Az Instagram hamarosan “virtuális ellenőrök” segítségével fogja megakadályozni, hogy a kiskorúak meztelen fotókat küldhessenek egymásnak – jelentette be a közösségi platformokat üzemeltető Meta.
Az intézkedéscsomagot május elejétől tesztjelleggel, néhány közép- és latin-amerikai országban vezetik be, és ha beválik, a világ többi részére is tervezik a kiterjesztését. A kiskorúak felhasználói profiljára telepítendő program automatikusan felismeri a személyes üzenetekhez csatolt meztelen képeket, majd automatikusan kitakarja őket.
A Meta francia leányvállalatának gyermekvédelmi felelőse szerint az intézkedések célja a szexuális tartalmú fotók készítésének és terjesztésének visszaszorítása. Terveik szerint így fogják megakadályozni, hogy az üzenet címzettje a szándéka ellenére kapjon intim képeket; arra azonban lehetősége lesz, hogy eldöntse, megnézi-e őket vagy sem. További intézkedés, hogy a meztelenséget tartalmazó képek küldői és a címzettek is olyan automatikus üzenetet kapnak, amely felhívja a figyelmüket, hogy a fotó visszaélésre adhat okot, ha a címzett bűnözőknek továbbítaná őket; illetve arra, hogy ilyen esetben zárolhatja is az érintett felhasználók profiljait az Instagram.
A mesterséges intelligencia vezérelte eszközök arra is képesek lesznek, hogy az ilyen tartalmakkal zsaroló profilokat ne csak beazonosítsák, hanem automatikusan korlátozzák is a kiskorúak profiljaival történő kommunikációjukat. Láthatatlanná tudják például tenni a zsaroló számára a kiskorú címzetteik listáját üzenetküldéskor, és a keresőmezőben sem fog többé megjelenni a kiskorúak profilneve. A Meta azon kiskorú felhasználókat is figyelmeztetni fogja, akik olyan személlyel léptek kapcsolatba, akivel szemben már felmerült a visszaélés vagy a zsarolás gyanúja. Ilyen esetben az érintett felhasználót az “állítsuk meg a szexuális zsarolást!” című weboldalra fogják átirányítani, amely egy telefonszámot is közöl, ha bejelentést szeretne tenni.
A szabályozás előzménye egyébként, hogy a több közösségi médiaplatformot is üzemeltető Meta – amelyet az Egyesült Államokban és Franciaországban is azzal vádolnak, hogy platformjai károsítják a fiatalkorúak mentális egészségét – januárban léptette életbe az első, szintén a kiskorúak védelmét célzó intézkedéscsomagját. Ebben bevezették, hogy a kiskorú csak szülői engedéllyel állíthassa át a profilját privátról nyilvánosra, csak így férhessen hozzá “érzékeny” tartalmakhoz, és csak így kaphasson üzeneteket olyan személyektől, akiket még nem követett be az adott médiaplatformon.
De miért van szükség egyáltalán ilyen szabályozásra?
A közösségi médiában megjelenő burkolt vagy nyílt szexuális tartalmak továbbra is futótűzként terjednek; csak az nem találkozik ilyen tartalommal, aki kikapcsolt wifivel éli a mindennapjait. A burkolt szexualitást pedig ma már szinte mindenben megtalálja az internet népe; nem véletlen, hiszen a pedofília jelensége egyre durvábban van jelen a közéletben. Míg nyugaton az LMBTQ köreibe szeretnének a pedofilok maguknak helyet “kiharcolni” – ez ugye még nem sikerült nekik, és reméljük, nem is fog – addig itthon sajnos választási kampánytémaként uralta a közéletet hónapokig ez a gusztustalan és elmebeteg deviancia.
Legutóbb a PestiSrácok.hu-n írtam arról az influenszer anyukáról, aki a most már három éves kislányával szerezte meg a vágyott nézettséget. A kislányt az anyukája konkrétan újszülött kora óta kipakolja az internetre, évek óta vele gyűjti a lájkokat és a követőket. Első pillantásra a 3 éves Wren Eleanor 17 millió követővel rendelkező profilján megjelenő tartalmak ártalmatlannak tűnhetnek, hiszen az oldalon a valóban gyönyörű kislányról sütievős, outfit (azaz felöltözős) és játszós videók vannak feltöltve. A külföldön is kiemelkedő követőszámmal rendelkező kislány ráadásul pénzt is hoz a házhoz, hiszen édesanyjával közösen többször szerepelnek szponzorációs, azaz fizetett hirdetésekben is. A Wrenhez hasonló tartalomgyártókkal szemben először tavaly nyáron indult egy kampány a TikTok-anyukák jóvoltából, akik azzal is vádolták Wren édesanyját, hogy kizsákmányolta gyermekét a közösségi médiában. A vita azonban nem feltétlenül a gyermekéről készült videókból szerzett pénz miatt alakult ki, hanem egyes tartalmak váltottak ki aggodalmat a TikTok szülői közösségéből. Wren oldalán ugyanis volt olyan videó, amiben a kislány egy tamponnal játszott (ezt végül törölte az édesanya), illetve több olyan videót is találhatunk, amiben a kislány fürdőruhában fürdik, vagy kígyóuborkát eszik. Az aggódó kommentelők arra hívták fel a figyelmet, hogy ezek alatt a videók alatt milyen különféle kommentek találhatóak felnőtt férfiaktól, amelyek bizony szexuális utalásokat is tartalmaztak.
Tehát a gyermekek az interneten sok esetben egyenesen a szüleik miatt nincsenek biztonságban. Konkrétan a mesterséges intelligenciát kell bevetni ahhoz, hogy megakadályozza azt, ami pár éve még elképzelhetetlen lett volna, vagyis, hogy gyermekek önszántukból szexualizálják magukat az interneten. A mesterséges intelligencia kell ahhoz, ami elvileg a szülők dolga, hogy megtanítsák a gyermekeket azokra az alapvetésekre, mint például, hogy nem teszed ki magad meztelenül az internetre. Ahogy azt is megtanítjuk a gyermekünknek, hogy ruhát húzzanak, mert nem képes sok szülő felfogni, hogy a virtuális világ lassan nagyobb veszélyt jelent a gyermekekre, mint BÁRMI más. Reméljük, ezek helyett az alkalmatlan és felelőtlen szülők helyett a mesterséges intelligencia alapos munkát fog végezni, és valóban hatékony lesz a Meta új szabályozása.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS