Vizsgáik után hazájukba, Libanonba érkeztek jól megérdemelt nyári vakációjukra, de teljesen átírta tervüket az augusztus 4-i, Bejrút egy részét romba döntő és az országot káoszba taszító robbanás. Három pázmányos régész doktorandusszal, Dania Keyrouzzal, Carla Chlelaval és Simon G. Tayehhal beszéltünk: szerencsére mindegyikük jól van, sőt, kiveszik részüket a helyreállításból – olvasható a PPKE-BTK facebook oldalán.
Bő egy hete a bejrúti kikötőben tűz ütött ki, ami miatt felrobbant az ott illegálisan tárolt 2750 tonna (!) rendkívül robbanékony ammónium-nitrát. Több százan életüket vesztették, ezrek pedig megsérültek, a városban szinte az összes épület megrongálódott, sokak lakhatása van veszélyben, hiszen otthonuk a földdel lett egyenlő. Az ország tragédiájának részesei voltak azok a Magyarországon tanuló diákok is, akik a nyári szünetüket mentek hazájukban tölteni. A Pázmányon tanuló hallgatókkal az egyetem egyik portálja készített interjút; egyikük, Carla Chlela alig két órával előtte még a libanoni fővárosban tartózkodott, és hazaérve hallotta az iszonyatos detonációt. Azt mondta, családtagjai közül többnek is van lakása a fővárosban, ezek közül több is helyrehozhatatlanul károsodott. A hallgatók közül szinte mindannyiuknak van olyan rokona, aki megsérült a robbanás lökéshullámai okozta felfordulásban – olvasható a közösségi oldalon szereplő részletes beszámolóban. Ebből az is kiderül, hogy Carla egyébként nemcsak doktori vizsga előtt álló régész, hanem aktív cserkész is, aki helyi csapatával dolgozott az utcákon a helyreállításban. Most viszont a koronavírus-helyzet miatt nem tud kint lenni csapattársaival, viszont mivel végzett építész, azzal segít, hogy a károsodott negyed építészeti felmérési anyagát állítja össze és adja át helyi hatóságoknak, szervezeteknek. Most épp kapóra jön az az AutoCAD-dokumentáció, amit még építészhallgatóként készített Bejrút épített környezetéről, ideértve az épületek homlokzatának kialakítását, vagy akár utak, kereszteződések leírásait. A héten érkezik vissza Magyarországra, hogy szeptemberben folytassa tanulmányait.
Dania Keyrouz régész doktorandusz a Pázmány Péter Katolikus Egyetem bölcsészkarán, aki a keleti keresztényeket segítő Hungary Helps kormányzati program által koordinált, fiatal keresztényeknek szóló ösztöndíjprogramban vesz részt, és így tanulhat Magyarországon. A PPKE-BTK közösségi oldalán szereplő bejegyzésből megtudtuk, hogy Dania 20 percnyire lakik családjával Bejrúttól, és úgy emlékszik vissza a robbanásra, mint egy nagy földrengésre.
Az ablakok betörtek nálunk a légnyomástól. Több rokonom megsérült, van, akinek csontja tört, más agyrázkódást szenvedett
– mesélte. Pár nappal a robbanás után testvérével egy súlyosabban károsodott városrészbe ment, ahol a romeltakarításban, az otthonok valamelyes helyreállításában segítettek.
Többek otthontalanná váltak, mások megélhetésüket vesztették el, és sokan megsérültek. Rengetegen kerültek a szegénységi küszöb alá. Bejrút épített örökségének is vége
– mondta.
Simon G. Tayeh nem volt a fővárosban a katasztrófa pillanatában, hanem családjával vidéki nyaralójukban tartózkodott. Egy barátja viszont egy azok közül a hősi halottak közül, akik tűzoltóként próbálták oltani a lángokat közvetlenül a detonáció előtt. Mint mondta, annak a tűzoltóbrigádnak minden tagja meghalt. Ami családját illeti, csak anyagi veszteség érte őket; házuk súlyosan megsérült és tágabb rokonságában is ez a helyzet. Mint építészt, őt is felkérték az ottani egyetemről, hogy vegyen részt a kárfelmérés műszaki munkájában. Mint mondta, ennek az a közvetlen célja, hogy az otthonok károsodási mértékének megfelelő kompenzációt, segélyt meg lehessen állapítani.
Az emberek rettentő szomorúak és őrjöngenek amiatt, hogy mindezt meg lehetett volna előzni. Mindenki egyetért abban, hogy a kormányt irányító, számos ország által terrorista szervezetként nyilvántartott Hezbollahnál és szövetségeseinél van a felelősség
– közölte.
A teljes írást, a helyszínen készült fotókkal a PPKE-BTK oldalán találja, ide kattintva.
Forrás: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS