A hagyományos lengyel-magyar barátság már ezer éve létezik, és nem félteném ennek a jövőjét – mondta el a PestiSrácok.hu-nak Grzegorz Adamczyk, a Remix névre hallgató, új, V4-ekkel foglalkozó nemzetközi hírportál külpolitikai újságírója. A közép-kelet európai régióval foglalkozó hírportál célja, hogy angol nyelven eljuttassa a legfontosabb lengyel, magyar, szlovák és cseh lapokban olvasható híreket azoknak, akik hiteles forrásokból, álhírek nélkül tájékozódnának a régió bel- és külpolitikájáról. Grzegorz Adamczyk szerint a visegrádi országok erős régiós közösséget alkotnak, amely más együttműködéseknek a magját tudja biztosítani, erről pedig nem igazán tájékoztatnak a baloldali lapok. Az újságíró úgy véli, az EU-ból érkező támadások csak tovább erősítik a bajtársiasságot a V4 országai között, és lassan eljön az ideje, hogy a tagországok újragondolják az Európai Uniót.
Egy pillanatra nem figyeltünk oda, és egyszer csak megjelent egy új, V4-ekkel foglalkozó hírportál. Mesélne kicsit a Remix történetéről?
A Remix egy angol nyelvű hírportál, amely a magyar, a lengyel, a cseh és a szlovák médiából származó hírekkel, véleményekkel foglalkozik. A portál legfőbb célja, hogy összegyűjtse és bemutassa a visegrádi országokkal kapcsolatos politikai, gazdasági eseményeket, valamint a vezető álláspontokat, és egyfajta regionális perspektívát adjon ezeken keresztül olyan fontos európai kérdésekben, mint például a migráció. Mivel angol nyelvű a portál, ezért egy teljesen egyedi szolgáltatást nyújt a V4-ek piacán. Nincs még egy portál a régióban, amely akkora hangsúlyt fektetne a regionális eseményekre, mint ez.
Kik állnak a Remix mögött?
A Remix szerkesztői csapata több nyelven beszélő, profi közép-európai újságírókból áll, akik elmélyült tudással rendelkeznek az országaik politikai, gazdasági és kulturális helyzetéről, illetve naprakészek a bel- és külpolitikát illetően is. Az érdeklődésünk fókuszában elsősorban a V4-es együttműködés áll, vagyis ha bármi fontos történik errefelé, akkor az biztosan bekerül a nagyítónk alá. Ezután kiválogatjuk azokat a cikkeket, amelyeket szerintünk a legjobb lenne leközölni.
Manapság a haladó oldal gyakran példálózik a független, objektív sajtóval, ami valljuk be, nem feltétlenül létezik. Az önök portálja politikailag mely irányba húz?
Amellett, hogy irányadó információval szolgálunk, a Remix a jobbközép, konzervatív értékeket képviseli, ennek alapját pedig a V4-es országok együttműködése és egy erős, nemzetállamokra épülő Európa képe adja. Ennek a régiónak sok mondanivalója van a mai Európáról és annak jövőjéről. Ez egy alternatív narratíva, más, mint amit Brüsszelből, Berlinből és Párizsból hallunk. Ezt a narratívát, ezt az Európát 1989 örökösei irányítják. A gond az, hogy ezek a hangok soha nem hallhatók a mainstream, angol nyelvű médiában. A Remix ezt akarja megváltoztatni.
Hogyan látja a V4-es országok jelenlegi helyzetét? Itt állunk egy EP-választás előtt, egy Magyarországot elmarasztaló Sargentini-jelentés után, miközben az erők szét akarnak bennünket szakítani.
Úgy látom, hogy a V4-es országok egy erős régiós közösséget alkotnak, amely más együttműködéseknek a magját tudja biztosítani. Ilyen például a Három Tenger Kezdeményezés. Az ebben részvevő 12 ország (Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Románia, Szlovákia és Szlovénia) egy erős amerikai gazdasági támogatással létrehozhat egy új észak-dél tengelyt a jelenlegi európai uniós nyugat-kelet tengely helyett. Ami még ennél is fontosabb, hogy a Három Tenger Kezdeményezés a jelenlegi állapotában egy gazdasági és infrastrukturális projekt a résztvevő országok közös érdekeit szem előtt tartva. Autópályák építése, észak-dél vasúthálózat, Lengyelországot és Horvátországot összekötő gázvezeték, mely később talán Magyarország érintésével ennél délebbre is megy. Ezek azok a dolgok, amiken keresztül ez a régió optimistán a jövőbe nézhet. A kiváló infrastrukturális és gazdasági kapcsolatok után a kiváló politikai kapcsolatok is meg fognak érkezni.
Mit gondol, milyen szerepe lesz a lengyel-magyar barátságnak ebben a nagy szövetségben?
A hagyományos lengyel-magyar barátság már ezer éve létezik, és nem félteném ennek a jövőjét. Ennek a barátságnak a gyökerei az egyik legnagyobb lengyel királyig, Báthory Istvánig nyúlnak vissza. A két ország hű maradt egymáshoz háborúkon át, még azokban is, amikor nem ugyanazon az oldalon álltunk, ami valljuk be, egy világszenzáció. Ami a jelenlegi helyzetet illeti, számomra nyilvánvaló, hogy még szorosabbra lehet fűzni a szálakat, ha nemzeti-konzervatív, de mégis Európa-barát kormányok vannak hatalmon mindkét országban.
Mik a jóslatai a 2019-es EP-választásokra? Reméljük a legjobbakat, de láttuk, hogy Svédországot is hiába árasztották el a menekültek, hiába erőszakolnak meg nagy számban nőket a migránsok, hiába egyre rosszabbak a bűnügyi statisztikák, nem sikerül a nemzeti oldalnak felülkerekednie.
Az álom az, hogy azok a konzervatív pártok kapják meg a legtöbb szavazatot, amelyek fel tudnak építeni egy páneurópai szövetséget. De ez az álom több okból kifolyólag sem fog megvalósulni: például amiatt, hogy egyes országokban a nemzeti és a konzervatív pártok képtelenek együttműködni az ideológiai különbség miatt, de ott van még az oroszokhoz való viszony miatti széthúzás (Franciaország, Németország, és Ausztria oroszbarát, Lengyelország, a balti államok pedig oroszellenesek). Sajnos még az Európai Egyesült Államokhoz való viszony is nagyon eltérő a jobboldali pártok között.
Az Európai Egyesült Államok még akkor sem tudna jelenleg megvalósulni, ha mindenki akarná, hiszen Európa jelen pillanatban nem képvisel önálló erőt, sőt, leginkább a nagyhatalmak érdekei szerint történnek itt a dolgok. Emellett az ellenőrizetlen migráció miatt is rendkívül sok kihívás van, amit meg kellene oldani.
Sajnos nem vagyok jós, újságíró vagyok, nem tudom a jövőt megmondani, csupán azt, hogy mit szeretnék látni. A Brexit után az EU országainak valóban el kell kezdeniük a tárgyalásokat, hogy egy új értékeken alapuló új EU-t hozzanak létre, ahol az emberek szükségleteit és jogait helyezik az előtérbe. Hogy példákat is mondjak, az EU többé nem engedheti meg magának, hogy olyanok irányítják, akiket nem a nép választott meg.
Ez sajnos egyelőre nem így van, és meg is lett az eredménye: egy Sargentini-jelentés, amit csalással el is fogadtak. Mit gondol erről?
Ez egy politikailag motivált akció volt, aminek nincsenek politikai következményei. Hasonló dolog már Lengyelországgal is történt, az ilyesmi pedig csak tovább erősíti a köteléket a lengyel és a magyar hazafiak között. Ennek ékes bizonyítéka az a szeptemberi levél, amelyet a lengyel konzervatívok írtak, és ezerek írtak alá. A levelet azonnal lefordították angolra, és a Remixen azóta is olvasható.
PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS