Ferencsik Attila egykori katonájának, M. Tamásnak a felolvasott vallomásából kirajzolódott, hogy az Energol Rt. és a köré csoportosuló emberek a 90-es években gyakorlatilag hadban állónak tekintették magukat a konkurens alvilági bandákkal. A férfi úgy vallott, hogy a mai napig fél ezektől az emberektől, akik szerinte komolyabb bűncselekményeket is elkövettek, mint amikben ő személyesen részt vett.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Iratismertetéssel folytatódott a Prisztás-gyilkosság elsőfokú megismételt tárgyalása pénteken a Fővárosi Törvényszéken. A tárgyalás elején Hatvani István védője ismét arról beszélt, hogy a másodrendű vádlott nem lehetett Prisztás gyilkosa. Szerinte ezt erősíti Portik egyik emberének, Sz. Józsefnek is a vallomása, aki a férfiról elmondta, súlyfeleslege miatt képtelenség, hogy egy ilyen precíz gyilkosságot kerékpárról végre tudott volna hajtani. Portik pedig újra „anyósát” vádolta hamis tanúzással. Elmondta, ez is csak azt bizonyítja, hogy felépítettek egy koncepciót, ami hamis tanúkkal, például vol „titkárnőjével”, a 2-es számú védett tanúval akarnak alátámasztani. Ismert, Riskó Judit az Aranykéz utcai robbantás perén azt állította, Hunyadi Ferenc körülbelül két héttel a robbantás előtt figyelmeztette őket, hogy amíg nem szólnak, kerüljék el a belvárost. Hunyadi emellett elvitte az Aranykéz utca szomszédságában lévő, Portik fia nevén is lévő Régiposta utcai lakás kulcsait is, majd közölte, jelzésükig ebbe a lakásba sem tehetik be a lábukat. Azonban azóta a védelem okiratokkal igazolta, hogy a bizalmas a tanú által megnevezett időpontban börtönben volt. Riskó Judit a Boros-merénylet tárgyalásán leszögezte, azért keverhette össze valaki mással Hunyadit, mert korábban kilencvenkilenc százalékban vele tartották a kapcsolatot, a legtöbb esetben ő hozta az energolos utasításait.
Több kézigránátos támadásban is részt vett
A bíróság ismertette a 90-es években az energolosoknak dolgozó M. Tamás nyomozati vallomását is. Ebben a férfi kijelentette, az Energol Rt. és a köré csoportosuló emberek gyakorlatilag hadban állónak tekintették magukat a konkurens alvilági bandákkal. M. Tamás a Zsóvár-testvéreken keresztül 1996 őszén került ebbe a körbe, de nagyon rövid ideig tartott velük, mert túlságosan erőszakosnak és veszélyesnek tartotta őket. Vallomásában arról is beszélt, hogy a mai napig fél ezektől az emberektől, mert szerinte komolyabb bűncselekményeket is elkövettek, mint amikben ő személyesen részt vett, igaz ezekről konkrétumot nem tudott. A tanú nyomozati vallomása szerint egyrészt Ferencsik Attila házának védelme volt a feladata, másrészt több fővárosi, kézigránátos robbantásban vett részt többedmagával. Ezeket az akciókat az energolosok által megbízott veszprémi Jimmy becenevű embere irányította, aki a tanú szerint alá-fölé rendeltségi viszonyban állt Ferencsikkel Az egyik ilyen támadás Markovics Ádám Kempinsky szálloda előtt álló Mercedes autója ellen irányult. M. Tamás erre úgy emlékszik, hogy ő mindenképp el akarta kerülni a személyi sérülést, ezért kivárt a támadással.
Betámadták Prisztás érdekeltségét
Emiatt vitába került Jimmyvel, aki kerek-perec kijelentette, hogy „polgári áldozatok előfordulnak egy háborúban”. Ezután a tanú még egy támadás sorozatban vett részt. A Komjádi uszoda melletti, Prisztás érdekeltségi körébe tartozó Don Pepe pizzéria és a mellette lévő autókereskedésre dobtak kézigránátot. M. Tamás vallomásában elmondta még, hogy egy vita során Jimmy és Ferencsik egyszer megfenyegette Zsóvárt, hogy a Portikkal való üzletelés sem fogja őt megmenteni. M. ennek ellenére úgy gondolta, Zsóvár a Portikkal való jó kapcsolatának köszönhette, hogy Ferencsikék nem mertek hozzányúlni (az persze más kérdés, hogy a férfi szerint Portik 1999-ben meg akarta őt öletni Roháccsal és bandájával). M. megerősítette Zsóvár Imre azon vallomását is, hogy utóbbi férfi Portikkal és a 2-es számú koronatanúval részt vett különböző ingatlancsalásokban is.
A telefonfülke fosztogató elleni gyilkosság is szóba került
A tárgyaláson szóba került Portik fiatalkori bűntársa, Gyüre József ellen elkövetett emberölés is. Portik Tamás és Drobilich Gábor emberének tartott Tomori Tamás üzlettársa, Keresztes József vallomását is felolvasták, aki jól ismerte az egykori telefonfülke fosztogatót. Kifejtette, hogy Gyüre neki személyes testőre volt egy darabig. Keresztes ugyanis az olajforgalmazásai alkalmával összekülönbözött az alvilágban Kisorosznak nevezett Elek Józseffel, Szemjon Mogiljevics egyik magyarországi üzlettársával, valamint konkrétan az oroszokkal, ezért Portik és Drobilich mellé rendelte Gyürét. A férfit azonban 1999-ben a saját lakásán fejbe lőtte egy máig ismeretlen tettes. Portik letartóztatása után az NNI ennek a gyilkosságnak az aktáját is leporolta, de 2013 áprilisában az eljárást felfüggesztették, mivel az elkövető kiléte a nyomozás során nem volt megállapítható. Radnai erről a gyilkosságról egyébként úgy vallott nyomozati vallomásában, hogy neki Portik egyik embere, K. Gábor „dicsekedte” el, hogy ő és Sz. József ölték meg Portik megbízásából Gyüre Józsefet, majd K. arra kérte Radnait, hogy a rendőrségi kapcsolatain keresztül tudja meg, milyen bizonyítékok vannak a hatóság kezében. Attól féltek, hogy a kilincsen ott maradt az ujjlenyomatuk.
Drobilich szerint Portik nem is ismerte a szlovák végrehajtót
A Prisztás-gyilkosság iratai között található Drobilich Gábornak a Fenyő-merényletben tett nyomozati vallomása, melyet még energolos cégtársa letartóztatása előtt, 2011 nyarán tett. Drobilich vallomásában elismerte, hogy ismeri a Fenyő-gyilkossággal és az Aranykéz utcai robbantással is vádolt Jozef Rohácot. Azt azonban hangsúlyozta, ő semmilyen megbízást nem adott az Energor Rt. nagykőrösi telephelyét egykoron embereivel őrző férfinek. Drobilichot a Fenyő-gyilkosság tárgyalásán is meghallgatták, ahol cáfolta korábbi barátja, Radnai László Roháccsal és Portikkal kapcsolatos állításait. Drobilich Gábor szerint volt cégtársa nem is ismerte Rohácot. Radnai ugyanakkor úgy vallott, hogy az egykori energolostól tudja, hogy Fenyővel Portik Tamás megbízásából Jozef Rohác végzett. Állítólag ezt Drobilich 2003-ban mondta el neki, amikor arra kérte Radnait, hogy rendőrségi kapcsolatai segítségével derítse ki, azonosították-e a nyomozók Jozef Rohác DNS-ét a gyilkosság helyszínének közelében hátrahagyott sapkából.
A tárgyalás végén Patócs Ilona ügyvédnő ismét kérvényezte Hatvani István szabadlábra helyezését, ám ezt a bíróság elutasította. Portik emellett bejelentette, hogy védelmében ő is egykori testőre ügyvédjét szeretné megbízni. Ennek egyébként nincs akadálya, hacsak Portik Tamás és a másodrendű vádlott között nem áll fenn valamilyen érdekellentét. Emiatt a beadványról a törvényszék a következő tárgyalási napon fog dönteni. A per április 21- és 29-én, valamint május 7- és 12-én folytatódik.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS