Szürreális tragikomédiává válik a német közélet mindenki kedvenc bundespiratjának, Olaf Scholznak a vezetésével, miután a német gazdaságot és ipart valamilyen érthetetlen okból kifolyólag olyan „klímacélok” igájába hajtotta a szövetségi kormányzat, amely a teljes összeomlással fenyeget egyes szektorokat. Ilyen ágazat a mezőgazdaság, amelynek képviselői decemberben kezdtek tüntetni, miután a sötétzöld politikai nyomás tetejébe megszorításokat is kapott az iparág a 2024-es költségvetésben. Erre a szomorú, bár érthető helyzetre azonban sikerült reagálni a haladó sajtóban: az élelmiszerellátás összeomlása, valamint a német gazdák elszegényedése helyett sokkal nagyobb problémát azonosított a mainstream média. Nevezetesen azt, hogy ha az emberek hangot adnak cserbenhagyottságuknak, az nem a balliberális pártokat fogja segíteni. Ki gondolta volna?
A világ egyik legerősebb gazdasága már csak árnyéka önmagának. Több mint tíz évvel ezelőtt Németország a Wirtschaftswunder 2.0-t ünnepelte, 2010 és 2015 között évente átlagosan 2,1%-kal növekedett a gazdaságuk. Tette mindezt egy igen magas bázisról. Az euróövezet – a német gazdaságot nem számolva – ugyanebben az időszakban évente átlagosan csak 0,8%-kal bővült. Azonban 2016 és 2022 között az euróövezet többi gazdaságában a növekedés felgyorsult, miközben Németország veszített lendületéből. Az ING emlékeztet arra, hogy a monetáris unióban (Németország nélkül) a GDP évente átlagosan 1,7%-kal nőtt 2016 és 2022 között, míg a német bővülés évente átlagosan 1,1%-ra lassult. Mára pedig ott tartunk, hogy a németországi bruttó hazai termék (GDP) 2023-ban 0,6 százalékkal fog csökkenni, mivel az emelkedő kamatok megviselik a gazdaságot. Ráadásul a következő két évre vonatkozóan sem túl rózsásak a kilátások. Szeptemberben még 1 százalék feletti növekedést prognosztizáltak az elkövetkező időszakra, a Scholz-kormány megszorítási csomagja azonban vélhetően ezt a csekély növekedést is megfojtja.
Különösen nehéz helyzetben vannak azok a szektorok, amelyek vagy energetikai, vagy más szempontokból kitettek a zöldpolitikai divathullámoknak. A német politika és a gazdák szembenállása már (technikailag) a Merkel-adminisztráció idején elkezdődött. Svenja Schulze fejlesztési és segélyügyi miniszternek már 2019-ben szembesülnie kellett az elégedetlenséggel egy gazdálkodók által szervezett demonstráción, miután a szövetségi kormány szigorította a rovar- és környezetvédelemi törvényt, valamint a talajvíz védelmét szolgáló műtrágyahasználatot korlátozó rendeletet fogadott el. Svenja Schulze beszéde közben a tüntetők hátat fordítottak neki, és végül kifütyülték.
Háttal a falnak vagyunk, és elegünk van ebből az ideológiai politikából
– kiáltotta valaki Svenja Schulzénak.
Idén decemberben aztán felgyorsultak a folyamatok, kiszélesedett az elégedetlenség. A karácsonyt megelőző időszakban már nem volt társadalmi egyeztetés, vagy bármilyen nyilvános fórum az új gazdasági irányvonal meghatározásáról, azonban a feszültség nem csökkent. Decemberben építőipari vállalkozók befalazták a városháza ajtaját Cloppenburgban, hogy tiltakozzanak a kormány építésügyi előírásai ellen. Álláspontjuk szerint a szabályozások akadályozzák és rendkívül megdrágítják az újépítésű ingatlanokat, így pedig az átlag német polgár már aligha engedheti meg magának az építkezést. A vállalkozók akkor egy 10 pontos tervvel kívánták felhívni a figyelmet az építőipart érő korlátozások veszélyeire, aggodalmukat pedig 13 városháza-épület befalazásával nyomatékosították.
A közlekedésilámpa-kormány (Németországban színekkel jelölik a pártokat, az így kialakuló koalíciók pedig beceneveket kapnak, így alakult ki a közlekedésilámpa-kormány– a szerk.) itt nem állt meg: a kamionok útdíjának emeléséről döntött a Scholz-adminisztráció, amelynek következtében már most a vasútra helyeződik át a szállítmányozás jelentős része. A tehergépjárművek útdíjának 2023. december 1-jei növekedése már novemberben utcára vitte a szállítmányozókat, több mint 350 teherautósofőrrel. Azóta úgy tűnik, hogy a vonatvezetők is sztrájkba kezdenek, mert a szakszervezet nem tudott megállapodni a Deutsche Bahnnal a 2024-es béremelésről.
2023. december 18-án demonstrációra került sor Berlinben, amelynek mottója:
Ami sok, az sok! Most már vége!
A tüntetést a Német Gazdaszövetség az állami gazdálkodó egyesületekkel közösen szervezte. A tüntetés a szövetségi kormány azon terve ellen irányult, hogy eltöröljék a mezőgazdasági gázolaj adómentességét. A megmozduláson mintegy 10 ezer ember vett részt, akik háromezer traktorral vonultak a Brandenburgi kapu felé. Joachim Rukwied, a gazdálkodók elnöke pedig további lépésekkel fenyegetőzött, ha a kormány nem mutat megértést.
Akkor január 8-tól mindenhol úgy leszünk jelen, ahogy az ország még soha nem tapasztalt
– mondta.
Hétfőtől fellázadnak a gazdák
Hétfőn kezdődik az akcióhét, amelyet nemcsak a gazdaszövetség szervez, amely maga is mintegy 20 demonstrációt regisztrált, hanem számos gazdasági ágazat különböző csoportjai és részt vesznek rajta. Berlinben traktoros demonstrációt tartanak a Brandenburgi kapu előtt. Hamburgban várhatóan több ezer gazda hajt majd a központba traktoraikkal. Hasonló a terv Brémában, Braunschweigben, Magdeburgban, Saarbrückenben és Lipcsében is. Ulm környékén le kell zárni a szövetségi utakat, és az A7-es és A8-as autópálya-bekötőutakat. Wiesbadenben a tervek szerint körülbelül 800 traktor fog áthaladni a városközponton, a hesseni kancellária mellett. Münchenben többek között az Odeonsplatzon tüntetnek majd a gazdák.
IT'S HAPPENING
The farmers have begun arriving in Berlin for the MASSIVE protest tomorrow.
SHARE 🚨pic.twitter.com/K2esBFqpwp
— PeterSweden (@PeterSweden7) January 7, 2024
A hangulat igencsak forró Németországban, hiszen a tüntetők egy alkalommal nem engedték leszállni a schlüttsieli kompról Robert Habeck „klímaminisztert”. Ezután persze a demonstrálók ellen beindult a lejáratás: a baloldali kommentárok csőcseléknek, sőt, „náci gazdáknak” titulálták az elégedetlenkedőket. Egyébként maga a gazdaszövetség is elhatárolódott a schlüttsieli blokádkampánytól.
Alsó-Szászország vidéki lakossága kifejezetten elutasítja a politikusok és más közéleti személyiségek magánéletének megsértését, valamint az erőszakos cselekményeket
– mondta Alsó-Szászország gazdaszövetségének elnöke, Holger Hennies. Ugyanakkor az indulatok jogosnak nevezhetőek, miután a közlekedésilámpa-koalíció gyakorlatilag megalázta a gazdálkodókat. Christian Lindner (FDP) pénzügyminiszter a stuttgarti állami operaházban, egy találkozón odavágott a gazdáknak.
Forduljatok meg, eltévedtek! A gazdák akarhatnak hasznot húzni a csökkentett áramdíjakból. Ha új támogatásokat akarsz, akkor a régiekről is le kell mondanod
– szólította fel a gazdákat, ugyanakkor vélhetően ez azt is jelenti, hogy az ipari zöld átállásra, amely a kormány kiemelt célja, valójában nincs pénze az adminisztrációnak. Így ennek igen magas költségeit a vállalkozásoknak kell viselniük.
A sajtó retteg, hogy az átvert gazdák másra szavaznak
A Bild szerint az önálló vállalkozó gazdák és árufuvarozók tiltakozásai, valamint az állami tulajdonú vasúti ágazat sztrájkjai nincsenek összehangolva, különböző követelésekre összpontosítanak, és egyes esetekben a jelenlegi kormányt megelőző vitákhoz kapcsolódnak. Egyetértésük azonban tökéletes lehetőséget adott a „szélsőjobboldalnak” arra, hogy puccsról szóló populista fantáziákat szítson.
A cikkben aggodalmukat fejezik ki azért, mert az AfD közösségi oldalain hétköznapi emberek képét osztotta meg, akiket romba dönt egy felelőtlen politikai vezetés, és arra buzdította a polgárokat, hogy csatlakozzanak az általános sztrájknak nevezett megmozduláshoz.
A vezető német lap cikkében arra is kitért, hogy a Telegram üzenetküldő csatornáin néhány tüntető a mesterséges intelligencia által generált képeket osztott meg egy traktorokkal körülvett égő Reichstagról, a következő felirattal: „Gyere Berlinbe, és űzd el a közlekedésilámpa-koalíciót! Németország kékre vált” – utalva az AfD színeire. Kiemelték azt is, hogy a német gazdaszövetség megpróbált elhatárolódni az erőszakos államcsíny vízióktól, és bírálta Habeck kompjának blokádját.
Vezetőkép: IMAGO/Arnulf Hettrich
Facebook
Twitter
YouTube
RSS