Vizsgálatot indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszó oknyomozó portál és a Transparency International Magyarország ellen, mert a hivatal szerint külföldről is finanszírozott szervezetként a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak – írja a HVG.
„Egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indít” a Szuverenitásvédelmi Hivatal a korrupcióellenes szervezet, a Transparency International Magyarország ellen – erről maga a vizsgálattal érintett szervezet tájékoztatott. Közlésük szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég levélben tájékoztatta őket arról, hogy „külföldről származó támogatás” felhasználásával a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak, ilyet támogatnak. A szervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal hatoldalas levelében összesen 62 kérdést tett fel nekik, ezek megválaszolására 30 napot kaptak.
A hvg.hu úgy értesült, nem a Transparency International Magyarország az egyetlen, vizsgálattal érintett szervezet. Ugyanilyen levelet kapott információink szerint a minap az oknyomozó portál, az Átlátszó szerkesztősége, csak jóval kevesebb, mintegy tucatnyi kérdéssel. Ezt később honlapján a portál is megerősítette, mely a levelet is nyilvánosságra hozta.
A Transparency-nek nagyon nem tetszik a vizsgálat
A Transparency közleménye emlékeztetett, hogy már korábban, a Lánczi Tamás vezetésével idén februártól működő szervezettel a hatalom szándéka, hogy “a nemzeti szuverenitás állítólagos védelmének ürügyén tovább támadja a kritikát megfogalmazó polgárokat és civil szervezeteket”. A Transparency International Magyarország nem tartja véletlennek, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal célkeresztjébe került, hiszen “korrupció ellen küzdő civil szervezetként tevékenységünk, feltáró, elemző és jogvédő munkánk sikere, sőt talán a puszta létezésünk is fenyegeti az Európai Unió legkorruptabb kormányzatát működtető Orbán-rendszert”. A szervezet álláspontja szerint “a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárása teljességgel megalapozatlan és téves”, a hivatal működését és az azt megalapozó törvényt is Alaptörvény-ellenesnek tartják, ezért válaszolnak ugyan a hivatal kérdéseire – bár ezen információk többségében a honlapjukon is szerepelnek –, viszont ezzel együtt az Alkotmánybírósághoz is fordultak.
A Transparency International Magyarország szerint alkotmányjogi panaszukban kifejtették, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárása és megállapításai ellen nem lehet sem bírói, sem más jogorvoslattal élni, ami sérti a hatékony jogorvoslathoz és a tisztességes eljáráshoz fűződő alapvető jogokat. Az pedig, hogy az általuk megfogalmazott kritikák miatt indult vizsgálat, szerintük jelzi: a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárása nyilvánvalóan sérti a véleménynyilvánítás szabadságát.
(HVG)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS