Magyarországnak mégiscsak tartania kell attól, hogy az Európai Unió több milliárd eurós forrásokat fog visszatartani – írja a német Der Spiegel forrásaira hivatkozva. A portál szerint az ok pedig az, hogy Orbán Viktor „láthatóan megszegte az Európai Bizottsággal szembeni kulcsfontosságú kötelezettségvállalásait”. A cikk bennfentese minden konkrétumot nélkülöző állításaival maga is azt a most formálódó brüsszeli narratívát építigeti, hogy teljesen mindegy, miket is vállal Magyarország, ha nem fogja azokat betartani, de még ha be is tartja, akkor sem fog semmi változni, tehát a forrásokat mindenképp meg kell vonni hazánktól. A portál különben azt is pedzegeti, hogy azon túl, hogy Magyarország betartja e 17 pontos vállalásait, még számtalan okot lehet találni a források elvételére, például, hogy hazánk nem akar uniós szintű eladósodást Ukrajna működőképessége fenntartásának érdekében.
Bennfenteskedő, de valójában semmi konkrétumot felmutatni nem tudó cikket jelentetett meg nemrégiben a Der Spiegel német lap, amely saját forrásaira hivatkozva arról ír: a korábbi ígéretekkel szemben az Európai Bizottság várhatóan mégis a források megvonása, szűkítése mellett dönt „Orbán Viktor tekintélyelvű miniszterelnök kormányával” szemben. A cikkben felidézik, hogy mivel a Bizottság korábban az ismert jogállamisági aggályokra hivatkozva mintegy 7,5 milliárd eurós uniós forrás visszatartásával fenyegetőzött, a magyar kormány 17 olyan pontot fogalmazott meg, ahol szuverenitásának feladása nélkül tud igazodni az EU-s elvárásokhoz. Persze a Spiegel nem egészen így tálalja a történetet, szerintük ugyanis a magyar kormány azért vállalta a 17 pontos csomagok, hogy
felvegye a küzdelmet a széles körben elterjedt korrupció ellen és hogy visszaállíthassa az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Egy a lényeg: a 17 pont teljesítése a Bizottság számára elvileg eddig garanciát jelentett a visszatartott 7,5 milliárd euró feloldásához. Elvileg, a Spiegel ugyanis „bennfenteseire” hivatkozva megfogalmazza azt a sejtetős narratívát, amelyet akár az Európai Bizottság is alkalmazhat, miszerint „Orbán nem váltja be az ígéreteit”. A Spiegel forrása szerint a magyar javaslat még távol van az elfogadástól, ugyanis teljesen bizonytalan a 17 pont teljesülése, egyesek egyáltalán nem teljesülnének. Tehát a Spiegel forrásai tealevélből kiolvasták előre, hogy Orbán nem fogja betartani azt a 17 pontot, amelyet különben már csak azért is be fog tartani, mert a kormány törvényileg rögzítette az ígéreteket, és új intézményeket is létrehozott. De van ennél jobb indok is a Spiegel bennfentesének tarsolyában:
a kritikusok arra is felhívják a figyelmet, hogy mind a 17 intézkedés maradéktalan teljesítése sem változtatna alapvetően semmit a magyarországi helyzeten.
Mondjuk ki: teljesen mindegy, mit csinálunk, mindenhogy rossz lesz. A kritikusok már csak azt nem teszik hozzá, hogy a 17 intézkedés azért nem képes változtatni a magyarországi helyzeten, mert ezzel a konzervatív kormányt nem lehetne elmozdítani a helyéről. Hát azért nem lesz itt semmi változás.
Különben is, az oroszbérenc Orbán nem hagyja eladósítani Európát Ukrajna kedvéért!
A Spiegel egyébként megjegyzi azt is: már csak azért is kvázi mindegy, hogy Magyarország mennyire tartja be a 17 pontos vállalását, mivel az uniós tagállamoknál már azzal kihúzta Orbán a gyufát, hogy „vétójogával zsarolja az EU többi részét olyan kérdésekben, amelyeknek semmi közük a jogállamisághoz”. A cikk szerint Magyarországra azért is lehetnek dühösek a tagállamok, mivel hátráltatja Svédország és Finnország NATO-csatlakozását, továbbá elzárkózik az Ukrajna megsegítése érdekében felveendő közös újabb eruópai hitelcsomagtól és a globális minimumadótól. Ezenfelül Magyarország oroszbarát. Mindezek az indokok pedig elegek hozzá, hogy dacára a 17 pontos vállalásnak, az EU mégis úgy döntsön, visszatartja a Magyarországnak járó forrásokat.
A kevesebb büntetés jobban összefogja a hungarofób tagállamokat
A Spiegel kitér arra is: várhatóan november 30-án, az uniós biztosok aktuális ülésén értékelik ki a magyar ígéreteket (amelyeket úgysem tartunk be, meg minek is, ha nagy oroszbarátságunkban nem akarunk hitelt felvenni Ukrajna finanszírozására), amelyeken hazánk már nem tud javítani, mivel a határidő november 19-én lejárt. Mint hozzáteszik, egyértelmű bizottsági szavazás esetén az EU pénzügyminisztereinek tanácsa december 6-án még dönthet a Magyarországgal szembeni szankciókról,
különösen azért, mert a büntetés ismételt mérséklése is megfontolandó a minősített többség esélyének megteremtése érdekében.
Azaz arra is játszhatnak Brüsszelben, hogy Magyarország kisebb méretű megbüntetése mögött nagyobb egységet lehetne csoportosítani, és mivel hazánktól láthatóan mindenképpen meg akarnak vonni forrásokat, ésszerű kompromisszumnak látszik, hogy egy kisebb méretű büntetésbe összpontosítsák a tagállamok Magyarországgal szembeni ellenszenvét.
Amúgy már rég összeomlott a gazdaság
A cikk egyébként nem győzi hangsúlyozni, hogy Magyarország már kvázi a csőd szélén tántorog, gazdasága az ukrajnai háború következtében összeomlott,
még az államcsőd sem kizárt, ha nem jönnek a brüsszeli források.
A portál megjegyzi, hogy a Bizottság a kohéziós alapok mellett további 5,8 milliárd eurót tart vissza a helyreállítási alapból, amelyet már csak hazánk és Lengyelország nem kaphatott meg. Mivel ezen alap forrásainak utalását is a 17 pont teljesüléséhez kötötte a Bizottság, ráadásul különböző „méföldköveket” is meghatározott, a kormánynak itt is bizonyítania kell, hogy teljesíti vállalásait. Mint a Der Spiegel megjegyzi, Lengyelország példája megmutatta, hogy a Bizottság komolyan gondolja az ígéretek betartását, hiszen a lenygeleknek hiába van már szerződésük is a támogatásról, még egy centet sem kaptak.
Forrás: Der Spiegel; Vezetőkép: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert
Facebook
Twitter
YouTube
RSS