“A Bethselamin bolygó immár annyira aggódik az évi tízmilliárd turista okozta kumulatív erózió miatt, hogy az étkezésekkel elfogyasztott, illetve az exkrementummal távozó súly közötti nettó különbséget a kilépéskor sebészeti úton eltávolítják a turista testéből, ezért aztán húsba vágóan fontos, hogy valahányszor meglátogatjuk ott az illemhelyet, mindig kérjünk elismervényt.”
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – Pesti Mese/Nulla6egy Facebook-csoport
Már a Galaxis – Útikalauz stopposoknak is beszámol arról, hogy a világegyetem ürítkezési problémái univerzális jellegűek. A telefonfülkék használatának újraértelmezése kapcsán megjelent cikkünkben mellékesen fölvázolt borús jövőkép arra sarkallta a szerkesztőséget, hogy utánaeredjen a nyilvánosvécék helyzetének a Föld nevű planétán.
Általánosságban megállapítható, hogy a bolygó városlakó közönsége meglehetős szemráncolás közepette szemléli, ahogyan lakóhelye köztereit, kapualjakat és a véletlenül életben hagyott fákat illetlen módon használják. Nos, mondhatnák erre a helytelenkedő felhasználók, az emberi természet alapelve, miszerint enni kell, szxrni viszont muszáj, sajnos időről-időre tévutakra sarkall. Különösen akkor, ha kis-, és nagydolgaink elvégzésének szükségletét maga az élőhely nem elégíti ki. A város nem kínál kellő számú és megfelelő megoldást. A városlakók tehát gondolkodni kényszerülnek az ügy mielőbbi megoldásán, túlságos domesztikáltságukban ugyanis hiába sóhajtoznak elődeik, Ádám és Éva paradicsomi szabadságán…
Szerencsére beköszöntött a 21. század, és megfelelő mennyiségű, a témában érdekelt gondolkodó áll rendelkezésre. Egyik találmányuk, az Urilift például a praktikus megoldásokat kedvelő városlakók körében hódít, bár maga az alapötlet nagy valószínűség szerint egy, a szükség által erősen meggyötört elméből pattant elő, aki a földből hirtelen kinövő illemhelyekről ábrándozott. Az Urilift ugyanis nem más, mint egy hidraulikus elven működő, földbe süllyesztett illemhely, amely alkalmas időben kiemelkedik a járdaszintből. Ezzel egyúttal elkerülhető a kellemetlen szag, és a vandalizmus, és maga az illemhely nem rontja a városképet sem. A vécék külalakjának megreformálásával különben a kínaiak is küzdenek, de katica alakú építményük ötletén, – amely egyértelműen nem olvad bele az utcaképbe, és mint szimbólum sem állja meg a helyét, ellentétben pl. a ganajtúró bogárral – valószínűleg még dolgozniuk kell.
Természetesen a kortárs művészet szociálisan érzékeny ága is csatlakozik a város tehermentesítését célzó elképzelésekhez. Példának említhetnénk a svájci Lausenne-ban telepített alkotást, amelynek áttetsző falai gombnyomásra felhősödnek el. Monica Bonavincini – képünkön éppen Londonban – egy kívülről tükrökkel borított, belülről viszont teljesen áttetsző falú helyiséget álmodott, amelyben az utca forgatagának közepén trónolva nem mindennapi élményben lehet részünk.
A zöldek sem maradnak le ötletességben a művészek mögött, bár ők a problémát az ember és a természet kapcsolatának oldaláról közelítik meg. Egyik megoldásuk az a szűrőrendszerrel ellátott vizelde, amelynek segítségével kvázi mi táplálhatjuk városunk bokrait és fáit. Egy másik ötlet a férfi alapvető vonzalmát bontakoztatja ki a fákhoz, mint terület-megjelölésre alkalmas és gondolkodást serkentő egységekhez. Sam van Veluw olyan fára csatolható piszoárokat ötölt ki, amelyek egyszerre elégítik ki a higiénia követelményeket és a férfiúi igényeket. A pálmát természetesen ezúttal is a zöld gondolatot és művészetet egységesítő Hundertwasser viszi el, aki az újzélandi Kawakawában, a helyi hulladék felhasználásával hozta létre azóta is méltán híres illemhelyét.
Budapest nyilvánosvécé-ellátottsága nem kielégítő. A guglimepszen megjelölt helyeken kívül nyugodtan fölvázolható a képzeletbeli Budapest Alternatív Köztisztasági Térkép, amelyen kedvenc fáink és kapualjaink szerepelnek. A régi világ még jobban tisztelte a problémát, és ennek nyomait ma is őrzik a néhány helyen föllelhető Beetz-féle, zöld épületek, amelyek világszabadalmi jelentőségű, olajjal szagtalanított illemhelyek voltak. A magyarországi B&K Kft., amely 2008-ban Magyar Termék Nagydíjat nyert nyilvános illemhelyeivel, ezt a szép hagyományt kívánja folytatni. Reméljük hamarosan találkozhatunk az általuk, vagy más által tervezett hasznos kis épületekkel.
Kedves egészségünkre!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS