatstop kivezetése csak akkor lesz lehetséges, ha az infláció jelentősen csökken. A kamatstop idejének kivezetésének nem jött el az ideje.
Megszorításokról szó sem lehet
-emelte ki. A nyugdíjasoknak oda kell adni a novemberi emelést, a munkahelyeket meg kell tartani, egyensúlyba kell hozni a béreket az árakkal, 2024-ben a gazdaság és a bérek is induljanak növekedésnek. Brüsszel adja oda a pénzt a magyaroknak -jegyezte meg. Ebben az évben 3 milliárd forinttal tartoznak nekünk, pedig mi fizettünk be nekik.
Brüsszel azt várja tőlünk, hogy járuljunk hozzá az EU költségvetésének a módosításához
-emlékeztetett. A tagállamoknak kell összedobni ennek értelmében 99 milliárd eurót. Azt kérik adjunk pénzt Ukrajnának, a bürokraták fizetésemelésre adjunk több pénzt, miközben politikai okokból az is megtagadják tőlünk, ami nekünk járna.
Magyarország nem engedheti, hogy bárki korlátozza a függetlenségét, nem csak a történelmi tapasztalatok miatt, hanem azért is, mert az alaptörvény ezt tiltja. A korábbi ajánlatunkat fenntartjuk, hogy mi nem követeljük, hogy tegyék magukévá a mi nézeteinket a migrációról vagy épp a genderről, cserébe ők is hagyjanak ezzel minket békén.
Brüsszel azt akarja, hogy engedjük be a migránsokat, és építsünk nekik migránsgettókat. Engedjük be a szexuális propagandát az iskolába, engedjünk át nekik gazdasági döntési jogköröket, és ráadásul mondjunk le az önálló külpolitikáról, és adjuk fel az egyhangú döntés jogát a külpolitikai kérdésekben. Azzal fenyegetnek, ha mindezt nem tesszük, akkor folyamatos nyomást gyakorolnak majd ránk, visszatartják a brüsszeli pénzeket, és a Soros-birodalom pénztárán keresztül fizetni fogják a magyar baloldalt, vagyis a magyar kormány belföldi ellenfeleit.
A válaszunk erre az -jegyezte meg a miniszterelnök, -hogy Magyarország nem tartozik a Jawohl-országok klubjába, akik ha telefont kapnak Brüsszelből, csak annyit válaszolnak:
Jawohl!
Másodszor azt mondhatjuk, hogy Magyarország nem engedheti, hogy bárki korlátozza a függetlenségét és a szuverenitását.
Nem akarunk visszamenni a Gyurcsány-korszakba
Nem akarunk visszamenni oda, ahová Magyarország ellenségei terelni akarnak bennünket, vissza a Gyurcsány-korszakba – hangsúlyozta a miniszterelnök kiemelve, hogy akkor nem itt, Budapesten, hanem Brüsszelben és Washingtonban döntöttek Magyarország sorsáról, akkoriban az IMF itt ült a nyakunkon, és megszorításokat írt elő, a bankok, az energiavállalatok, a média, a távközlés mind külföldi tulajdonban voltak, a hitelezés svájci frankban zajlott, amibe családok milliói és kis híján az egész ország belegebedett. Amikor elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat, az ápolóktól, orvosoktól, tanároktól, tisztviselőktől elvettek egyhavi fizetést, eltörölték a családtámogatásokat, és a magyar családok fizették a legmagasabb rezsit Európában.
Nem kérünk ebből, elég volt egyszer is
-hangsúlyozta. Magyarország politikája elég stabil, gazdasága pedig elég erős, hogy letörje az inflációt, megvédje a nyugdíjakat, a fizetéseket, és a következő évben ismét jelentős gazdasági növekedést érjen el – szögezte le Orbán Viktor.
Majd végül színvonalas vitákat is kívánt a képviselőknek a miniszterelnök.
A Jobbik kommunista intézkedésnek nevezte az ársapkát
A frakciók reagáltak a beszédre, elsőként a Jobbikból Lukács László György szólalt fel. Szerinte nem volt jó, hogy ennyire függtünk az oroszoktól energiaügyben kár, hogy 13 éves csúszással beszélünk a leszakadásról. Megjegyezte azt is, hogy az MVM még ma is zavaros számlákat küld a lakosságnak.
Lukács László György az ársapkákat kommunista intézkedésnek nevezte, ezért nem voltak bizonyos termékek a polcokon. Megjegyezte a békéről, hogy nem csak békéről, de igazságos békéről lehet szó. Önálló határőrséget a Jobbik már régóta mondja, nem a polgárőröket kellene oda küldeni.
A migrációról elmondta, hogy tényleg nincs szükség bevándorlókra, de akkor mi a helyzet azokkal a bevándorlókkal, akik itt dolgozni fognak? Tisztességes béreket kellene szerinte inkább fizetni, nem ázsiaiakat hívni ide, hogy alacsonyabbak maradjanak a bérek.
Nem engedhetjük, hogy az oroszok nyerjenek
Az LMP-s Ungár Péter arról beszélt, hogy korábban nemzeti konszenzus volt a geopolitikai kérdésekről, de ez már nem így van. A kárpátaljai magyarokért ki kell állni, ebben az LMP egyetért.
Nekünk magyaroknak az az érdekünk, hogy Oroszország elveszítse ezt a háborút
-emelte ki.
Ha győznek, akkor Magyarország határához érnek az oroszok. A vétó intézményét nem szabad kivezeti, ebben is egyetértenek a kormánnyal. Fontos továbbá, hogy megvédjük a gazdákat, ezért az ukrán gabonaimport tilalmával is egyetértenek, jó látni, hogy a lengyelekkel újra jóban vagyunk. Azon pedig túl kell lendülni, hogy a svédek milyen filmeket készítenek rólunk, mert fontosabb, hogy a NATO bővüljön. Majd azt a kérdést tette fel, hogy miért volt nekünk jó, hogy a finneket feltartóztattuk a NATO csatlakozásban? Ungár szerint felelőtlen, hogy ennyire a Demokraták ellen vagyunk az USA-ban, hiszen nem tudhatjuk, hogy milyen elnöke lesz Amerikának. Korábban jóban voltunk a Demokratákkal -tette hozzá.
Radikális változtatás kell a családpolitikában
Dúró Dóra a Mi Hazánk Mozgalom részéről a többi között elmondta, hogy hatalmas probléma, hogy nem beszélt a miniszterelnök a demográfiáról. Egyre kevesebben vállalnak ugyanis gyereket, az SZJA elengedés kevés lesz a szemléletváltáshoz. Nincs férfiasabb kihívás, mint apának lenni és nincs szebb dolog egy nőnek az életében, mint hogy gyereket szüljön. Korábban volt családpolitikája a kormánynak, de már nincs, csak kapkodnak-emelte ki. 90 ezerrel csökkent a magyar nemzet lélekszáma tavaly -fűzte hozzá, kiemelve,hogy sokan elvándorolnak.
Egy lakosságcsere megy végbe
-jegyezte meg.
A rekordmagas inflációt a Fidesz okozta
Az MSZP részéről Tóth Bertalan elmondta, hogy panaszáradat volt, amit Orbán Viktor elmondott. A magyar emberek megélhetéséről azonban nem volt szó. Persze a fideszesek vagyona minden helyzetben gyarapodik. A külpolitikára áttérve elmondta, hogy keleti diktátorokkal barátkozik, miközben a szövetségeseinket támadják. A svédekkel való nézeteltérésünket pedig kutyakomédiának nevezte Tóth. A drágulás Magyarországon a legnagyobb, közben Tóth szerint megszorításokra készül a kormány. Megjegyezte, hogy a válságot nem más, mint a kormány okozta. Miattuk kevesebb a posta, a tanár, omlik össze a szociális ellátás stb. A megoldás pedig egyszerű, haza kellene hozni az EU-s pénzeket.
A kormány tönkretette a magyar családokat
Szabó Tímea a PM részéről elmondta, hogy a magyar kormány szolgálta ki egyedül a németeket, amikor az autóiparukat idehozták és adókedvezményeket adtak nekik. Majd ő is a magas inflációt emlegette. Matolcsy György azt mondta, hogy kalandor politikát folytatott a kormány, őt pedig a Fidesz-KDNP nevezte ki – mondta el. A magyar családokat a kormány tönkretette, de hogy ez mennyire siker, döntse el a kormány. Az infláció a szegények adója- ezt mondta Matolcsy korábban és ez Szabó szerint is így van. Szabó ezek után megint a pedagógusokkal jött, mert egyre kevesebben vannak pedig az oktatásra és az egészségügyre kellett volna fordítani. Amit pedig az atlétikai vb-re fordítottak, abból lehetett volna pedagógus béremelést létrehozni. Az akkumulátorgyárakról elmondta, hogy a kormány kiárusítja a magyar vízkészletet a kínaiaknak. Szerinte Rákosi Mátyás vas és acél iparágára emlékeztet az akkugyár létrehozása.
Ön annyira szuverén, mint Rákosi Mátyás
-mondta Szabó a miniszterelnöknek.
Borotvaárussal példázott a Momentum
A Momentum részéről Gelencsér Ferenc szólalt fel, szerinte Orbán Viktor még arról is hazudik, hogy nyaral-e vagy sem. A választások óta a kormány 20-szor emelt adót – tette hozzá és további megszorításokat terveznek megítélése szerint. Majd azzal jött, hogy egy használt borotvát akart eladni a feleségének egy férfi a piacon, ez pedig jól leírja, hogy hogy él a magyar. Majd kitért arra, hogy Putyinék könyvében az 1956-os szabadságharcosokat fasisztáknak mutatták be és nem reagált erre a kormány.
Örülnénk egy csok plusz programnak
Simicskó István a KDNP frakcióvezetője elmondta, hogy kulcsfontosságú volt a keleti nyitás, főleg az energiapolitika miatt. Ha nem így tettünk volna korlátozottabb helyzetben lennénk. Amit a magyar kormány a gazdaságpolitikába tesz, az nagyon fontos. Olyan Európában kell hely állunk, amit az induláskor még jól csinált, de már kezdi feladni. A keresztény és a magyar értékek mellett kell a kormánynak politizálni. A politikában bölcsnek kell lenni és ezért jó döntés, hogy a béke oldalán állunk.
Az igazságos békére kitérve elmondta, hogy ilyen nincs, kompromisszumra van szükség. Nagyon nehéz igazságot tenni, nem is lehet, nem is a mi dolgunk -emelte ki.
A migráció egy nagyon veszélyes pont, az élő erő fontos a határon, ahogyan a kerítés is. Nem fogadhatjuk el a migránsgettókat, kötelező kvótát.
A szuverenitásról pedig úgy vélekedett, hogy ennek a területnek sértetlennek kell maradnia. A társadalompolitikában pedig a KDNP-nek a családok védelme a legfontosabb, ezen az úton haladjon tovább a kormány, remélik, hogy egy csok plusz programmal bővül a családtámogatási program.
Dobrev Klára kormánya kell…
Gyurcsány Ferenc szerint a kormány a háborúzik, de az eszközei nem tisztességesek, mert például az állam pénzét használják. Eltávolított minket ez a háború azoktól, akik történelmi testvéreink és olyanokhoz vitt közelebb, akik ellenségeink. Majd kitért arra, hogy az oktatás rossz, a kutatóközpontok helyett pedig akkumulátorgyárak nyílnak. Jobban élünk? -tette fel a kérdést a DK elnöke. A forint zuhan, az inflációs éves átlaga 18 százalék, de ezt a bérek nem követték. Szóval rosszabbul élünk, mint egy éve. Haza kell hozni az EU pénzeket, ehhez viszont új kormány kell, Dobrev Klára kormánya. Itt felnevetett a hallgatóság. Hozzátette továbbá, hogy az akkumulátorgyárakat haza kell küldeni.
Szabó Tímea ne beszéljen hazaárulásról
Kocsis Máté a Fidesz frakcióvezetője tanácsként mondta Gelencsérnek, hogy ne izguljon a felszólaláskor és olvassa el, amit írt. Ungár Péternek meg azt mondta, hogy a svéd csatlakozás közötti vita nem üzleti, hanem a tisztelet hiányának vitája. Azt kérjük a svédektől, hogy ne sértegessék és ne terjesszenek hazugságokat rólunk. Szeretnénk egy konszolidált viszont, de nem megy ez, ha folyton köpnek ránk. A Jobbikot emlékeztette, hogy elfogatóparancs van Kovács Béla (KGBéla) ellen, aki kémkedett az oroszoknak és aki a Jobbikhoz tartozott, majd Gyöngyösi Márton Oroszországban folytatott tevékenységét is emlegette. Szabó Tímeáról pedig azt mondta, hogy nem gondolta, hogy pont ő fog hazaárulásról beszélni. Emlékeztette, hogy dollármilliárdosok támogatják a baloldali kampányt. A kormány szerint ez a hazaárulás. Gyurcsány Ferenc ” a haza vigyáz rád” szlogenjéről azt mondta, hogy egyetemi évei alatt vette el a szocialista kormány a családtámogatásokat, a nyugdíjakat stb. Ha pedig nem tetszett még a szemünket is kilőtték- tette hozzá.
Imponáló, hogy Gyurcsány Ferenc bízik a feleségében
Visszontválaszában a miniszterelnök reagált a felvetésekre. Gyurcsány Ferenc felszólalásában imponálónak nevezte, hogy valaki bízik a feleségében. A kormány viszont nem folytat háborút senki ellen. Az erős nemzethez közelebb jutottunk, ahhoz képest, mint amilyen a Gyurcsány-korszakban volt. A házastársi terv Orbán szerint az, hogy visszahozzák a Gyurcsány-korszakot, de most a feleség nevén.
A Jobbiknak pedig azt mondta, hogy nem igaz, hogy 13 év alatt nem tett a kormány lépést az energiafüggetlenség területén. Kettő helyett ma már hat energiaforrásból táplálkozunk. Az ársapkákat kommunista intézménynek nevezni nem bölcs, mert például Franciaország is használta ezt a lépést. A béke és a tűzszünet összefüggéséről gondolkodni kell. Nem az a lényeg, hogy milyen béke legyen, hanem az, hogy elsősorban legyen tűzszünet. A külföldi vendégmunkásokról elmondta, csak annyi külföldi vendégmunkás jöhet, amennyire szükség van, amennyi betöltetlen állás van. A migránspárti indítványokat pedig a Jobbik, ha lehet ne szavazza meg az EU-ban.
Nem lesz Oroszország a mi szomszédunk
Ungár Péternek elmondta, hogy minden ország egyszerre szeretne növekedni és csökkenteni a károsanyag kibocsátását. 1990-at követően ezt mi megcsináltuk. A legjobbak között vagyunk.
Magyarország a klímabajnokok közé tartozik
-jegyezte meg Orbán Viktor. A külpolitikát ideológiára helyezték -hívta fel a figyelmet- egységet létrehozni a külpolitikában lehetséges, de ez elvi alapon nem fog menni. Megjegyezte, hogy nem lesz olyan forgatókönyv, hogy a szomszédunk az oroszok lesznek, mert a NATO védi a határainkat.
A svéd film minket nem érdekel, azonban az érint, hogy mit tanítanak a svéd gyerekeknek Magyarországról. Hozzátette, hogy Svédországnak nincs mitől félnie, a svéd-magyar kapcsolatoknak nem romlanak, ha a tiszteletet kiharcoljuk és csak azután döntünk a NATO-csatlakozásról. A finnek ratifikációját pedig nem mi szavaztuk meg utoljára.
Az amerikai-magyar kapcsolatban pedig nem nekünk kell magyarázkodni, hanem az USA-nak, ugyanis ők adtak pénzt a baloldalnak, hogy megbuktassák a kormányt.
A legtöbbet költjük családtámogatásra
A demográfiáról elmondta, hogy mindent megtesz a kormány, hogy több gyerek szülessen. 2400 milliárddal többet fordítunk családtámogatásra, mint a Gyurcsány-kormány és az unióban mi fordítjuk a legtöbbet erre. Ennek ellenére még többet kell erre a célra fordítani. A gyermekvállalás alapvetően nem pénz, hanem szív kérdés. Az a vád, hogy kivezetett a kormány családtámogatást egyszerűen nem igaz.
A momentumos Gelencsér Ferencnek pedig azt mondta, hogy akart rá válaszolni, de úgy véli, hogy ez egy
Reménytelen küzdelem az értelemmel.
Orbán Viktor emlékeztetett: nem migránskvóta kell, hanem határkerítés és határőrizet, nem a bajt kell idehozni, a segítséget kell odavinni. Európai megoldás csak akkor lesz, ha Brüsszelben megértik és elfogadják, hogy csak az léphet az Európai Unió területére, akinek a kérelmét már előzetesen elbírálták, és a belépésre engedélyt kapott – fűzte hozzá. Kitért rá:
egy másik küzdelem is folyik Magyarország és Brüsszel között, ugyanis gazdasági jellegű “követeléseket szegeztek a mellünknek”. A Brüsszellel szembeni konfliktust csak teljes nyíltsággal lefolytatott vitákban és a magyar emberek erőteljes, ha lehet, teljes támogatásával tudják megvívni és megnyerni
– fogalmazott. Hangsúlyozta: Brüsszelben világossá kell válnia, hogy Brüsszel nem a magyar kormánnyal, hanem a magyar emberekkel áll szemben. A rezsivédelem nélkül a magyar családok megélhetése veszélybe kerülne, és “nem fogadjuk el, hogy brüsszeli bürokraták, akik nem itt élnek, nem ismerik a magyar családok helyzetét, akik alig tudnak valamit Magyarországról és ki tudja, milyen érdekeket képviselnek, döntsék el, mekkora legyen az energia ára Magyarországon” – jelentette ki.
Kiemelte: azt sem fogadják el, hogy az árspekuláns multikat terhelő adókat és a bankok, energiacégek extra profitjára kivetett adókat Brüsszel eltöröltesse. “Nem adhatunk szabad kezet a multinacionális cégeknek, hogy újra szabadon emeljék az árakat, és az egekbe tornázzák a profitjukat” – jelentette ki.
Elmondta: több mint félmillió magyar családot véd a kamatstop rendszer.
Nyilvánvaló, hogy ez nem maradhat így örökké, de a kamatstop kivezetése csak akkor lesz lehetséges, ha az infláció és vele együtt a kamatok szintje jelentősen csökken és nem teszi tönkre a hiteleket fizető családokat
– tette hozzá. Hangsúlyozta: a kamatstop kivezetésének nem jött el az ideje és ezt Brüsszel sem követelheti Magyarországtól.
A miniszterelnök kifejtette: “éppen az ellenkezőjét kell csinálni annak, amit Brüsszel követel”.
Megszorításokról szó sem lehet, a családokat védeni kell, a rezsivédelmet fenn kell tartani, a nyugdíjasoknak oda kell adni novemberben az infláció alapján őket megillető további emelést, a munkahelyeket meg kell védeni, az államadósságot csökkenteni kell, a belföldi vállalati tulajdont növelni kell és az év végéig egyensúlyba kell hozni a béreket az árakkal, hogy a fizetések legalább éves átlagban ne veszítsenek az értékükből, és 2024-ben a gazdaság és a bérek is újra növekedésnek induljanak
– sorolta. Kiemelte:
Brüsszelből nem életidegen gazdasági utasításokra, ezerszer kudarcot vallott megszorítások kikényszerítésére van szükségünk, Brüsszel inkább adja ide azt a pénzt, ami jár a magyaroknak, és máris fényesebben néz ki az államháztartás helyzete is.
A kormányfő kijelentette:
Brüsszel ebben az évben “3 milliárd euróval tartozik nekünk, miközben mi eleget tettünk a mintegy egymilliárd eurós befizetési kötelezettségünknek”. Mindeközben Brüsszel azt várja, hogy “járuljunk hozzá az Európai Unió költségvetésének egyhangúságot igénylő módosításához”, azt kérik, “adjunk több pénzt, miközben politikai okokból azt is megtagadják tőlünk, ami nekünk járna”
– fogalmazott. Hangsúlyozta: ősszel Magyarország ellenfelei várhatóan egyszerre lépnek majd fel a követeléseikkel, “a Soros-birodalom, a brüsszeli bürokraták és az amerikai demokraták csupa olyasmit akarnak tőlünk, amit mi nem tudunk, s azt hiszem, nem is akarunk megadni nekik”. Kifejtette: az amerikai adminisztráció továbbra is azt akarja, hogy “szálljunk be a háborúba, szállítsunk fegyvert, adjunk még több pénzt Ukrajnának, de legalábbis járuljunk hozzá, hogy Brüsszel a mi pénzünket odaadhassa nekik”.
Brüsszel azt akarja, hogy “engedjük be a migránsokat és építsünk nekik migránsgettókat, engedjük be a szexuális propagandát az iskolába, engedjünk át nekik gazdasági döntési jogköröket és ráadásul mondjunk le az önálló külpolitikáról és adjuk fel az egyhangú döntés jogát a politikai kérdésekben”
– sorolta. Megjegyezte: azzal fenyegetnek, hogy ha “mindezt nem tesszük, akkor folyamatos nyomást gyakorolnak majd ránk, visszatartják a brüsszeli pénzeket és a Soros-birodalom pénztárán keresztül fizetni fogják a magyar baloldalt, vagyis a magyar kormány belföldi ellenfeleit”. Orbán Viktor kijelentette: erre azt lehet válaszolni, hogy Magyarország nem tartozik a “jawohl-országok klubjába”, akik ha telefont kapnak Brüsszelből, csak annyit válaszolnak: “jawohl!”. Másodszor, Magyarország nem engedheti, hogy bárki korlátozza a függetlenségét és szuverenitását. Harmadszor, Magyarország tolerancia-ajánlatot tett Brüsszelnek, “miszerint mi nem követeljük, hogy tegyék magukévá a migrációról vagy a gyermekek iskolai neveléséről vagy a külpolitikáról vallott nézeteinket, s azt kérjük, cserébe ők is tolerálják a mienket” – fogalmazott.
Úgy folytatta: negyedszer, a gazdasági követeléseiket nem fogadhatjuk el, mert “nem akarunk visszamenni oda, ahová Magyarország ellenségei terelni akarnak bennünket: vissza a Gyurcsány-korszakba”, amikor nem itt Budapesten, hanem Brüsszelben és Washingtonban döntöttek Magyarország sorsáról, amikor az IMF “itt ült a nyakunkon”, amikor a bankok, az energiavállalatok, a média és a távközlés külföldi tulajdonban voltak, amikor a hitelezés svájci frankban zajlott, amikor elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat, az ápolóktól, orvosoktól, tanároktól, tisztviselőktől pedig egyhavi fizetést, eltörölték a családtámogatásokat és a magyar családok fizették a legmagasabb rezsit Európában – sorolta. Hangsúlyozta: Magyarország politikailag elég stabil, gazdasága pedig elég erős, hogy letörje az inflációt, megvédje a nyugdíjakat, megvédje a fizetéseket, megvédje a munkahelyeket, és a következő évben ismét jelentős gazdasági növekedést érjen el.
Többet ér a magyar víz és a magyar termőföld, mint 0,5 százalék GDP-növekedés
Ungár Péter (LMP) szerint pártjuk szerint a GDP fetisizálása nem jó, többet ér a magyar víz és a magyar termőföld, mint 0,5 százalék GDP-növekedés. A miniszterelnök által ismertetett gazdasági modellt Ungár Péter úgy értelmezte: mindent meg kell tenni azért, hogy a külföldi nagytőke Magyarországra jöjjön, itt maradjon és ne menjen el.
Az akkumulátorgyárak építése azért történik, hogy a német autóipar itt maradjon
– fogalmazott. Hozzátette: nem értenek egyet azzal, hogy az elektromobilitási átállást Európában úgy kell levezetni, hogy a magországok leggazdagabb emberei lecseréljék az Audijukat elektromosra és ennek a szennyezését Magyarországon kell elszenvedni.
Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában hangsúlyozta: a kormány a kezdetektől azt mondja, hogy Magyarországon a legszigorúbb környezetvédelmi, építési, munkavédelmi szabályokat kell betartani minden beruházónak. Hangsúlyozta: Európában nagy verseny folyik azért, hogy a technológiai váltásban mindenki részt tudjon venni. Több százezer magyar család jövőjéről van szó, akik a szektorban dolgoznak. Jelezte: Csehország és Románia is ösztönzi az akkumulátorgyártást, Európa legnagyobb akkumulátorgyára Lengyelországban van.
Mi Hazánk: 2025 végéig tartson a napelemrendszerek engedélyének érvényességi ideje
Apáti István (Mi Hazánk) felszólalásában örvendetesnek nevezte: már esély mutatkozik arra, hogy a háztartási napelemrendszerek üzemeltetői legalább tíz évre megtarthatják az éves elszámolást. Pártjuk korábban arra biztatta a több mint kétszázezer tulajdonost, akik több mint kétezer megawattnyi kapacitással rendelkeznek, hogy tömörüljenek pertársaságba és pereljék be a magyar államot, mert amikor ők szerződést kötöttek, nem volt szó arról, hogy elveszik az éves elszámolás lehetőségét. A Mi Hazánk azt javasolja a kormánynak: jogszabályban rögzítsék azt, hogy valamennyi, 2023. szeptember 7-éig benyújtott kérelem alapján megadott engedély érvényességi ideje 2025. december 31-éig tartson – mondta Apáti István.
Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában szólt a napelemkapacitás és a napenergia kiemelkedő térnyeréséről. Ismertette: csak tavaly 1500 megawattal nőttek a kapacitások, a felülvizsgált nemzeti energia és klímaterv pedig 2030-ra már 12 ezer megawatt naperőművi kapacitással számol. Ez azt mutatja, hogy a kormány a jövőben is elkötelezett a napenergia térnyerésével kapcsolatban. Megjegyezte: brüsszeli elvárás, hogy januártól vezessék be a bruttó elszámolást. Az elmúlt időszakban a kormány azon dolgozott, hogy előnyösebb helyzet alakuljon ki, és a szabályozás módosítása szerint a kedvezőbb, éves szaldóelszámolást alkalmazzák tíz éven át a már üzemelők mellett azokra a háztartási erőművekre is, amelyek működtetői szeptember 7-ig jelezték fejlesztési igényüket.
Párbeszéd: zöld Magyarországot és zöld Európát!
Tordai Bence (Párbeszéd) azt ígérte, hogy a Párbeszéd a következő parlamenti szezonban is az igazságos és fenntartható zöld jövőképet jeleníti meg az Országgyűlésben, annál is inkább, mert egy friss közvéleménykutatásból kiderült, hogy a választók negyede, 2 millió ember zöld értékrendű polgárnak vallja magát. Zöld Magyarországot és zöld Európát akarunk, ezt fogjuk képviselni Karácsony Gergely vezetésével az önkormányzati választásra és Jávor Benedek vezetésével az európai parlamenti választásra készülve – jelentette ki.
Úgy vélte: a kormány nem képes kezelni a gazdasági, a megélhetési, az ökológiai és a klímaválságot és szembe megy mindennel, amit a Párbeszéd a fenntartható, válságálló társdadalommal kapcsolatban gondol, ezért a kormány kritikája nem lehet mérsékelten ellenzéki. Az akkugyárak telepítése ellen érvelt, hangsúlyozva, hogy a Párbeszéd nem az üres növekedésben, hanem az intenzív fejlődésben hisz. Inkább legyen egy tudatosan vállalt “nemnövekedés”, egy fenntartható visszavonulás, és egy igazságos elosztás – mondta.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy reagált: nem ért egyet azokkal a felvetésekkel, hogy a GDP-növekedés már nem számít, hiszen nagyon sok magyar ember számára ez jelenti a bérek növekedésének lehetőségét. Ezt pedig úgy kell elérni, hogy közben megvédjük a természeti örökséget is – tette hozzá.
Az akkumulátorgyárakról és az autógyárakról szólva felvetette: hogy ha Németországban jó ez a technológia, akkor a Párbeszédnek miért nem jó, és mit javasol ehelyett, mivel pótolná ezeket a munkahelyeket és a kieső fizetéseket.
A baloldal finanszírozási ügyével kapcsolatban arra szólította fel Karácsony Gergely főpolgármestert, a Párbeszéd politikusát, hogy adjon részletes tájékoztatást arról, honnan érkeztek a külföldi pénzek, kik a megbízók és mire kérték. Kijelentette: ez nemzetbiztonsági ügy, és ahogy a kormány a határzárat is felhúzta, úgy fog “tűzfalat építeni a magyar politika és a külföldi befolyásszerző kísérletek közé”.
Jobbik: magyar adófizetők pénzéből csak magyarok által betöltött munkahelyek létrehozását lehessen támogatni!
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) napirend előtti felszólalásában azt kifogásolta, hogy miközben vendégmunkások tízezrei, százezrei érkeznek “áramvonalassá tett úton” Magyarországra, tavaly több mint 280 ezer álláskereső volt Magyarországon, Európa legszűkmarkúbb álláskeresési rendszerében.
Szorgalmazta, hogy a kormány a vendégmunkások lakhatására és ellátásra fordított pénzt költse a magyar álláskeresők ingyenes átképzésre, valamint a külföldön dolgozó magyarok hazacsábítására. A Jobbik javasolja a magyar kvótát, amely szerint magyar adófiezetői pénzéből csak olyan munkahelyek létrehozását lehetne támogatni, amelyeket magyar emberek fognak betölteni.
Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában leszögezte, külföldi munkaerő alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha magyar munkavállalóval nem tölthető be az adott munkahely. Jelezte, az elmúlt évtizedben számos tanfolyam, tréning igyekezett a munkanélkülieket, a pályakezdőket a munka világába vezetni. A 2022 decemberétől elérhető vissza nem térítendő támogatásokkal 9 ezer ember munkavállalását tette lehetővé a kormány. 2023 augusztus végéig több mint 950 cég részesült képzési támogatásban, a képzésbe vontak száma meghaladta a 46 ezret, továbbá 26 ezer ember részesült bértámogatásban.
Kitért arra is: sorozatban hetedik éve többen költöznek haza Magyarországra, mint ahányan kivándorolnak, 2022-ben 24 ezer állampolgár tért vissza az országba. 2010 óta egymillióval növekedett a foglalkoztatottak száma, vendégmunkások alkalmazására kizárólag hiányszakmákban, meghatározott időre, a jogszabályban meghatározott, szigorú feltételek mellett kerülhet sor.
Momentum: Orbán Viktor szerezze meg az uniós forrásokat
Gelencsér Ferenc (Momentum) szerint a kormány és Orbán Viktor felelőssége, hogy Európa legnagyobb drágulásával találja magát szemben a magyar ember. Azt is mondta, szeretné ha Orbán Viktor elismerné a kormány felelősségét a tarthatatlan költségvetési és gazdasági helyzet miatt. A kormány magyar embereket sújtó intézkedései között említette a kata eltörlését, a városi csok megszüntetését, a jövedéki adó emelését, a gyógyszeradót, a céges adó emeléslét, a vasútvonalak megszűntetését, a védőnői hálózat szétverését, az állami beruházások leállítását. Ezek a magyar nemzet elleni húsbavágó intézkedések voltak – értékelt az ellenzéki politikus.
Hol vannak az EU-s pénzek?
– tette fel a kérdést, hozzátéve, nem újabb miniszterrel kellene megoldani a problémát, hiszen az uniós pénzek hazahozatala a miniszterelnök feladata, felelőssége. Meglátása szerint Orbán Viktor nem akarja megszerezni az uniós forrásokat, nem akarja, hogy az ország ezekkel a pénzekkel átlátható módon erősítse meg a kulcságazatait.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában úgy értékelt: a Momentum a tavaszi kordonbontó akciói sikertelensége után más kommunikációs irányt keres. A “hol vannak az EU-s pénzek?” kérdésre az államtitkár azzal a kérdéssel felelt:
a momentumos politikusok mit nem tettek meg azért, hogy ezek az uniós pénzek ne érkezzenek meg Magyarországra?
Szerinte az ellenzéki politikusok reggel, éjjel, meg este próbálják megakadályozni, hogy a magyar pedagógusok bére uniós forrásból is emelkedhessen, hogy magyar kórházakat uniós pénzekből is felújítsanak, hogy új utakat, vasútvonalakat korszerűsítsenek – sorolta. Rétvári Bence szerint a Momentum politikusai legfeljebb bocsánatot kérhetnek a parlamentben, hogy arra használják uniós parlamenti mandátumukat, hogy megakadályozzák a magyar embereket előbbre jutásukban.
KDNP: a családtámogatási lehetőségek bővítése a jövő záloga
A családtámogatási lehetőségek bővítése a jövő záloga – hangsúlyozta napirend előtti felszólalásában Juhász Hajnalka, a KDNP képviselője.
Európa jövője a családokban és a gyermekekben van
– mondta, kiemelve, hogy az ukrajnai háború és az arra adott elhibázott reakciók okozta rendkívül nehéz helyzetben a magyar kormány tovább bővíti a családtámogatási rendszert, amely a gyermekvállalást előnnyé és kiszámíthatóvá tette, Európa legbőségesebb családtámogatási politikáját alakítva ki, 30-nál több támogatástípussal. Hangsúlyozta: a családok 181 ezer forintot takarítanak meg a rezsicsökkentéssel, 2011 óta 153 ezer gyerekkel született több, emelkedik a gyermekvállalási kedv, mind több az esküvő és kevesebb a válás, “ez a legnagyobb eredmény, amit egy kormány elérhet”. Kiemelte: a kormány a magyar emberek támogatása révén valósíthat meg ilyen sikeres családpolitikát.
Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára – a téma rendkívüli fontosságát hangsúlyozva – kiemelte: Magyarország nincs egyedül a demográfiai fordulatot a kormányzás középpontjába helyező gondolkodásban, amit az ötödik alkalommal megrendezett demográfiai csúcs is megmutatott. Az államtitkár felidézte: a kormányzat szakított a segélyezésre épülő baloldali politikával, amely számos, az első Orbán-kormány által bevezetett támogatást törölt el, vagy nyesett vissza, és a kétkulcsos adórendszerrel azokat büntette, akiknek anyagi helyzete lehetővé tette a gyermekvállalást. A 2010 előtt történteket “kifejezetten családellenes intézkedéseknek” nevezte, majd arról beszélt, a legenyhébb kifejezéssel élve is hiteltelen és képmutató a baloldal magatartása.
Mi a gondoskodó államban hiszünk
– jelentette ki. Félreértés ne essék: a városi csoknak lesz folytatása – közölte Vitályos Eszter, majd azt hangsúlyozta, olyan rendszert kell kialakítani, amely jobban igazodik a piaci körülményekhez.
Fidesz: tovább nő az illegális migráció veszélye
Halász János (Fidesz) arról beszélt, hogy az orosz-ukrán háború mellett tőlünk délre egy másik veszély fenyegeti Magyarországot: az illegális migráció. Kiemelte: ismét aggasztó mértékben emelkedik az illegális határátlépési kísérletek száma, idén már 120 ezer illegális migránssal szemben intézkedtek a rendőrök és mintegy nyolcszáz embercsempészt fogtak el. Hozzátette: nagyszámú, agresszív embercsempészek által vezetett csoportok jelentek meg, akik mindenáron be akarnak jutni az Európai Unió területére. Az operatív helyzet jelentősen romlott az elmúlt hónapokban – összegzett, aláhúzva: erőszak és durva agresszió van a határkerítésnél is: azok, akik szolgálatot teljesítenek a határon minden nap közvetlen életveszélyben vannak.
Kitért arra is, hogy Brüsszelben is újra meg újra meg kell küzdeni az illegális migrációval. Továbbra is működik az az abszurd koalíció, ami az embercsempészekből, a fizetett jogvédők csapatából és az unió vezetőinek egy részéből áll – mondta. Szólt a migránskvótáról, amit korábban már többször megpróbáltak áterőltetni és most újra napirenden van.
Közös európai fellépésre lenne szükség, de az Európai Bizottság még mindig a szétosztást erőlteti
– közölte. Megjegyezte: a magyarok többször jelezték, elutasítják a kötelező betelepítéseket. A baloldalt ugyanakkor nem érdekli a magyarok véleménye, a guruló dollárokért cserébe továbbra is migrációpártiak. Brüsszel és a magyar baloldal továbbra sem megállítani, hanem megszervezni akarja a migrációt. A magyarok számára ez elfogadhatatlan – összegzett, hozzátéve: a frakció javasolja, hogy a kormány kezdeményezzen további határvédelmi intézkedéseket.
Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára felidézte Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének Lampedusa szigetén tett közelmúltbeli látogatását és az ott általa elmondottakat úgy értékelte: nem azt mondta, hogy meg fogják állítani az illegális migrációt, hanem azt, hogy az a tervük, hogy szétosszák az unió államaiban az illegális migránsokat. Rétvári Bence azt mondta, eldönthetik vagy európai viszonyokat teremtenek Lampedusán, vagy lampedusai viszonyokat teremtenek Európában. Megpróbálják az illegális migránsokat az érkezésük előtt megállítani, vagy megállíthatatlanul érkeznek majd az unió területére. Kitért a jól kialakult alvilági hálózatra is, amit az EU nem felszámolni akar, hanem biztos piacot akar teremteni azzal, hogy kvóták szerint osztják fel a migránsokat. A saját kezüket feltéve azt mondják, ahány embert az embercsempészek idehoznak, “csilliárdos összegekért”, annyi be fog jutni az EU területére – fogalmazott. Magyarországot arra köteleznék, hogy az eljárások közel harmadát bonyolítsák le, egy külső határvédelem nélküli Európai Uniót képzelnek el – fejtette ki a parlamenti államtitkár
Űrpolitikai csoport alakult
Az elnöklő Jakab István bejelentette, hogy Bánki Erik (Fidesz), Ferencz Orsolya (Fidesz), Kósa Lajos (Fidesz) és Németh Zsolt (Fidesz) arról tájékoztatta a házelnököt, hogy megalakították a parlamenti űrpolitikai csoportot.
MSZP: mi lesz a szegénységben élő idősekkel?
Gurmai Zita (MSZP) azt mondta: négyszeresére emelkedett azoknak az időseknek az aránya, akiknek túlságosan nagy terhet jelent a lakhatási költségek megfizetése. A nyugdíjasok jövedelmének több mint negyven százalékát elviszik a lakhatási kiadások – tette hozzá. Kiemelte: 170 ezer olyan idős ember él Magyarországon, akiknek a rezsi kifizetése után alig marad valami pénze, és minden tizedik magányos, idős ember nem tudja rendesen befűteni az otthonát. Úgy fogalmazott:
a Fidesz-kormány alatt elértéktelenedtek a nyugdíjak.
Tavaly a nyugdíjak 15,2 százalékot romlottak, miközben csak 14 százalékos nyugdíjemelést adtak, és az idei helyzet még rosszabb lesz – vélekedett.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában rámutatott: 2010-ben a szegénység és a társadalmi kirekesztettség rangsorában Magyarország az EU-ban hátulról a hatodik volt, 2022-re azonban a tizedik legjobb lett. Hangsúlyozta: a kormány megvédi a nyugdíjasokat az inflációtól és az áremelkedéstől. Az ellenzéki politikus szavait megcáfolva jelezte: 2022-ben a 14 százalékos nyugdíjemelés és a 13. havi nyugdíj által hat százalékkal nőtt a nyugdíjak reálértéke. Arról is beszélt: Európában a magyar családok – köztük a nyugdíjasok – fizetik a legalacsonyabb rezsidíjakat. Az interpelláló nem fogadta el az államtitkári választ.
Momentum: mikor döntenek végre a svéd NATO-csatlakozásról?
Bedő Dávid (Momentum) azért vonta felelősségre a kormányoldalt, mert több mint egy éve – 438 napja – nem veszi napirendre a svéd NATO-csatlakozás zárószavazását. A kormány ezzel nem támogatja, hogy a Balti-tenger szinte teljes egészében NATO-beltenger legyen, ami nagyban növelné az oroszok által régóta fenyegetett három balti ország biztonságát – hangsúlyozta a politikus, aki szerint nehéz megmondani, hogy ez kinek jó az oroszokon kívül. Úgy vélte: a kormány az ügyben “hülyének nézi” a közvéleményt, először arra hivatkozott, hogy túl elfoglalt a parlament, majd azt mondta, hogy társadalmi egyeztetés folyik Brüsszel kérésére, ezután egy magyar delegáció is járt Svédországban, végül pedig Orbán Viktor személyesen ígérte meg a svéd miniszterelnöknek, hogy támogatják a csatlakozást, ez mégsem történt meg eddig.
Mikor ratifikálja a magyar parlament Svédország NATO-csatlakozását?
– tette fel a kérdést.
Menczer Tamás, a külügyi tárca államtitkára szerint a képviselő félreérti a helyzetet, mert a kormány szeretné a svédek NATO-csatlakozását támogatni, de ez nehéz, mert a svédek “mindent megtesznek, hogy ne támogassuk őket”. Szerinte a Magyarországot érő, jogállamisági vitába bújtatott svéd támadások arról szólnak, hogy a magyaroknak hogyan kellene élnie és ezt egy olyan ország mondja, ahol mindennaposak a lövöldözések, ahol a fiatal keresztények 25 százaléka panaszkodott már zaklatásról, és ahol az emberek 70 százaléka szerint növekszik az antiszemitizmus és a migránsokat nem lehet integrálni. Nem szeretnénk, hogy egy ilyen ország mondja meg, hogy nekünk hogyan kell élnünk – jelentette ki. A képviselő nem fogadta el a választ.
Fidesz: hány családnak segít a napelemes rendszerek éves elszámolása?
Hány magyar családnak és vállalkozásnak jelent segítséget a napelemes rendszerek éves elszámolásának megtartása? – kérdezte Szatmáry Kristóf (Fidesz) az energiaügyi minisztertől. A képviselő az energia életünkben játszott központi szerepére emlékeztetve arra hívta fel a figyelmet: a zöld technológiákra való átállás és a háború okozta problémákból való kiállás hatalmas feladatot jelent. Felidézte: az utóbbi esemény alapjaiban értelmezte újra a napelemes szektort, majd hangsúlyozta, frakciója elismeri azokat, akik erre a technológiára szavaztak.
Válaszában Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: hihetetlen ütemet vett fel a napenergia térnyerésre, Európában a harmadik, világszerte a hatodik legnagyobb ezen áramforrás részaránya, idén nyáron a napelemes összteljesítmény átlépte az ötezer megawattot, ennek kétötöde háztartási kiserőmű. Megemlítette, a cél pedig már a korábban kitűzött hatezer megawatt kétszerese, és vannak időszakok, amikor – a paksi atomerőművel együtt – teljesen szén-dioxidmentesen lehet energiát termelni. Koncz Zsófia az éves elszámolásról szólva kiemelte,
ez a magyar családok, de a magyar vállalkozások számára is egy jelentős segítségnyújtást jelent, egy sokkal kedvezőbb elszámolási rendszerről beszélhetünk.
KDNP: hosszú távon is fenntartható az online árfigyelő rendszer működtetése?
Szászfalvi László (KDNP) sikeresnek értékelte a két és fél hónapja bevezetett online árfigyelő rendszer működését, hangsúlyozva, hogy az eszköz hozzájárul az infláció csökkentéséhez. Felhívta a figyelmet arra: a rendszer újabb felhasználóbarát funkciókkal bővült, egyebek között egy szabadon összeállítható bevásárlólista segíti a fogyasztókat a vásárlási döntéseik meghozatalában. Azt kérdezte: hosszú távon is fenntartható-e az online árfigyelő rendszer működtetése?
Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára szerint a kormány elkötelezett a családok védelme érdekében, ezt szolgálja az árfigyelő rendszer is. Szerinte a rendszer hatékonynak bizonyult, átlagosan 7 százalékkal csökkentette az árakat. Jelezte: folyamatosan dolgoznak a rendszer fejlesztésén, hamarosan élesedik a térképes boltszűrő, zajlik a hivatalos mobilapplikáció fejlesztése és a termékkategóriák bővítése is. Közölte: a kormány az infláció, valamint a “multik profitéhségének” alakulása függvényében dönt arról, hogy december 31. után is szükség lesz-e az árfigyelő rendszer működésére.
Fotó: PestiSrácok.hu/Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS