Portálunk kérdése nyomán a Pénzügyminisztérium tételesen cáfolta a Népszava éppen a nemzeti összetartozás napján közzétett lejárató cikkében foglaltakat. A lap ezúttal a Pénzügyminisztérium új épületéről szóló bődületes hazugságáradattal öntötte tele a hazai nyilvánosságot. Mint ismert, a budai Várban található a szebb napokat megélt Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épülete, amelynek jelenleg is zajlik a felújítása, hogy eredeti funkcióját visszanyerve a jövőben újra otthont adhasson a tárcának. Ennek a helyreállítási folyamatnak a költségeiről sikerült a szociálsovinizmust csúcsra járató, de legalább minden pontjában fals információkkal dolgozó cikket legyártania a Népszavának.
A Pénzügyminisztérium portálunkhoz eljuttatott cáfolatában tételesen felsorolja a Népszava cikkének félrevezető állításait, amelyben az elvonást többlettámogatásnak, a milliárdos összegeket több tízmilliárdosnak tüntetik fel, de még az alkalmazotti létszám pontosnak mondott számát sem sikerült eltalálni.
Tavaly októberig a Pénzügyminisztérium várba költözése 26 milliárd forintba került
– fogalmaz a Népszava. A minisztérium közlése szerint ezzel szemben a valóság az, hogy az eddig elvégzett előkészítési, tervezési és kivitelezési munkák ellenszolgáltatásaként a kifizetett teljes összeg 6,2 milliárd forint volt. De a teljes költségre vonatkozó állítás is legalább problematikus, hiszen a tárca közlése szerint 2016-ban a Forster Központ még a részletes épületfeltárás előtt, 23 ezer négyzetméter hasznos terület figyelembe vételével bruttó 41,6 milliárd forintra becsülte a várható költségeket. Ezzel szemben a projekt időközben 46 ezer négyzetméter hasznos területre kapott építési engedélyt.
Fél évvel később hétmilliárd forinttal drágult [az építkezés], a végszámla meghaladhatja az 54,5 milliárd forintot
– írja a lap. A Pénzügyminisztérium a cikk ezen állítását légből kapottnak nevezte, és rámutat, hogy úgy épül erre a lap egész cikke, hogy sehol sem szerepel, honnan is jön ez a 7 milliárd forint. Ami azonban minden eddigin túlmutat: a Népszava „tényfeltáró újságírója” az elvonást nemes egyszerűséggel többletforrásként szerepelteti cikkében, így megtoldva történetét sehol nem létező plusz 10 milliárd forinttal. További érdekes állítás, miszerint az épület felújítása drága lenne. Természetesen bárkinek lehet ez a szubjektív véleménye, de le kell szögezni, hogy a projekt összköltsége jelenleg nem ismert. Mindezek mellett pedig tudható, hogy az épület városképi és világörökségi szempontból is kiemelt helyszínen található, az ilyen fejlesztések pedig közismerten nem éppen olcsóságukról híresek.
Az idén 18,6, jövőre pedig további 10,7 milliárd forintot akar elkölteni a kormány a Budai Várban, a Mátyás-templom tőszomszédságában lévő egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épületére
– szögezi le nem meglepő magabiztossággal a Népszava. A probléma csupán annyi, hogy a koronavírus-járvány miatti gazdaságvédelmi akcióterv keretében a beruházásra szánt költségvetési keretet a két évben olyan mértékben csökkentette a tárca, hogy az eredeti idei évi 18,6 milliárd forint alatt marad a két év együttes költségvetési kerete. De nem sikerült jól kikeresni még a Pénzügyminisztériumban dolgozók létszámára vonatkozó adatot sem. A lap ugyanis 1685 főről adott hírt, miközben a minisztérium tájékoztatása szerint ez a létszám 1534 fő. A tárca pedig külön felhívja a figyelmet, hogy ez az adat nyilvánosan elérhető bárki számára.
Vezető kép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS