Rendkívüli módon ezúttal részt vett Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter is az Operatív törzs mai sajtótájékoztatóján, ahol bemutatta a közösségi médiában Orbán-tervként is emlegetett, a miniszterelnök által tegnap délben bejelentett gazdaságvédelmi akcióterv részleteit. Az innovációs és technológiai miniszter beszámolójában kifejtette, több, mint 9000 milliárd forintból támogatják a gazdaság védelmét.
Palkovics László háborús helyzethez hasonlította a járvány miatt kialakult állapotot és hozzátette, jelenleg a károk minimalizálása a cél. Mint fogalmazott, a krízis lehetőségeket is rejt magában, aki gyorsan és jól tud reagálni, az pozitívan is kijöhet a válsághelyzetből. A miniszter kifejtette, a költségvetési hiány a jelentős gazdaságélénkítő csomag ellenére is 3 százalék alatt- 2,7 százalék- marad. Kiemelte, fenntartják a munkaalapú társadalmi modell fontosságát, mint fogalmazott, ha munka van, minden van. Éppen ezért a munkahelyek védelme és újak létrehozása a legfontosabb – tette hozzá. A miniszter hangsúlyozta nem akarnak kívülről segítséget kérni.
A gazdaság újraindítása mellett a munkavállalók védelmének fontosságát is hangsúlyozta, bejelentette: három hónapra átvállalja a bérterhek jelentős részét az állam, ha rövidített munkaidőben dolgoznak a munkavállalók. Ennek értelmében, ha egy cég a “munkaterhelésének” 15-50 százalékát elveszíti, akkor ebben az időszakban- legfeljebb 3 hónapig- 70 százalékkal támogatja az állam a bérköltségeket. Ezzel a döntéssel sem a munkavállaló, sem a munkaadó nem jár rosszul, fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy Magyarország az elmúlt években high-tech hatalommá vált, ez most veszélybe került, ezért 40 százalékos bértámogatást biztosítanak a K+F területen. Az adminisztráció területén is könnyítéseket jelentett be Palkovics. 2020. július 1-tól két százalékponttal csökken a szocho, és felgyorsítja a kormány az áfa-visszaigényléséket, adómérséklési lehetőséget biztosít. A visszaigénylések kapcsán a miniszter arról is beszélt, hogy az adózói minősítések esetében a veszélyhelyzet idején senkit nem érinthet hátrány. Beszámolt arról is, hogy elhalasztják az éves adóbevallás határidejét szeptember 30.-ig.
A diákokat érintő intézkedések közül Palkovics kiemelte, a felnőttképzésben a tandíj 90 százalékát a költségvetés átvállalja. Bevezetik a felnőttképzési diákhitelt is. Az anyagi nehézségekkel küzdő diákok számára egy új, 500 ezer forintos összegű, nulla százalékos kamatozású hitelkonstrukció is kidolgozásra kerül. Az anyagi támogatások mellett a kormány arról is döntött, hogy annak a 75 ezer hallgatónak, aki eddig nem kapott diplomát a nyelvvizsga hiánya miatt, azok most megkapják a diplomát.
Palkovics László arról is beszélt, hogy a kormánytól a kiemelt ágazatok többletforrást kapnak beruházási támogatásokon keresztül, valamint garanciális tőkeprogramon keresztül. A turizmusról azt mondta, december 31-ig felfüggesztik az idegenforgalmi adófizetési kötelezettséget. A SZÉP kártya esetében a munkáltatók által igényelhető keret bővítéséről beszélt, a járvány utáni újraindulást segítendő. A zárvatartás idejére a kormány felújítási programokat indít a turizmusban. Ezekre a programokra 600 milliárd forint jut.
Az egészségipar kapcsán azt mondta, hogy támogatják azokat a kutatásokat, amik most is folynak. Létrejön az egészségipari innovációs ügynökség – tette hozzá. Kifejtette, nem szabad hagyni, hogy Magyarország még egyszer kiszolgáltatott helyzetbe kerüljön az egészségiparban. Az egészségipar mellett a többi szektort is megvédi a kormány, ennek értelmében minden vállalattípusra tőke- és garanciaprogramok létesülnek, így a magyar vállalatok nem kerülhetnek idegen kézbe. 2000 milliárd forintos hitelprogram indul a vállalkozások számára. Szintén kiemelt célnak nevezte a vállalati szektor hitelezését, tőkeprogramok indulnak, megelőzendő a felvásárlásokat. A vállalatok működésének újraindításához 2000 milliárd kedvezményes hitelt, 500 milliárd állami garanciát vállal a kormány.
Az idősek és családok védelméről szólva Palkovics megerősítette, 2021 februárjától fokozatosan visszaépül a 13. havi nyugdíj. Ez a gyakorlatban azt jelenti, 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egyheti juttatást fognak kapni, majd a következő három évben szintén 1-1 heti plusz juttatást kapnak az idősek. A családok számára pedig meghosszabbítja a kormány a GYOD-ra vonatkozó szabályokat. Ennek köszönhetően a gyermekeiket otthon ápolók a veszélyhelyzet végéig kapják a támogatást. Emellett a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezménye is folytatódik.
A miniszter összegzése szerint, a magyar kormány a GDP 18-20 százalékával egyező összeget fordít a gazdaságélénkítésre, de ez a jövőben növekedhet. Összegszerűen ez azt jelenti, hogy a tervek szerint több, mint 9000 milliárd forint jut a gazdaság újraélesztésére.
Ez egy történelmi léptékű gazdasági akcióterv. 2008-hoz képest jóval nagyobb lehetőségekkel bír az ország, és sokkal biztosabb a siker lehetősége
-fogalmazott a miniszter.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS