Politikai tétje is van Ihász Sándor, volt főügyész számára a büntető ügyének: nagy kérdés, ha jogerősen is elítélik, alkalmazzák-e Gyurcsányék szakértőként, vagy sem. Április elején kezdődik a Fővárosi Törvényszéken az ügye másodfokon. Tavaly február 10-én bűnösnek mondták ki a volt fővárosi, majd fővárosi fellebbviteli főügyészt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon hivatali visszaélés elkövetésében, ezért egy év szabadságvesztésre ítélték, az ítélet végrehajtását két évre felfüggesztette. Még 2017-ben a barátjától, Gyárfás Tamástól kapott, a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatos iratot nem továbbította a hatóságnak, holott az elsőfokú tényállás szerint tudnia kellett, az új bizonyíték lehet.
Mint az várható volt, a Fenyő-gyilkosság ügyében meghozott elsőfokú ítélet után ismét terítékre kerül a gyilkossággal kapcsolatos mellékszál, Ihász Sándor volt fővárosi, majd fővárosi fellebbviteli főügyész büntetőpere.
A Pesti Srácok értesülése szerint a Fővárosi Törvényszéken április 9-én kezdik tárgyalni másodfokon a hivatali visszaélés miatt indult ügyet. A pernek nemcsak jogilag, erkölcsileg, hanem politikailag is óriási téttel bír.
Már zajlott a büntetőeljárás a volt főügyész ellen, amikor Gyurcsány pártja, a Demokratikus Koalíció nevében bejelentették: Ihász Sándor lett a DK igazságügyi szakértője, akitől többek között azt várja a Gyurcsány-párt, hogy egy kormányváltás után segítsen helyreállítani az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Jogerős elmarasztaló ítélet esetében felvállalhatja-e egy magát nevében demokratikusnak mondott párt, hogy éppen igazságügyi szakértőként alkalmazza Ihász Sándort?
Erről Gyurcsányéknak kell majd dönteni. Mindenesetre Ihász Sándor jogi pályája is erősen megnehezült a büntetőeljárással, nem lehetett például ügyvéd. Kérdés, hogy jogerős elmarasztalás esetén milyen lehetőségei maradnak a jogi pályán?
Érthető, hogy Ihász Sándor makacsul állítja: koncepciós per áldozata. A volt főügyész politikai leszámolásnak és volt kollégái bosszújának tartja az ellene folyó eljárást, amit koncepciózusnak és teljességgel megalapozatlannak mondott.
Nézzük, mi is történt eddig.
Bűnös – mondták ki tavaly február 10-én a Pesti Központi Kerületi Bíróságon Ihász Sándor volt főügyész hivatali visszaélés miatt zajló büntetőperében, amiért egy év szabadságvesztésre ítélte, az ítélet végrehajtását két évre felfüggesztve. Ihász az ítéleti tényállás szerint a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatban követte el a hivatali visszaélést. Fellebbezések miatt az ítélet nem jogerős.
Az ügyész vádbeszédében leszögezte: Ihász elkövette a hivatali visszaélést, amikor 2017-ben a barátjától, Gyárfás Tamástól kapott, a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatos iratot nem továbbította a hatóságnak, holott tudnia kellett, az új bizonyíték lehet. Az ügyész álláspontja szerint a közel kétéves bírósági eljárás során a vádat bizonyították, Ihász előadott védekezését pedig cáfolták, ezért felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását kérte az egykori főügyészre.
Papp Gábor ügyvéd, Ihász védője ezzel szemben bűncselekmény hiányában védence teljes körű felmentését kérte a perbeszédében, aki abszurdnak nevezte a vádat;
életszerűtlennek tartva, hogy egy főügyész, aki egyetemen oktat, kockára tenné pályafutását, egzisztenciáját egy bűncselekmény elkövetésével.
A védő szerint Ihász egyáltalán nem akarta lebeszélni Gyárfást a feljelentéstől, hanem tájékoztatta őt a lehetőségekről és annak következményeiről. Papp Gábor azzal is érvelt, hogy a vádbeli irat átvételekor Gyárfás még csak gyanúsított sem volt, ráadásul az irat be sem került Gyárfás megvádolása után a periratok közé.
Előzmények: egy férfi évekkel azelőtt rögzített hanganyagok leiratainak a segítségével megpróbálta megzsarolni Gyárfás Tamást. Az iratok Portik Tamás egykori olajbűnöző és Gyárfás beszélgetéseinek a kivonatos verzióját tartalmazták.
A sportvezető nem tett azonnal feljelentést, hanem elment barátjához, Ihász Sándorhoz és Horváth Andráshoz, az 1990-es évek leszámolásos ügyeinek a vizsgálatát koordináló miniszteri biztoshoz. Ihász átvette Gyárfástól, de nem továbbította a szóban forgó dokumentumokat, így Horváth ezeket nem kapta meg.
Később már nemcsak leiratokkal, hanem hanganyagokkal is zsarolták Gyárfást, aki végül mégis feljelentést tett. Az Ihásszal való találkozó előtt azonban már lehallgatták Gyárfás telefonjait, így szereztek tudomást a találkozóról is, ami végül Ihász gyanúsításához, majd megvádolásához vezetett.
Kiemelt kép: Gyárfás Tamás és Ihász Sándor kezet fognak a PKKB folyosóján 2021.12.03-án (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS