Költségvetési csalás vétségének gyanújával a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozhat tovább a január 2-i kormányellenes tüntetés ügyében – áll a PestiSrácok.hu birtokában lévő azon rendőrségi határozatban, amely egy magánszemély feljelentéséről rendelkezik. Megtudtuk, Tényi István január 12-én jelentette fel az év eleji, Operaház előtti tüntetést szervező MostMi Szolgáltató Nonprofit Kft.-t, a rendőrség a vizsgálat lefolytatása után az adóhatóságnak adta át az ügyet. A NAV-nak arról kell döntenie, a cég befizette-e a tüntetésekből befolyó támogatások után az adót, vagy sem. A cég ügyvezetője, a demonstráción is felszólaló Várady Zsolt a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, a vállalkozásnak semmi köze nincs a tüntetéshez. Az ügyben a feljelentőt, Tényi Istvánt is megkerestük, aki kijelentette, egy tisztább, átláthatóbb közélet megteremtése vezérli.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Egy magánszemély, Tényi István feljelentése alapján indított vizsgálatot az V. kerületi Rendőrkapitányság a MostMi Szolgáltató Nonprofit Kft. ellen, akik a január 2-i, Operaház előtt megtartott tüntetést szervezték – tudta meg a PestiSrácok.hu. A portálunk birtokában lévő rendőrségi határozatban az áll, hogy az ügyet az eljárás lefolytatására illetékes adóhatóságnak adták át.
Tényi István január 12-én jelentette fel a MostMi Szolgáltató Nonprofit Kft.-t. A feljelentés szerint a cég 2 millió 84 ezer 595 forintot gyűjtött össze a helyszínen a demonstrációra érkezőktől, ebből – saját nyilvántartása alapján – 1 millió 710 ezer 485 forintot a tüntetés finanszírozására használtak fel, a kiadások után pedig 374 ezer 110 forintjuk maradt, amelyre a személyi jövedelemadózás szabályai érvényesek, azután tehát adózni kell. A rendőrségi vizsgálat alapján nem látható át, hogy a MostMi pontosan mekkora összeg felett rendelkezett, az adományozók kaptak-e átvételi elismervényt és a befolyt támogatások után előírt adót befizették-e. A rendőrség ezért a NAV-nak adta át az ügyet. A portálunk birtokában lévő rendőrségi határozatban az áll, hogy mindez kimerítheti “a tévedésbe ejtéssel, tévedésben tartással, valótlan tartalmú nyilatkozat tételével, vagy a valós tény elhallgatásával elkövetett költségvetési csalás vétségének gyanúját”, amely kapcsán a NAV jogosult nyomozni.
A feljelentéssel kapcsolatban a PestiSrácok.hu a MostMi Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezetőjét, Várady Zsoltot is megkereste. A WiW egykori alapítójától megtudtuk, a cégnek még ő az ügyvezetője, jelenleg folyamatban van az új ügyvezető bejegyzése, a cég átírása. “A január 2-i tüntetést magánszemélyek szervezték, magánszemély jelentette be, a demonstráción és előtte magánszemélyek gyűjtöttek adományokat, amely összegek egy része egy magánszemély bankszámlájára érkeztek, míg a másik részét helyszínen készpénzben kapták meg a szervezők. A cégnek tehát semmi köze nincs a tüntetés szervezéséhez és finanszírozásához“ – nyomatékosította kérdésünkre Várady Zsolt.
A feljelentő, Tényi István neve az elmúlt hónapokban többször is megfordult a sajtóban. Ő jelentette fel a norvég civil pénzeket kezelő és osztogató Ökotárs Alapítványt, a HVG-t, legutóbb pedig az Együtt – A Korszakváltók Pártját. Az ellenzéki pártot egyébként a Fővárosi Főügyészségen jelentette fel Tényi. Az V. kerületi Fidesz tagja akkor ismeretlen tettes ellen tett bejelentést csalás és közokirat-hamisítás gyanújával a Haza és Haladás Egyesület, valamint az Együtt – A Korszakváltók Pártja ügyében. Tényi feljelentését az Együtt társelnökének interjújára alapozta, amelyet Szigetvári Viktor a HírTV-nek adott. Ebben – a bejelentő szerint – a politikus elismerte, hogy Soros György is támogatta a pár mögött álló Haza és Haladás Egyesületet, a kapott összegről azonban nem adott információt.
A feljelentés rámutat, a törvény szerint költségvetési szervtől, állami vállalattól, közvetlen költségvetési, vagy költségvetési szervi támogatásban részesülő alapítványtól vagyoni hozzájárulást párt nem fogadhat el, miként külföldi államtól és névtelen támogatótól sem. Ha mégis, akkor ezt köteles 15 napon belül a központi költségvetésbe befizetni. Ha ezt nem tették meg, akkor csalást követtek el. Tényi szerint a Haza és Haladás Egyesület átláthatatlan gazdálkodása miatt felmerülhet a közokirat-hamisítás gyanúja is.
A PestiSrácok.hu Tényi Istvánt is megkereste, aki kérdésünkre elárulta, egy tisztább, átláthatóbb közélet megteremtése vezérli. “A tüntetőkkel semmi bajom nincs, viszont a tüntetések szervezői szerintem nem civilek, vagy legalábbis nem tűnnek civileknek. Nagyjából – bár pontosan még nem – lehet tudni, hogy ki, kik húzodnak meg a szervezők mögött” – jelentette ki portálunknak Tényi István. Leszögezte, a feljelentések ügyében soha, senkitől nem kért és nem kapott pénzt. Fideszes tagságáról azt mondta, valóban tagja a kormánypártnak, de pozíciója nincs. Elárulta, a Haza és Haladás Egyesület, valamint az Együtt ellen tett feljelentésében a PestiSrácok.hu korábbi cikkei is segítették.
“Számomra érthetetlen, ha egy vezető politikus kiáll, elmondja, hogy mit lát, mit tapasztal, de nem tesz bejelentést. A Norvég Alap ügyénél is ez történt, de például a tüntetések szervezőiről is nyilatkoztak kormánypárti politikusok. Nekem úgy tűnik, mintha a Fidesz csak kommunikálna bizonyos – egyébként súlyos – ügyekben, de nem lépne” – fogalmazott Tényi István.
A január 2-i tüntetéssel kapcsolatos feljelentésével és a rendőrségi határozattal kapcsolatban természetesen a NAV-ot is megkerestük. Az adóhatóság azt ígérte, holnap válaszolnak a kérdéseinkre.
Vezető fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS