Interjút adott a Magyar Narancsnak Upor László, a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetője. A lap Uport a Gothár-ügy kapcsán kereste meg, az egyetem első embere pedig kifejtette: megtették a szükséges lépéseket, hogy a jövőben elkerülhetők legyenek a szexuális zaklatások, illetve arról is beszélt, hogy a következő évek legfontosabb feladata a szemléletváltás a kis és nagy közösségekben.
Megnyílt egy sor olyan csatorna, amelyen anonim módon be lehet jelenteni, ha valaki visszaélést, zaklatást tapasztal. Közel egy éve pszichológus is a hallgatók – meg persze a munkatársak – rendelkezésére áll
– fejtette ki az egyetem vezetője. Upor László kifejtette, hogy létesítettek egy központi bejelentő email-címet, illetve a hallgatói önkormányzat egy erre kifejlesztett alkalmazást is tesztel. Ezen kívül, ha valaki valamit be akar jelenteni, akkor létezik egy nagy, lelakatolt doboz is, amely kizárólag a rektorhoz és a kancellárhoz jut el.
Fő kérdés az, hogy át tudjuk-e alakítani a szemléletünket úgy, hogy senkinek ne legyen elfogadható, és senki ne legyen hajlandó elfogadni, ha olyasmi történik, ami nemkívánatos
– magyarázta. Úgy véli, nem lehet teljesen elkerülni az ilyen helyzeteket, de a szándék megvan. Upor arról is beszélt, hogy a mester-tanítvány viszony soha nem érzelemmentes az egyetemen, mivel ez a kapcsolat széles sávú kommunikációt feltételez, és fontos részét képezi az érzelmi bevonódás is.
Az interjúban szó van Gothár Péter ügyéről, aki maga kért vizsgálatot saját maga ellen. Az egyetem vezetője persze nem volt rest ostorozni kicsit a “propagandasajtót”, mondván, a kormánypárti média azt állítja, hogy az ITM jelenléte miatt nem tudták eltussolni az ügyet, szerinte azonban nem így van, hiszen nem is akarták, amit az bizonyít, hogy a mire a minisztérium államtitkára levelet írt nekik és megfigyelőt küldött, addigra az egyetem már rég összehívta az etikai bizottságot.
A társadalom egésze és a politikai kultúra is nagyon fertőzött, rengeteg a visszaélés, a bántalmazás, rengeteg a kiszolgáltatott ember. És ha véletlenül föllépnek ellene, ezt a közeg elég rosszul kezeli. Nem a megoldást keresik, hanem a szenzációt
– panaszolta.
Nem tudok mást, mint szelíd bociszemekkel kiállni évente kétszer-háromszor a közönségem elé, és azt mondani: istenbizony, mindannyiunknak az az érdeke, hogy a közélet tiszta legyen, hogy jó legyen együtt dolgozni, és senki ne érezze magát megalázva
– tette hozzá. Szerinte a válságkezelés nem a vég-, hanem a kiindulópont; elismételte, hogy a következő évek legnagyobb feladata a szemléletváltás lesz, illetve a fölösleges hierarchikus szerkezetek korrekciója, a tekintélyelvűség felszámolása.
Azzal kapcsolatban, hogy politikai szándék van-e az egyetem “megtámadása” mögött, Upor elmondta: egy egyetem nem lehet indulatos, nem félhet, és továbbra is azt próbálja hinni, hogy nincsen szó tervszerű rombolási szándékról. Azért halkan hozzátette: hiszi, hogy létezik egy propagandagépezet, amely abban indokolt, hogy forrjanak az indulatok. Úgy véli, az a kijelentés, miszerint az egyetemen ideológiai és identitásnevelés zajlik, a diákokat is sérti, hiszen ezzel azt állítják róluk, hogy nem iskolába, hanem egy átnevelőtáborba járnak, és ezáltal önállótlan, agy nélküli bábfigurák csak.
Forrás: Magyar Narancs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS