A távol-keleti Vosztocsnij űrrepülőtéren találkozott szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető. Az eseményről készült beszámolók szerint Észak-Korea fegyvereket ad el Oroszországnak, cserébe élelmiszert és műhold-technológiát kapnak.
Az orosz államfő egy hordozórakéta-összeszerelő épület bejáratánál fogadta vendégét. A két vezető az űrrepülőtér megtekintése után ül majd le tárgyalni. Putyin Vlagyivosztokból repült Vosztocsnijba, Kim Dzsongun vonattal érkezett az Amur-vidéki űrkomplexumba. A Kreml szóvivője arra az újságírói kérdésre, hogy a két ország közötti fegyverüzlet napirenden van-e, azt válaszolta: Phenjan és Moszkva „érzékeny területeken” működik együtt, amelyeket nem kívánnak nyilvánosságra hozni. A két szankciókkal sújtott rezsim várhatóan olyan megállapodást köt, amely fegyverekért cserébe humanitárius támogatás, például élelmiszer-szállítmányok nyújtását jelenti.
Puytin elárulta azt is, hogy azért mentek a Vosztocsnij Kozmodromba, hogy segítsenek Észak-Koreának műholdak építésében. Észak-Korea egyébként kétszer is kudarcot vallott abban, hogy kémműholdakat állítson pályára. Ennek ellenére Phenjan űrügynöksége közölte, hogy októberben újra megpróbál pályára állítani egy műholdat. Elemzők szerint egy kémműhold Észak-Korea számára hatalmas előnyt jelentene, mivel lehetővé tenné a bejövő támadások megfigyelését és a saját támadásainak pontosabb megtervezését. Az orosz segítségért cserébe Észak-Korea fegyvereket adhat Oroszországnak, ugyanis ők vannak a legjobban felszerelve a hagyományos lőszerekből, amelyek kompatibilisek az orosz arzenállal.
A találkozó előtt Észak-Korea két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába
Észak-Korea szerdán két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába – közölte a dél-koreai vezérkar és a japán védelmi minisztérium. Ez most először fordult elő Kim Dzsongun távollétében. A dél-koreai vezérkar közleménye szerint a két rakétát, amelyek mintegy 650 kilométert tettek meg, tíz perces különbséggel lőtték fel egymás után Phenjan nemzetközi repülőteréről. A rakéták valószínűleg az óceánba csapódtak.
Russian President Vladimir Putin and North Korean leader Kim Jong-un exchanged a warm handshake during their historic meeting at the Vostochny Cosmodrome.#Russia | #NorthKorea | #VladimirPutin | #KimJongUn pic.twitter.com/IB6xyCk0uX
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) September 13, 2023
Kim Dzsongun a találkozó után elmondta: Észak-Korea támogatja Oroszországot az imperializmus elleni küzdelemben.
Tovább akarjuk fejleszteni a kapcsolatokat, mindig is támogattuk Putyin és az orosz kormány döntéseit. Remélem, mindig együtt leszünk az imperializmus elleni küzdelemben és a szuverén állam építésében
– hangoztatta Kim a találkozó nyilvános részén, kamerák előtt. Mint mondta, Oroszország „szent háborút” indított, hogy megvédje állami szuverenitását és megvédje biztonságát a hegemonikus erők ellen, amelyek szembeszálltak vele. Kifejezte meggyőződését, hogy a találkozó új szintre emeli a két ország együttműködését. A politikát, a gazdaságot és a kultúrát említette meg a tárgyalások témájaként.
A gazdasági és humanitárius együttműködés aspektusait fogja megvitatni
Putyin, aki emlékeztetett rá, hogy elsőként a Szovjetunió ismerte el a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot, egyebek között arról beszélt, hogy a gazdasági és humanitárius együttműködés aspektusait fogja megvitatni vendégével. Az orosz elnök korábban – újságírói kérdésre válaszolva – azt mondta, hogy minden kérdést sorra vesznek, kapkodás nélkül. A tárgyalóküldöttségekben helyet kapott mindkét ország külügy- és védelmi minisztere, más magas rangú tisztségviselők mellett. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy a felek nem írnak alá megállapodásokat.
A két vezető az eszmecsere előtt egyebek között megtekintette az Angara nehéz hordozórakéta összeszerelését, valamint indítóállásának építését. Putyin megmutatta Kimnek az általa és más vezető orosz kormányzati tisztviselők által használt Aurus limuzint is. Az észak-koreai vezető kalauzolásában részt vett Jurij Trutnyev miniszterelnök-helyettes, aki egyúttal elnöki megbízott is a Távol-keleti Szövetségi Körzetben, Jurij Boriszov, a Roszkozmosz vezérigazgatója, és Nyikolaj Nyesztcsuk, az orosz állami űrvállalat földi űrinfrastruktúra-berendezések hasznosításával foglalkozó központjának vezérigazgatója.
Forrás: MTI, HVG; Fotó: MTI/EPA/Alekszej Nyikolszkij
Facebook
Twitter
YouTube
RSS