Az USA most azért indított bosszúhadjáratot hazánk ellen, mert a kettős állampolgárok adatait nem adtuk ki – jelentette ki portálunknak Tóth Erik. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója kifejtette, hogy a magyar álláspont világos: a mostani bosszúhadjárat magyar életek ezreit veszélyeztetheti, ugyanis például az USA baloldali döntéshozói által támogatott Ukrajnában a kettős állampolgárság jogintézménye nem megengedett. A fő érvünk tehát nem más, mint a határon túli magyarok életének a védelme, amire az orosz–ukrán háború miatt sokszorosan is szükség van.
Mint arról korábban beszámoltunk, az Egyesült Államok kedden élesen korlátozta Magyarország részvételét a vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt. David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a bejelentés kapcsán a Politicónak úgy nyilatkozott: több százezer olyan útlevél van, amelyet a magyar kormány az egyszerűsített honosítási program részeként bocsátott ki anélkül, hogy szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusok lennének érvényben.
A bejelentéssel kapcsolatban, amely súlyosan korlátozza például a kárpátaljai magyarság jogait, megkerestük az Alapjogokért Központ kutatási igazgatóját. Tóth Erik elöljáróban elmondta: a Biden-adminisztráció hivatalba lépése óta a magyar–amerikai kétoldalú kapcsolatokban jelentős változás állt be. Kifejtette: Joe Biden elnök első lépésként Magyarországra egy olyan nagykövetet akkreditált David Pressman személyében, aki a hagyományos diplomáciai keretek szétfeszítését ígérte meghallgatásakor. Az orosz–ukrán háború kitörése után látható volt, hogy az amerikai baloldal folyamatos nyomás alá helyezi Magyarországot azért, mert számos gyakorlati kérdésben nem ért egyet az USA politikájával.
Magyarország békepárti, illegális bevándorlást elutasító álláspontot képvisel, és minden lehetséges eszközzel fellép a genderideológia térnyerésével szemben. Ezeknek a nézeteltéréseknek ad – még csak a látszatra sem figyelve – teret Joe Biden vezetése akkor, amikor felmondja a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást, vagy a globális minimumadóról győzködi a magyar kormányt. Az ESTA érvényességi idejének csökkentésével egy újabb barátságtalan lépésre szánta el magát az amerikai baloldal
– hangsúlyozta. Felvetettük, hogy a döntés hátterében David Pressman amerikai nagykövet mögött felsejlenek olyan “tanácsadók”, akik “ötletet” adhattak az amerikai nagykövetnek. Tóth Erik véleménye szerint David Pressman rendszeresen megpróbált már eddig is beavatkozni a magyar belügyekbe, pályafutását pedig nem övezték kiemelkedő sikerek, ellenben számos közéleti hibát elkövetett már: magyar bírókkal találkozott, nyilvánosan bírálta a magyar kormány békepárti álláspontját, sőt, hazánk háborús szerepvállalását is sürgette már. Hab a tortán, hogy nemrég szédervacsorán látta vendégül azt a Gyöngyösi Mártont is, aki számtalan alkalommal megsértette a zsidó közösségeket.
Ezek után aligha lenne meglepő, ha az ő szerepvállalásának eredményeként – megtámogatva a Pressman és a budapesti Amerikai Nagykövetség által sokra tartott Soros-féle NGO-k hathatós munkájával – született volna meg az a döntés, amelynek értelmében a magyarokat büntető szankciót vezet be az Egyesült Államok
– emelte ki. Ugyanakkor a magyarországi diplomáciai lehetőségek kapcsán elmondta: Magyarország ezúttal is a józan ész talaján áll, a nemzeti érdekből vezeti le a döntéseit. Mint kifejtette,
az USA most azért indított bosszúhadjáratot hazánk ellen, mert a kettős állampolgárok adatait nem adtuk ki. A magyar álláspont világos: a mostani bosszúhadjárat magyar életek ezreit veszélyeztetheti, ugyanis például az USA baloldali döntéshozói által támogatott Ukrajnában a kettős állampolgárság jogintézménye nem megengedett. A fő érvünk tehát nem más, mint a határon túli magyarok életének a védelme, amire az orosz–ukrán háború miatt sokszorosan is szükség van.
Portálunk kitért arra: feltételezhető, hogy kifejezetten a határon túli magyarságon keresztül próbálja hazánkat zsarolni az amerikai külügy. Ezzel kapcsolatban Tóth Erik kifejtette: véleménye szerint a szélsőbaloldali amerikai kormányzat által meghatározott kiállítási időtartam szimbolikus, hiszen a magyar állampolgársági törvény módosítása értelmében 2011. január 1-jétől a határon túli magyarok kedvezményesen honosíthatók. Ez azt jelenti, hogy egyéni kérelemre magyar állampolgárságot szerezhet az a nem magyar állampolgár is, akinek felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja. További feltétel a büntetlen előélet és az, hogy az adott személy honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát ne sértse. Úgy fogalmazott:
éppen ezért érthetetlen az Egyesült Államok érvelése, amely biztonsági aggályokra hivatkozik a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatban. A valóság az, hogy ez a döntés illeszkedik az USA baloldali kormánya részéről az elmúlt években tapasztalható barátságtalan lépések sorozatába, amely az ideológiai különbségekre vezethető vissza. A bizonyos kérdésekben tapasztalható nézeteltérések azonban nem adhatnak okot arra, hogy egy szövetséges NATO-tagállammal szemben így viselkedjenek. Érdekes megjegyezni még, hogy míg az USA déli határain illegális migránsok milliói, valamint a drogkartellek tevékenysége fenyegetik az Egyesült Államok közbiztonságát, addig a Biden-adminisztráció a magyar állampolgárokat tartja kockázati tényezőnek.
Vezetőkép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS