Immár második alkalommal hirdette meg 2017-ben az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az MVM EDISON Light Up! pályázatot, amelynek második fordulójába 2018. február 22-én tizenkét innovatív ötlet jutott be. Az azóta eltelt két hónap alatt a döntős csapatokat az MVM Csoport inkubációs tagvállalata, a Smart Future Lab Zrt. valamint a programban partnerként résztvevő IBM mentorálta, illetve egy- egy millió forinttal lettek gazdagabbak. A négy végső nyertes kilétére május 10-én derül fény, akik legfeljebb ötvenmillió forint összegű, úgynevezett „magvető” befektetésre kaphatnak lehetőséget. A beérkezett pályamunkákkal szemben elvárás volt, hogy újító energetikai megoldásokat mutassanak be, valamint eleget kellett tenniük a feltételnek, hogy a clean energy, energy efficiency, IoT, Big Data és mesterséges intelligencia témakörökhöz kapcsolódjanak. A PestiSrácok.hu most egy cikksorozatban mutatja be olvasóinak a tizenkét döntős csapatot.
SolarixMaxima, avagy a parabolikus napkollektor
Alkotók: Sohajda István és Kovács Gábor
A parabolikus napkollektor teljesen új fejlesztésű technológia, amely egy speciálisan kialakított parabola vályús napenergia hasznosító, a koncentráló kollektorok csoportjába tartozik. A napsugárzás 75-80%-át télen is hasznosítja az optikai koncentrálás segítségével, a kéttengelyes napkövető technológiának köszönhetően pedig mindig a maximumot hozza. Ennek az egy tulajdonságának köszönhetően 60%-kal több hőenergiát termel a hagyományos kollektorokhoz képest. Automatikus túlmelegedés- és szélvédelemmel rendelkezik illetve külső hőmérsékletre nem érzékeny a huszonnégyszeres koncentrálásnak, illetve a vákuumcső alkalmazásának köszönhetően, ezért a hagyományos kollektorok hőtermeléséhez képest a téli hideg időben többszörösét tudja megtermelni.
Fenntartási költsége alacsony, valamint minimum 30 éves élettartamra tervezett mechanikai elemekből áll, amelyek 100%-ban újrahasznosíthatóak. Megtérülési ideje használattól függően 3-8 év. A parabolikus napkollektor alkalmas fűtésre (gőz is), hűtésre (abszorpciós). A családi háztól a nagyiparig számos területen alkalmazható, például társasházak, szállodák, fürdők, közintézmények, bevásárlóközpontok és mezőgazdasági terményszárítók területein. Gyártása bonyolult technológiát nem igényel, a karbantartása és a szervizelése egyszerű a moduláris rendszernek köszönhetően. A kollektorok forgatása minimális energiát igényel (100 watt/nap), napelemmel kiegészítve sziget üzemben is működik.
Radarsenal, mesterséges intelligencia az otthonokban
Alkotók: Körmöczi Levente és Tóth Tamás
A csapat a jövő mesterséges intelligencián alapuló okosotthon platformját fejlesztik, amellyel céljuk az ember harmóniájának megteremtésén túl az otthonok energiahatékonyságának maximalizálása. A rendszer fő elemei a speciális mozgásérzékelő szenzorok, a mesterséges intelligencián alapuló felhő platform, illetve mobilappok, amellyel a felhasználó be tud avatkozni a rendszer működésébe. A mozgásérzékelő szenzorok gyakorlatilag a mesterséges intelligencia érzékszervei, amelyek a belső teret folyamatosan monitorozzák, a mérési eredményeket pedig a felhőbe továbbítják.
A mesterséges intelligencia a kapott adatok alapján rekonstruálja a belső tér elrendezését, valamint a lakók mozgása alapján a fűtés/hűtés, légkondicionálás, megvilágítás, és egyéb komfort- és szórakoztató egységek legoptimálisabb beállításait választja meg. A rendszer tanulékony, képes az idő múlásával a lakók mindennapi szokásait megtanulni, és ezeket felhasználni a pillanatnyi döntéseknél. A felhőalapú platform ezen túl rendszerintegrációs célokat is szolgál, már meglévő okosotthon rendszerekhez kínál csatlakoztathatási lehetőségeket. Ez a kompatibilitás teszi lehetővé, hogy a Radarsenal által fejlesztett rendszer ne a konkurenciája legyen más okosotthon rendszereknek, hanem azok felett egy felsőbbrendű entitásként legyen jelen. Az otthonunk helyettünk fog gondolkodni és cselekedni – energiát, időt, pénzt spórolva – egyéni, testreszabott és felhasználóbarát módon.
Zero e-mission – Kezes-lábas játszóház
Alkotó: Biró Szabolcs
Biró Szabolcs vezette mérnökcsapat olyan eszközöket fejleszt, amelyeket közösen, emberi erővel lehet használni. Különleges és innovatív termékeik középpontjában a játék és az alkotás áll, küldetésük fontos kiindulópontja a környezet-tudatosság, a mozgás és az összefogás. Kézzel-lábbal működtetett eszközeik a fenntarthatóságot szimbolizálják, az egyedileg fejlesztett gépek mindegyike speciális ’ÖKO’ berendezés.
A roncstelepről mentett kerékpárok egy gépműhelyben átalakulnak, új értelmet nyernek. Közel 30 darabból álló bringás flottájuk nagyon sokszínű, világviszonylatban is egyedülálló. Eszement szerkezeteik nem másolatok, mindet maguk találják ki és gyártják le, amelyekkel a nagyközönség családi, sport- és gyermekprogramokon, céges rendezvényeken találkozhat bárki. Valamennyi generáció örömét leli a Kezes-lábas játszóház programjaiban, mind a 13 alkotó állomásuk nagyon népszerű, tömegeket vonz. A családtagok által készített használati és dísztárgyak otthon különleges értelmet kapnak, emlékeztetnek az alkotás izgalmára, a közös élményekre. Furfangos játékaikkal gyermekek és felnőttek együtt is tudnak játszani, népszerű termékük a biciklivel működtetett légvár: míg anya spinningel, a gyermeke ugrálhat.
Az első Edison megmérettetés egyik nyertes csapatával, a POIZO-val készült interjúnkat ITT olvashatja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS