A török hadsereg megindította a szárazföldi műveleteket is Északkelet-Szíriában a Béke Forrása nevű hadművelet keretében. A dolog persze mindenről szól, csak éppen nem a békéről: az Eufrátesz vöröslik a vértől, amihez a NATO-tagországok egyöntetűen asszisztálnak. Erdogan török elnöknek persze nagyon is érdekében áll a kialakult helyzet: egy népet képes feláldozni annak érdekében, hogy török fennhatóság alá helyezze Észak-Szíriát, ahová törökországi szír menekülteket telepítené, miközben lebontaná a kurd föderációt. A helyzet persze nemcsak megalománia: komoly uniós pénzekről is szó van, amivel a török elnök a hatalmát biztosítaná be, plusz megakadályozná egy, a Földközi-tengerhez vezető „kurd folyosó” kialakítását, ami meg az olajbiznisz szempontjából sem mindegy.
Az NTV török hírtelevízió katonai forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a török csapatok négy oszlopban a szíriai Rász-el-Ain és Tell-Abjad településeknél lépték át a határt. Az offenzíva tehát azon a két ponton folytatódik, amelyre délután óta már a tüzérség és a légierő is csapásokat mért. A szíriai kurdok szerint civilek, köztük gyermekek is meghaltak a légicsapások következtében.
Hivatalosan arról van szó ugyan, hogy az invázió a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd fegyveres csoport, valamint az Iszlám Állam terrorista szervezet dzsihadistái ellen irányul, Kiszelly Zoltán szerint valójában az egész játék arra megy ki, hogy Erdogan megerősítse hatalmát. A politológus kifejtette: ő akar lenni az első török államfő, aki gyarapítja országának a területét, az annektált régióba pedig kétmillió szír migránst telepítene. A mesterterv szerves részét képezik a kurdok is, akik ellen tulajdonképpen etnikai tisztogatás folyik, és akikre nemrég még az európai civilizációnak a megmentőjeként tekintettünk, amikor meg tudták állítani és visszaverni az Iszlám Államot.
Bár Erdogan célja hivatalosan az, hogy létrehozzák a török-szír határ 450 kilométeres szakaszára megálmodott „biztonsági zónát”, valójában azonban arról van szó, hogy Erdogan szét akarja rombolni a kurd föderációt, miközben meg akar szabadulni néhány millió törökországi szír bevándorlótól, akit ebbe a régióba telepítenének le
– mondta a szakértő. Kiszelly úgy véli, Szíria egy részének török fennhatóság alá vonásával egyébként nem mellékesen az EU-tól komoly támogatásokat remél a török elnök, mivel az utóbbi időben az ország gazdasága jelentősen megroppant, ami jól látszik Erdogan támogatásának csökkenésén is.
Kiszelly Zoltán portálunknak arról is beszélt, hogy a török elnök azt is szeretné megakadályozni, hogy a kurdok folyosót építsenek ki a Földközi-tengerhez, ezáltal pedig képesek legyen olajjal kereskedni, ami jelentősen megerősítené őket. A „kurd folyosó” egyébként Iránnak is jól jönne, így Erdogan több legyet üt egy csapásra.
A harmadik fontos szempont az, hogy Erdogan szeretne megszabadulni a mára konkurenciává vált szír „munkavállalóktól” is, akik eddig hasznosak voltak az országnak, mostanra azonban feleslegessé váltak
– mondta Kiszelly Zoltán.
A biztonsági zónával több kurd törzsterület török fennhatóság alá kerülne: ez ellen a kurdok természetesen megpróbálnak harcolni, de azt egyelőre nem tudni, hogy mennyire tudnak ellenállni az amerikai fegyverekkel és felszereléssel alaposan kitömött milíciák a NATO egyik legnagyobb haderejének, amely egyébként szintén amerikai fegyverekkel van felturbózva.
Süleyman Soylu török belügyminiszter a CNN Türk hírtelevíziónak adott interjújában nem árulta el, hány török katona vesz részt a szárazföldi műveletekben. Erdogan elnök a közelmúltban egyébként már többször jelezte: Törökország elégedetlen azzal, ahogy az Egyesült Államokkal a kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) területein közösen tervezett biztonsági övezet kialakítása halad, és ezért rövid időn belül saját hadműveletet indít a térségben. Az amerikai erők hétfőn megkezdték a kivonulást a térségből, megnyitva az utat a török offenzíva előtt.
Jászberényi Sándor, háborús tudósító a Facebookon aról írt, hogy a NATO vezetője, az Egyesült Államok elnöke megegyezett a törökökkel, hogy kivonulnak Észak-Szíriából, hogy Erdogan azt csináljon velük, amit akar. Úgy véli, ez azért van, mert kisebb áldozatnak tűnik ez, mint a szövetségen belül konfrontálódni a második legnagyobb katonai erővel. Az SDF szerint az Egyesült Államok ezzel a lépéssel „hátba szúrta” szövetségeseit. Donald Trump amerikai elnök pedig később leszögezte, hogy Washington nem hagyja sorsukra a kurdokat, és azzal fenyegette meg Törökországot, hogy elpusztítja gazdaságát.
Forrás: PS, MTI; Fotó: MTI/AP/Lefterisz Pitarakisz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS