Az 1956-os forradalom és szabadságharc egyszeri és megismételhetetlen volt. A Nyugat és az ukránok bármennyire szeretnék, nem lehet összehasonlítani a magyar forradalommal. Szakály Sándor Széchenyi-díjas magyar történész, az MTA doktora, egyetemi tanár, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettese beszélgetett az Öreggel.
Magyarországon egy egész nép, az egész nemzet szállt szembe a szovjet megszállókkal – akik között ukránok is képviselték magukat szép számmal – és a magyar kommunista diktatúrával. Mi vertünk először jókora léket a bolsevizmus rozsdás hajóján, amely végül a Szovjetunió szétesését okozta, az ukránok pedig jogos háborújukat vívják a területeikért.
De arról szó sincs, hogy az ukránok a magyarokat és Európát védik!
– így magyarázta a különbséget a két honvédő háború között Szakály, amihez hozzáteszi, hogy az oroszok semmiféle veszedelmet nem jelentettek Európára, sőt, kiváló kereskedelmi, gazdasági kapcsolatok voltak jellemzőek, amíg az orosz-ukrán háború ki nem tört. Az, hogy Európa hirtelen jogállamnak tekinti Ukrajnát, az az USA érdekeinek felel meg, pedig Ukrajna semmiben nem felel meg az európai jogállamiság kritériumainak: keményen elnyomja, üldözi a kisebbségeit, az ellenzéket és annak sajtóját betiltotta, óriási a korrupció. És eközben Európa az értelmetlen szankciókkal tönkreteszi a tagállamok gazdaságát, hovatovább a kialakulni látszó polgári jólétet, mindezt állítólag Ukrajnáért.
A főigazgató aggályosnak tartja az EU kétfrontos harcát: egyrészt politikai és gazdasági harcot folytat Oroszország ellen, másrészt harcot indított azok ellen a tagállamok ellen, akik meg akarják őrizni a szuverenitásukat, és a nemzetállami státuszukat. Nem véletlenül állítják pellengérre elsősorban Magyarországot és Lengyelországot. Holott – hangsúlyozza ki Szakály – az oktatás, a nevelés, a jogalkalmazás nemzetállami feladat, a nemzet szuverén joga.
A történész úgy látja, az Orbán-kormány helyesen teszi, hogy igyekszik kimaradni az orosz-ukrán háborúból – a történelmi tapasztalatunk ezt igazolja: a magyarok békét akarnak és nyugodt gazdasági építkezést.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS