Lengyel, magyar – két jó barát, továbbra is együtt harcol a szabadság minden formájáért. Tomasz Sakiewicz szerint az Albicla- a lengyel közösségi médiaplatform méltó válasz az internetes cenzúrára. A Gazeta Polska főszerkesztője a Pesti TV-ben Mészáros Nórának elmondta, hogy kötelességünk szembeszállni és teljes vállszélességgel kiállni a szabadságért, ahogyan a magyar-lengyel felmenőink tették. Ezért invitálja a magyarokat, hogy csatlakozzanak a valóban független oldalra, ami azért jött létre, hogy ne tudjanak minket elhallgattatni! A járvány előtti március tinenötödikéken évről évre több ezer vendéggel Budapesten ünneplő Gazeta Polska klubok vezetője meglepetéssel is készült a nemzeti ünnepünkre: elindult az Albicla (szabadság) magyar nyelvű verziója!
MÉSZÁROS NÓRA – PestiSrácok.hu, Pesti TV
Lengyel-magyar, két jó barát, továbbra is együtt harcol a szabadság minden formájáért. A koronavírus-járvány másodjára állította meg lengyel barátainkat abban, hogy március 15-én velünk emlékezzenek meg Budapest utcáin az 1848/1849-es szabadságharcról. Habár fizikailag nem tudtak jelen lenni, lélekben és világhálón gondoltak ránk. Tomasz Sakiewicz, a Gazeta Polska főszerkesztője Skype-on adott interjút a PestiTV-nek, ami kiváló alkalom volt arra, hogy bejelentse: magyar nyelven is használható lesz a konzervatív lap által üzemeltetett „lengyel Facebook”, az Albicla.
A szabadság mindenkié. És ezt meg akarják akadályozni olyanok, akik nem hisznek a demokráciában, akik azt hiszik, bölcsebbek, mint mások, és meg akarják mondani, hogy mi miben higgyünk. Ezért kell együttműködnünk nekünk, akiknek a hite egy forrásból ered. Mi tradicionális emberek vagyunk, hiszünk a demokráciában, a tradicionális értékrendben. Ezért kell összekötnünk a tevékenységeinket
– fogalmazott az interjúban Sakiewicz, aki felhívta a figyelmet arra, hogy az Albicla olyan, mint amilyennek eredetileg a Facebookot szánták. Lehetőség van az oldalon gondolatokat, képeket, videókat, információkat megosztani úgy, hogy a világ minden pontján elérhető legyen. Nem kell attól félni, hogy a konzervatív hangokat elnyomják, így Ausztráliába és Amerikába is eljuthat a közép-európai és konzervatív hang.
A lengyel konzervatívok – a hasonló nézeteket valló magyarokkal együtt – régóta érzik, hogy a közösségi média igazságtalanul bánik velük. Ezeket elítélvén, a cenzúra megállításáért hozták létre az oldalt, eredetileg lengyel és angol nyelven.
A főszerkesztő állítása szerint rengeteg munka volt az oldal létrehozásával, de megérte.
Nekünk most ugyanannyit kell küzdenünk a szabadságért, mint elődeinknek kellett, csak más eszközökkel. Ma már nem fegyverrel zajlanak a harcok, hanem a világhálón. Ezért sokaknak fel sem tűnik, mekkora a baj! És mivel a szabadságért nekünk, magyaroknak és lengyeleknek meg kellett küzdenünk, jól tudjuk, hogy mi annak az ára. Ezt a munkát kell folytatnunk. Az pedig, hogy külön magyar nyelven is futni fog az oldal, egy ajándék a magyaroknak
– fogalmazott Sakiewicz. Az Albicla oldala ITT érhető el, a magyar verziót valószínűleg még tökéletesítik, egyelőre angol és lengyel nyelv választható benne.
Közös nemzeti ünnepek Budapesten, Krakkóban és Varsóban
Tomasz Sakiewicz a napilaphoz kapcsolódó országos klubhálózat, a Gazeta Polska Klubok elnöke is, amelynek sok ezer tagja buszokkal és különvonatokkal szokott évről évre minden március 15-én Budapestre utazni, hogy együtt ünnepeljenek, vonuljanak a magyarokkal. Erről egy videót a hétfői, ünnepi Pesti riporterben is megnézhettek, itt pedig Horváth Péter Gyula kollégánk 2018-as fotóriportja látható. A közös ünneplés viszonzásául a Civil Összefogás Fórum szervezésében, Csizmadia László vezetésével a járvány előtt szintén minden évben népes magyar ünneplő küldöttség utazik november 11-én a Lengyel függetlenség napjára, az ország 1918-as újjászületésének ünnepére.
No gallery template found!A kiemelt képen: Tomasz Sakiewicz. Az AlBiCla az albus aquila latin kifejezésre utal, ami magyarul fehér sast jelent. A honlap szlogenje, „Let All Be Clear”, azt takarja, hogy „szabad utat minden hangnak!”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS