A Raoul Wallenberg Egyesület társadalmi egyeztetést javasol az 1947-ben készült Gellért-hegyi Szabadság-szobor átalakítását megelőzően – írja az Egyesület közleményében, amely egyetlen szóval sem említi meg, hogy egy kereszt elhelyezéséről van szó. Az alkotás a szabadságot és békét szimbolizálja és Budapest fontos jelképévé vált – teszik hozzá, ugyanakkor nem indokolják, mi is a konkrét bajuk a keresztény szimbólummal.
Mint közleményükben kiemelik,
a szobor jogörökösei mellett számos szervezet és polgár felemelte hangját a tervezett átalakítás [SIC!] ellen, amely eltéríti a szobor eredeti jelentését.
Ugyanakkor, mivel sem a kereszténységet sem a keresztet nem voltak képesek belefogalmazni mondandójukba, azt fontosnak tartották megjegyezni, hogy
a kiszolgáltatottak védelmében végzett munkájáért 2017-ben Wallenberg-díjban részesült jezsuita szerzetes, Hofher József is indokolatlannak tartja a módosítást.
A jezsuita Hofher József természetesen azt gondol, amit akar, de persze csak magánemberként, és nem a katolikus egyház, vagy bármilyen keresztény felekezet nevében nyilatkozott. Mindenesetre az Egyesület azt is fontosnak tartja jelezni,
hogy a magyar történelem legnemesebb értékeit törekszik követni, az egyéni és közösségi jogok képviselete nem lehet a politikai többség kiváltsága, hanem tiszteletben kell tartani az egyén szabadsága mellett a társadalmi békét is.
Persze, nem mindenki gondolja ugyanazt a magyar történelem legnemesebb értékein. Mert a kereszt feltétlenül oda tartozik, akár tetszik egyeseknek, akár nem.
Forrás: OS; fotó:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS