Ausztrália nemrégiben bejelentette, hogy 2023. július 1-jétől az ausztrál kormányzati hatóság az MDMA (ecstasy) és a pszilocibin (gomba) gyógyászati felhasználását a 9. listáról (tiltott szerek) a 8. listára (ellenőrzött gyógyszerek) sorolja át.
Az ecstasy és a pszilocibin orvosi célú használata is komoly veszélyforrást hordoz magában, hiszen egyáltalán nincs konszenzus szakmai körökben a hosszú távú hatásait illetően, illetve az eddigi példákat vizsgálva világos, hogy a legalizációs lobbi célja az orvosi használat engedélyeztetése után a dekriminalizáció, majd a legalizáció. Az erre felhatalmazott pszichiáterek innentől már felírhatják majd ezeknek az anyagoknak a használatát olyan kezelésekre, ahol a páciensek depresszióban vagy poszttraumásstressz-szindrómában (PTSD) szenvednek. Ezen felül viszont a szerek egyéb felhasználása továbbra is a 9. jegyzék alá tartozik majd, azaz a fenti vegyületek a jövőben is tiltottnak számítanak. Azonban sokan aggodalommal figyelik a döntést, hiszen az eddig látott észak-amerikai példák után ezen szerek használatának szakmai támogatottsága nem egységes és egyáltalán nem evidencia.
Több felmérés is alátámasztja, hogy az USA-ban és a világ több pontján is meglepően szervezetten működő liberalizációs lobbi hatékonyan érzékenyíti a társadalom egy részét. Ezt mi sem mutatja jobban, mint egy, az Egyesült Államokban végzett kutatás, amelynek eredményei szerint minden harmadik amerikai fontolóra venné ezen szerek használatát.
Megvan az esély rá, hogy Ausztráliában úgy járnak ezekkel a szerekkel, mint amit Észak-Amerikában tapasztalhatunk az opioid alapú gyógyszerekkel. Fájdalomcsillapítónak indultak, ma pedig a kanadai és az amerikai opioidválság kirobbantóiként tekinthetünk a gyógyszerekre. Vannak szakértők, akik szerint az ecstasy és a pszilocibin elérhetővé tétele apró lépés a helyes irányba, ugyanakkor ők nem beszélnek arról, hogy hány esetben vezetett katasztrófához az ilyen szerek nem megfelelő használata, elfelejtik az emberi alaptermészetből fakadó következményeket, miszerint hiába minden óvintézkedés, alaposság, néhányan úgyis visszaélnének a rendszer nyújtotta lehetőségekkel, mint ahogy ez történt az opioidválság kapcsán is. Ezzel kapcsolatosan persze felmerülhet kritikaként, hogy azok, akik ki akarták ezen szereket próbálni, eddig is megtehették, de nem látni azon következményeket, hogy mi történik akkor, ha ezek legálissá és hozzáférhető válnak.
Forrás: Drogkutató Intézet; Fotó: MTI/EPA/AAP/Lisa Robinson
Facebook
Twitter
YouTube
RSS