Kiverte a biztosítékot a szentendrei “civileknél”, hogy a kommunizmus áldozatául esett szentendrei mártírt ábrázoló póló is volt abban az ajándékcsomagban, amit a város nevében Verseghi-Nagy Miklós polgármester adott át elsős diákoknak. A Társaság az Élhető Szentendréért csoportosulás polgármester-jelöltje nem is hagyta szó nélkül ezt a “súlyos aránytévesztést”, majd azon agonizáltak, hogy miért nincs senki a polgármester környezetében, aki “megnyomná a vészcsengőt”. A TESZ olvasatában ezek szerint a kommunizmus áldozatára emlékezni súlyos hiba, Szentendre hősének történetét pedig nem kellene megismertetni a gyerekekkel, mert “úgysem értik”. Ezzel azonban végre lehullt a lepel róluk és megpillanthattuk, kik is ők valójában.
Kibújt a szög a zsákból: a szentendrei, civilnek mondott összellenzéki társaság polgármester-jelöltje nem tudta szó nélkül hagyni, hogy a kommunizmus véres terrorjának áldozatául esett Kucsera Ferenc káplán tragédiáját ma már a fiatalabb generáció is kendőzetlenül ismerheti meg. Közösségi oldalára írt bejegyzéséből árad a düh és a kétségbeesés, amit persze értünk, ha arra gondolunk, hogy a TESZ elnöke, Helyes Imre egy őskomcsi KGB-fióka (akiről már többször megírtuk, milyen múlttal is rendelkezik), másfelől viszont elgondolkodtató, hogy vajon miért is nem tudják elviselni a szentendrei mártír emlékének felidézését?
Szembejön a múlt
A TESZ (és a mögöttük álló politikai csoportosulás) számára érthetetlen és felkavaró volt látni a kivégzett mártírt ábrázoló pólót az ajándékcsomagban, és kérdésként felvetették azt is, hogy egy 6 éves gyermek számára vajon milyen üzenete van annak? Ez amellett, hogy súlyos történelmi hiányosságokra világít rá, jól mutatja, milyen szellemiséget képviselnek, ha már az sem megy át számukra, hogy a múlt megismerése a jövő részét képezi. A városvezetést azzal is támadták, hogy ez egy kampányfogás részükről, amiben a gyerekeket biodíszletként használják fel.
Ez viszont ismét nem igaz, hiszen a Kucsera-emlékévre készített pólókat és más kedves szentendrei ajándékokat a Lokálpatrióta program keretében adták át az elsős diákoknak. Ezt a programot két éve indította a városvezetés, és rendeletben rögzítette. Ennek ellenére a TESZ most ezt a lokálpatrióta gesztust támadja, és számonkéri, hogy miért emlékezik meg a város a kommunizmus szentendrei mártírjáról, Kucsera Ferencről.
Kiderült, hogy kik is ők valójában
A szentendrei Fidesz közleményben reagált a TESZ bejegyzésére. Mint írják:
az egykor jobb sorsra érdemes TESZ mostanra a bukott baloldali pártok fedőszervévé vált. Együtt indulnak a választásokon, és úgy látszik, ennek az az ára, hogy a TESZ-nek valójában már Gyurcsány Ferenc pártja diktál.
Véleményük szerint ezért nem bírják elviselni, hogy Kucsera Ferenc mártír halála a kommunizmus bűneire emlékeztet. Kiemelik: a Fidesz szentendrei szervezeteként ezt a leghatározottabban visszautasítják.
“Magamról már mindent elmondtam, másokról nem mondhatok semmit” – mondta Kucsera Ferenc 1919-ben a kommunista terrorlegényeknek, akik ismert módszereikkel próbálták kiszedni belőle, ki adott jelet a szentendrei plébániatemplom harangjának félreverésével a Tanácsköztársaság elleni felkelésre. A káplántól az idézett mondaton kívül nem kaptak semmi információt, ezért június 25-én, a Duna-parton kivégezték. Kucsera Ferenc 26 évet élt, mártírhalálának színhelyét kereszt őrzi. Az pedig, akit megmentett, egy nyolcgyermekes családapa volt, akinek leszármazottai ma is Szentendrén élnek.
Kivillan a vörös valóság a civil köntös alól
A civil hisztéria azonban egy dologra jó volt: a TESZ mézesmázas civil köntöse alól kivillant a vörös valóság, amit még azzal is sikerült megfejelniük, hogy jó bolsevik módszer szerint lazán fenyegetőzni kezdtek:
bizony el fog jönni az az idő, amikor a mindenkori polgármester mértéket fog tudni tartani!
Ismerős ez valahonnan? Igen, tudjuk: a kommunista rendszer lélek és hit nélküli kiszolgálókat kívánt, akik az emberből és a földi létből csak azt fogadták el, ami fizikailag megfogható volt. Talán pontosan ezért éreztek egyfajta félelemből táplálkozó gyűlöletet azok iránt, akik tudatában voltak annak, hogy az életben a láthatatlan fontosabb a láthatónál, a szellem az anyagnál, a hit az erőnél, a lelki közelség a fizikai távolságnál. Ez pedig igencsak veszélyes rájuk nézve, mert ők a hazugságban alakuló diktatúrára esküdtek fel. Veszélyesek a mártírhalált halt hősök, akik ma is velünk, bennünk élnek tovább… mert az emlékezés itt tartja őket. Értjük mi, hogy nagyon is veszélyes az, ha a következő generáció megtudja, kik a kommunisták… És veszélyes a múltidézés, ami leleplezheti őket. A kommunista, a bolsevik nem vész el, csak átalakul – tudjuk ezt jól, mi, magyarok tudjuk csak igazán. A Lenin-fiúk közöttünk élnek ma is, és alig várják, hogy előbújhassanak rejtekükből. Ezért is kell, ezért is kötelességünk emlékezni az áldozatokra, és ezért fontos rámutatni az elkövetőkre akkor is, ha az valaki(k)nek fáj.
A szentendrei szivárványos roncskoalíció számára is sokkal könnyebb lenne elkendőzni a múltat, kiradírozni a mártírokat az emlékezetünkből. A volt kommunisták ivadékaiból liberális gittegyletté tömörült társaság ugyanis hatalomra vágyik, ahogyan elődeik. És nincs kétségünk afelől, hogy ezért bármit megtennének. Tényleg bármit.
Vezető fotó: Szentendrei Kulturális Központ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS