A magyar klubhoki zászlóshajója, a Fehérvár AV19 új csarnokot kapott Székesfehérváron. A multifunkciós komplexum igazi éke lett a városnak, egyben pedig méltó otthona is a hosszú ideje az osztrák ligában vitézkedő fehérváriaknak. Az Alba Arénát mégsem a Fehérvár AV19, hanem a divízió I-es világbajnokságra készülő magyar válogatott avatta fel. Nem is akárhogy, hiszen két alkalommal is legyőzte a hosszú ideje A-csoportos Norvégiát. Az aréna avatóján portálunk is jelen volt.
Az őrségváltás valamikor az 1990-es évek derekán ment végbe. Addig a Ferencváros és az Újpest párharca határozta meg a hazai jégkorong-bajnokságot, ám aztán mind Dunaújvárosban, mind pedig Székesfehérváron felnőtt egy nagyszerű korosztály. A Kercsó- és az Ocskay-bébik már az utánpótlás-bajnokságokban is ádáz küzdelmet folytattak egymással, majd ugyanez folytatódott felnőtt szinten is.
A 2000-es évek közepére Székesfehérvár egyértelműen átvette a vezető szerepet. A 2007/2008-as szezon nagy durranása volt, amikor id. Ocskay Gáborék bejelentették, hogy az Alba Volán átteszi székhelyét az akkor még EBEL néven futó osztrák bajnokságba. A döntés mára már bőven kiállta az idők próbáját, hiszen a Fehérvár nem csupán résztvevője, de élcsapata is lett az osztrák ligának.
Hiába azonban a csapat fejlődése, valamint a tragikus hirtelenséggel elhunyt klublegenda, az ifj. Ocskay Gábor nevét viselő jégkorong-akadémia, a Fehérvár továbbra is a híres-nevezetes Raktár utcai csarnokban vívta hazai meccseit. Hosszú idő után azonban felépült a magyar klubhoki zászlóshajójának új otthona, az Alba Aréna, amely – mint azt Dr. Szélig Viktortól, a klub General Managerétől megtudtuk – nem csupán a csapat, a klubvezetés otthona is lesz majd a jövőben.
Az Alba Arénáról
A most átadott Alba Arénát közösségi központként emlegetik, hiszen nem csupán a Fehérvár AV19 jégkorong-csapatának otthona lesz, de a tervek szerint koncertek, valamint kulturális- és közösségi rendezvények helyszínéül is szolgál majd. A kormány Modern Városok Programjának keretén belül megvalósult, huszonkétezer négyzetméter alapterületű létesítmény építése bő két éven át tartott. Építészeti értelemben is több, sajátos megoldást alkalmaztak az építkezés során, amelynél különös figyelmet kapott a fenntarthatóság, ugyanis a legmodernebb zöld gépészettel lett felszerelve a Budai úti Alba Aréna. A csarnokban egyszerre hatezren szurkolhatnak majd a fehérvári hokisikerekért, de koncertek, kulturális események alkalmával akár nyolcezren is szórakozhatnak majd a létesítményben.
Norvégia érkezett az avatóra
A kétnapos megnyitóprogram fő eseménye a pénteki avatóünnepség volt, amelyet nem véletlenül tettek április 19-re a szervezők. 2008-ban ugyanis ezen a napon győzte le 4–2-re Ukrajnát a magyar válogatott Szapporóban, amellyel elképesztő sikert elérve feljutottunk az A-csoportba. A csarnokavatóra a világranglista 12. helyén álló, és már hosszú évek óta stabilan A-csoportos, tavaly a világbajnok Kanadát is megtréfáló Norvégia érkezett Székesfehérvárra. A szervezők mindenre gondoltak. A megnyitó pénteki napján a székesfehérvári hoki megálmodója és megteremtője, id. Ocskay Gábor dobta be a korongot, szombaton pedig köszöntötték a „szapporói hősöket”, akik – ifj. Ocskay Gábor kivételével – teljes létszámban képviseltették magukat az ünnepségen.
Világbajnokságra készülve
Bár a csarnok avatása minden mást elhomályosított, azért feltétlenül említsünk szót a két, Norvégia elleni mérkőzésről is, már csak azért is, mert csapatunk a világbajnoki felkészülés célegyenesébe érve találkozott a skandináv válogatottal. Egy hét múlva rajtol majd a divízió I-es világbajnokság, így a norvégok elleni párharcok egyfajta főpróbának is voltak tekinthetők. Nos, csapatunk jelesre vizsgázott. Mind pénteken, mind pedig szombaton maximálisan felvették az A-csoportos ellenfél által diktált ritmust.
Nemzeti együttesünk helyzetkihasználása nagyon jó volt, s bár a norvégok mindkét meccsen többet lőttek kapura, önfeláldozó védekezésünk és kapusaink kiváló teljesítménye révén végül mindkét meccset megnyertük. A stabilan világelitbe tartozó norvégok elleni két győzelem (2–1 pénteken, 3–2 szombaton) hatalmas fegyvertény, és jó előjel a világbajnokság előtt.
A bennmaradás biztosnak tűnik, a feljutáshoz bravúr kell
Ami az április 28-án elrajtoló vb-t illeti, az olaszországi Bolzanóban megrendezésre kerülő tornán a házigazda olaszok mellett Szlovénia, Dél-Korea, Románia és Japán lesz a mieink ellenfele. Roppant kiegyensúlyozott csoportról beszélünk, ahol tényleg a pillanatnyi forma dönt majd. Az első két helyezett jut fel az A-csoportba, az utolsó helyezett pedig kiesik a divízió I B csoportjába. Reálisan nézve az erőviszonyokat, a kieséstől talán nem kell tartani, a javarészt székelyek által alkotott románok, valamint a japánok ellen esélyesnek számítunk. Játéktudásban, egyéni képességek terén Dél-Koreánál is jobbak vagyunk, ám az ázsiaiak mégis igazi mumussá váltak az elmúlt években. Szlovénia és Olaszország kicsit talán magasabb szinten van, mint a mieink, így ellenük bravúr kellene a győzelemhez.
Reálisan a 3–4. helyezés az, ami elvárható a mieinktől, de ha csapatunknak sikerül a norvégok elleni formát átmenteni a világbajnokságra, akkor ismét összejöhet a hőn áhított feljutás.
Vezető kép: az Alba Aréna Székesfehérváron, 2024. április 20-án. A szerző felvétele
Facebook
Twitter
YouTube
RSS