Korábban mi is hírt adtunk róla, hogy a gazdaságfejlesztési miniszter közlése szerint a magyar állam közreműködik a Vodafone Magyarország hazai tulajdonba vételében. Sokakat megihletett a felröppent hír, a hazai progresszív média cikkek egész láncolatában foglalkozik az ügy minden egyes apró részletével, és a baloldali pártok is meglátták benne a demagógiafaktort.
A tulajdonosi jogokat gyakorló gazdaságfejlesztési miniszter, Nagy Márton felkérte a Corvinus Zrt-t, hogy vásárolja meg a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. kisebbségi, azaz 49 százalékos részvénycsomagját. Ennek első lépéseként sor került egy előzetes, nem kötelező erejű megállapodás megkötésére a Corvinus Zrt., a Vodafone Europe BV, valamint az 51 százalékos részvénycsomag megvásárlására készülő 4iG Nyrt. között.
A 715 milliárdos összeget jó eséllyel részben hitelből teremtik elő, habár az állami tőkeemelés sem kizárható a felvásárlás egyik felét vállaló Corvinus Zrt-ben. A HVG még azt pedzegette korábban, hogy nemcsak pénz, hanem különféle vállalati részesedések, leányvállalatok, ingatlanok, infrastruktúra is az adásvétel részét képezhetik. A feltehetően hosszú-hosszú hónapok óta előkészítés alatt álló tranzakcióval kapcsolatban aztán a brit anyacég is megszólalt, és tudatta, hogy készpénzért cserél gazdát a Vodafone magyarországi vállalatrésze. Nick Read, a Vodafone csoport vezérigazgatója így nyilatkozott:
„A magyar kormánynak világos stratégiája van egy magyar tulajdonú nemzeti bajnok létrehozására az ICT-szektorban. A 4iG-vel való egyesülés lehetővé teszi, hogy a Vodafone Magyarország, amely büszke az ország sikertörténetére és innovációjára, sokkal erősebb léptékű és teljesen konvergens szolgáltatóként jelentős szerepet játsszon az ágazat jövőbeni növekedésében és fejlődésében. Az egyesült egység növelni fogja a versenyt, és nagyobb hozzáféréssel rendelkezik majd a beruházásokhoz Magyarország digitalizációjának előmozdítása érdekében.”
A cég azt is közölte, hogy vonzó ajánlatot kaptak a magyarországi leányvállalatért, ezért döntöttek az eladás mellett. Azt nem hozták nyilvánosságra, hogy a 4iG és az állami tulajdonú Corvinus Zrt. közül melyik kezdeményezte a vásárlást.
Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter úgy indokolt a délelőtti bejelentéskor, hogy az Orbán-kormányoknak mindig is kitüntetett célja volt a magyar tulajdonhányad növelése, akár többségivé emelése a nemzetstratégiai jelentőségű ágazatokban. Az óriási értékű állami vásárlásra természetesen az ellenzék tagjai is reagáltak, a progresszív médiával összhangban az rezsire futtatták ki a dolgot.
DEMAGÓGIAVERSENY
A Momentum „rezsiemelésből futja a kormánynak a Vodafone megvásárlására” szöveggel tette egymás mellé az almát meg a körtét. A DK sem akart lemaradni a demagógiában, és azt közölte, hogy a kormány a teljes rezsivédelmi alap árát a Vodafone megvásárlására költi. A rezsivédelmi alap összege idén egyébként több, mint 800 milliárd forint. A Párbeszéd részéről Szabó Rebeka szólalt meg, az összeget illetően rögtön alaposan ellentmondva a DK-nak is. Ő azt sürgette, hogy ha a kormánynak van 350 milliárd forintja ilyesmire, akkor kaparjon össze ugyanennyit vissza nem térítendő támogatásként a lakóházak energetikai felújítására és megújuló energiaforrásokkal ellátására.
A Jobbik is megpróbált úgy tenni, mintha ez lenne jelenleg a legfőbb gondja a párt egyre rövidebb felezési ideje mellett. Ők jakabtalanul is ragaszkodnak a parizeus hangvételhez, és még a tűzijátékot is belekeverték, mondván arra és a Vodafone-ra van pénz, adócsökkentésre viszont nincs. Arról nincs közelebbi információnk, hogy az MSZP még valóban létezik-e, de a párt nem rezsitámogatásra költené ezt a 350 milliárdot a Facebook-oldala szerint, hanem a pedagógusok béremelésére, egészségügyre és ÁFA-mentes tömegközlekedésre. Az LMP létezése még nagyobb talány, ők viszont ma csak a szélenergiáért és a palagáz-kitermelés miatt aggódtak, a Vodafone-ra még nem sajnálták a pénzt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS