A román külügyminisztérium provokációnak nevezte hétfőn a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vasárnapi demonstrációját, amelynek keretében a szervezet aktivistái székelyzászlóval takarták le a feliratot és a címert Románia budapesti nagykövetségének bejáratánál. A szervezet szerint ugyanakkor az akció pusztán válasz volt a román kormányfő „vulgársoviniszta kirohanására“, amelyben akasztással fenyegette meg az erdélyi magyarokat. Román politikusok eközben úgy kívánják elterelni a figyelmet Mihai Tudose vállalhatatlan kijelentéseiről, hogy Budapestet vádolják mesterségesen felszított indulatokkal. A román külügy emellett azzal is vádolja a magyar vezetést, hogy egyáltalán nem is őrizteti a román nagykövetséget.
A román külügyminisztérium provokációnak nevezte és közleményben ítélte el a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) múlt hétvégi akcióját, amelynek során a szervezet aktivistái székelyzászlóval takarták le a feliratot és a címert Románia budapesti nagykövetségének bejáratánál. A HVIM Pest megyei és budapesti szervezetének honlapján azt közölte, hogy az akció válasz volt a román kormányfő „vulgársoviniszta kirohanására“. Mihai Tudose szerdán egy televíziós műsorban közvetve akasztással fenyegette meg az autonómiát követelő erdélyi magyarokat. A román miniszterelnök egy zászlóállítási kísérletre adott válaszával példázta, hogy miként viszonyul a kezdeményezéshez. A kormányfő felidézte, a zászlóállítási kísérletkor is világossá tette, hogy
ha a zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is.
A románok nem akarják lehajtott fejjel ünnepelni az „újraegyesülés centenáriumát”
A Krónika című erdélyi napilap szerint a HVIM néhány aktivistájának pénteki akciójáról Marius Pascan, az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) szenátorának Facebook-bejegyzése alapján értesült a történtekről a román sajtó. Pascan felszólította a román hatóságokat, hogy „ne hunyászkodjanak meg gyáván“, hanem kérjenek magyarázatot a történtekre, többek között Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől.
Ezek az akciók veszélyesek, és könnyen radikalizálódhatnak, ha nem akadályozzák meg azonnal. De meglehet, hogy éppenséggel Budapest érdeke mesterségesen feszültséget szítani a kétoldalú kapcsolatokat illetően. Szerintem nem kellene passzívnak maradnunk, lehajtanunk a fejünket a nagy egyesülés centenáriuma évében
– idézte a Traian Basescu volt államfő vezette PMP szenátorát a Krónika.
Mint arról beszámoltunk, sajtóinformációk szerint hétfőn akár meneszthetik is a román miniszterelnököt. A döntést állítólag Liviu Dragnea pártelnök és több megyei szervezet vezetőjének titkos vasárnapi titkos találkozóján hozták meg. Indoklásuk várhatóan az lesz, hogy Tudosét és a táborába tartozó minisztereket foglyul ejtette a „párhuzamos állam”, azaz a PSD érdekeivel ellentétes döntéseket hozott, és nem fogadta el a párt jelöltjeit bizonyos kormánytisztségekbe. Amennyiben Tudose nem mond le, akkor csak bizalmatlansági indítvány benyújtásával lehet megbuktatni, amelyben akár az RMDSZ is partner lehetne. A bökkenő csak az, hogy a kormány megbuktatása esetén az új miniszterelnökről az államfő dönt, Klaus Johannis pedig korábban arról beszélt, nem biztos, hogy harmadszor is a választásokon győztes PSD jelöltjét bízza meg kormányalakítással.
Az akasztással való fenyegetés elfogadható, a tiltakozás nem
A román külügyminisztérium hétfői, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vasárnapi akciójáról szóló közleménye szerint egy revizionista programot hirdető szervezet nemzeti jelképeket meggyalázó cselekedetéről van szó, amely a román külügyminisztérium szerint ellentmond a diplomácia kapcsolatokat szabályozó bécsi egyezménynek és teljességgel elfogadhatatlan. Bukarest felkérte a magyar hatóságokat, hogy biztosítsák a román külképviselet épületeinek és személyzetének sérthetetlenségét, erről pedig párbeszédet akar folytatni Magyarország bukaresti nagykövetével.
A román hatóságok folyamatosan együttműködési készségüket hangoztatták a Budapesttel folytatott párbeszédben
– olvasható a közleményben, amely szerint a román fél elvárja, hogy Magyarország egy valódi stratégiai partnerség és a két ország közti alapszerződés jegyében viszonyuljon a kétoldalú kapcsolatokhoz. Teodor Melescanu, a román diplomácia vezetője a magyar hatóságokhoz intézett felhívást magyarázva az Antena 3 hírtelevíziónak azt mondta, a budapesti román nagykövetséget nem őrzik.
A román címer a kerítésen kívül van, közterületen, semmi sem akadályozza elérését. Románia nagykövetségét nem őrzik, éppen ezért kértünk intézkedést. Nincs miért megijedni, senki sem hatolt be az udvarra, de meggyalázták Románia egy nemzeti jelképét, amely a nagykövetséget jelző táblán található
– mondta a román külügyminiszter.
Forrás: MTI/888.hu; fotó: kronika.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS