A Magyar Fejlesztési Bank 10,8 milliárd forintja úszhat el egy multiérdekekkel és alvilági jellegű háborúskodással átszőtt, még 2007-ben indult befektetési ügyleten – derül ki Dézsy Zoltán dokumentumfilmes a PestiSrácok.hu-nak írt oknyomozó riportjából. A hatalmas bukta mögött egy Nyugaton igen pedigrésnek számító multicég, az ALPLA és egy Polgáron felépített erőmű áll. A krimibe illő történetben életveszélyes fenyegetés és az egyik kereskedelmi tévé részvénycsomagja is szóba kerül. A riportból kitűnik: a multicég vezetői az egykori keleti blokk határát átlépve alighanem a vadnyugaton képzelik magukat.
DÉZSY ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Ez a történet is úgy kezdődött számomra, mint sok többi: károsultak kerestek meg, hogy lenne egy jó kis riporttéma…Egy elfuserált erőműről, ki nem fizetett alvállalkozókról szóltak a panaszok ahogy ez manapság lenni szokott. Később egyre furcsább információkat kaptam egy igazi nagy multiról, a PET-palackokról (is) ismert ALPLA furcsa ügyleteiről. Például arról, hogy mint egy végvárat, biztonsági emberekkel foglalt el egy erőművet – és ez csak a kezdet volt…
Az olvasó mindeddig keveset hallhatott a hosszú nevű – Polgár Regionális Gumihasznosító Kiserőműről. Ha igen, azt is csak azért, mert ez az a beruházás, amelyre az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank 2007-ben 10,8 milliárd forint (!) hitelt adott, ám az erőmű azóta sem működik, pontosabban egy újabb átépítés után jelenleg a végleges működési engedélyt várja. Sokadik esztendeje.
A pénz nyomát az MFB egyelőre bottal ütheti – a kiserőműre nyújtott hitelt a rossz kintlévőségek között tartja nyilván, illetve folyik az ilyenkor szokásos felszámolási eljárás. Természetesen a Polgári Ipari Parkban megépült projekt – működésképtelenül is – jelentős értéket képvisel. Nem véletlen, hogy az osztrák gigacég szemet vetett rá.
Kalandorok, exbűnözők és nehézfiúk
Az ALPLA Werke Alwin Lehner Gmbh. & Co. KG egy családi világvállalat, amely Magyarországon is sikeres. Elsősorban műanyaghulladék, köztük üdítős PET-palackok újrahasznosításával foglalkozik. Hitvallása szerint fontos számára a környezetvédelem. Magyarországi leányvállalata az ALPLA Műanyag Csomagolóipari Kft. Tatabányán működik. Ez a filozófiájában zöld cég különös módszerekhez folyamodott, hogy megszerezze a csőd szélén tántorgó, de mégis jelentős értéket képviselő polgári kiserőművet. Mondjuk olyanokhoz, melyekhez Ausztriában biztosan nem nyúlna… Kalandorok, ex-bűnözők és nehézfiúk, színlelt szerződés – mindez szerepel az ALPLA kelléktárában…
De ne szaladjunk előre, nézzük, hogyan született multi és magyar vállalkozók között egy 4 milliós eurós (1.2 milliárd forintos) szerződés? Az időpont 2010. november 17. A tárgy névlegesen hitel, a főszereplők: az ALPLA kelet-európai megbízottja, bizonyos Krakóczky Adolf, Maczuga Tibor ügyvezető az OLI-SOL Kft. részéről (e cég tevékenysége gyakorlatilag számlák kiállításáról szól), Szomora Béla visszavonult nehézfiú, Cotoi Sorin Marius ex-sportoló, a homályos hátterű és szerepű VAMAX (később: RED SPOT International Corp). képviseletében és Danyi János, aki a projekt-cégcsoportot képviselte (Civis Capital Ingatlanfejlesztő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.). A jogügylet célja látszólag a kiserőmű tulajdonviszonyainak és pénzügyeinek rendezése volt. Ekkor még úgy tűnt, hogy az ALPLA valóban be akar szállni a kiserőműbe, sőt, az üzemeltetésébe is. Később kiderült, hogy nem erről van szó. A szerződés aláírásakor az ALPLA képviselői ugyanis kikötötték (…), hogy a VAMAX-nak 240.000 eurós jutalék jár. A Szomora Béla féle cégnek is jutott rendesen, összesen 32 millió forint..
Otthon a rivaldafényben, itt a mocsárban
A kiserőmű képviseletében aláíró Danyi Jánosnak nem volt sok választása: reménykedett, hogy így végre beindulhat az energiatermelés és hogy akadt egy igazi nemzetközi partner is. Az örömöt kisebbítette ugyan, hogy az osztrák fél képviselői – Krakóczky Adolf, Georg Frűh és René Thöny finoman szólva is furcsa figurákat , és egy hirtelen előkapott off-shore céget vetettek be a szerződésbe tényleges ellenszolgáltatások nélkül, de mégiscsak egy 4 millió eurós szerződés volt. A pénzt az ALPLA Werke Alwin Lehner Gmbh. & Co. KG biztosította tatabányai leánycégén keresztül.
Elgondolkodtató, hogy egy ilyen világcég, mint az ALPLA így intézi ügyeit. A magyar fél számára csak később vált nyilvánvalóvá, hogy a formális kölcsön célja kettős volt: felvenni a jutalékot majd bedönteni s megszerezni az egész kiserőművet. Erről nem akárki, hanem Veisz Gyula, az ALPLA tatabányai leánycégének volt igazgatója nyilatkozott hatósági meghallgatásán, mely szerint a “tényleges tulajdonos utasítására, kételyei ellenére írta alá az okiratokat, az ügyletről semmit sem tudott, továbbá megerősítette, hogy az osztrákok célja a kiserőmű megszerzése volt”. A módszer: a további befektetések elmaradásával felszámoltatásba kell vinni a céget, s akkor olcsón meg lehet szerezni. Az MFB pedig a végén örülhet, hogy visszakapja a hitel töredékét.
Kölcsey-Rieden doktor akcióba lép
Teltek a hónapok, letelt a szerződés határideje, s nem történt semmi. Az ALPLA mint befektető nem aktivizálódott, és furcsa módon a 4 millió eurót sem akarta visszakérni. (Erre csak jóval később tett lépéseket). Végül 2013 őszén Danyi János ügyvezető felkereste az ALPLA budapesti ügyvédjét, dr. Kölcsey-Rieden Rolandot, hogy ALPLA Werke Alwin Lehner Gmbh. & Co. KG befektetésének megóvása érdekében cselekvési tervet dolgozzanak ki. A tárgyalás azonban elmaradt: az ügyvéd elzárkózott bármilyen találkozótól. Egyeztetés helyett megbízást adott egy biztonsági cégnek, hogy foglalja el a kiserőművet, s mentse ki a könyvelést… Képzeljék el, ilyet nem látott még a Polgári Ipari Park: szabályos várostrom után erős emberek vették birtokba az erőművet, majd távoztak (dokumentumokkal). Nem sokkal ezt követően az ALPLA megindította a felszámolást a Civis Capital Zrt. ellen. Az osztrák tulajdonosok és képviselőik között is történhetett valami, mert leváltották korábbi képviselőjüket, Krakóczky Adolfot. A viszony annyira megromlott, hogy még szolgálati autóját is elvitették – ezúttal egy másik biztonsági céggel (trélerrel). A rossznyelvek szerint igazából nem is a kocsi, hanem a hátsó ülésen heverő dokumentumok voltak a fontosak a megrendelőnek… (Krakóczky urat ekkor már több hatóság kereste, így a NAV is) .
Kezdett érdekelni a krimi-elemekkel átszőtt történet, megkerestem az osztrák tulajdonosokat, de falakba ütköztem. Nagyon érdekelt, hogy valójában mire is adták a 4 millió eurót, és miért nem akaródzik oly sietve visszakérni? Végül sikerült elérnem a 4 millió eurós szerződést jegyző dr. Mayer Balázs ügyvédet, akinek irodájában – meglepetésemre az ALPLA ügyvédje, dr. Kölcsey-Rieden Roland is megjelent. Együtt bizonygatták, hogy minden szabályos és törvényes volt, sőt, az ALPLA igazából károsult az ügyben.
Szerettem volna végre az ügyvéd urak helyett az igazi döntéshozókkal beszélni. Végül hosszas levelezés után a schwechati repülőtéren sikerült találkoznom Peter Thurner úrral és magyar ügyvédjével, akik nemcsak hogy nem akartak kamera elé állni, hanem még gazdasági ügyekben jártas munkatársam jelenlétét sem óhajtották. Szokatlan módszer, az bizonyos. Így egyedül hallgattam győzködésüket, mely szerint az ALPA patyolattiszta az ügyben. Körülbelül ennyi volt a lényege a mintegy másfél órás beszélgetésnek. Később egyre nehézkesebbé vált a kommunikáció az ALPLA képviselőivel. (Ez finom kifejezés arra utal, hogy Kölcsey-Rieden doktor – a megbeszélt időpont ellenére – kiutasíttatott irodájának halljából, de hagyjuk).
“Ki lesz tépve a beled, te féreg!”
Itt muszáj egy személyes dolgot közbevetni. A kudarcok engem nem törnek le, sőt, tovább ösztökélnek, csakúgy, mint a fenyegetések. 2014. február 26-án fenyegető sms-t kaptam: „Fejezd be a polgári ügyet, mert ki lesz tépve a beled te féreg”. Így, ilyen lakonikus tömörséggel. Természetesen komolyan vettem a fenyegetést, és azonnal feljelentést tettem a VII. kerületi Rendőrkapitányságon, de mint az sejthető volt, a nyomozás nem vezetett eredményre. Pontosabban egy valamire igen: a cellainformációkból kiderült, hogy az üzenetet ismeretlen személy küldte, Tatabányáról, az ALPLA közvetlen közeléből. Mit jelent ez? Semmit, illetve pont ennyit.
Még jobban kezdett érdekelni a polgári kiserőmű ügye, illetve a 4 millió euró története. Mit tesz Isten, postaládámba fújt a szél egy hangfelvételt, melyen Kölcsey-Rieden doktor azzal dicsekszik, hogy ő ismer „olyan embereket”, s hogy “neki is van kapcsolata” (értsd: alvilági körökhöz). Sőt, ő olyan komoly ügyvéd, hogy amikor 2010-ben a legnagyobb kereskedelmi tévé kivásárolta egyik részvényesét, akkor euró-milliókat vitt ide-oda aktatáskában… Egyre szebb.
Hagyótól Urugayig: Fantomizált cégek, jól ismert vezetők
Mire való az Opten Cégtár? Például arra, hogy megtudjuk, hogy az ALPLA nemcsak jutalékügyekben tett szert némi tapasztalatra, hanem cégeltüntetésben is. Évekkel ezelőtt létrehozott egy Pet4Pet nevű céget, beletett mintegy 30 millió forintot, majd ez az összeg eltűnt. A kft.-nek – ki más mint – Krakóczky Adolf volt az ügyvezetője. A cég után csak a tartozások maradtak. Még érdekesebb a Belváros 2012 Consulting Kft., melynek tagjai az ALPLA vezető beosztású munkatársai – így Peter Thurner, Georg Früh és dr. Mayer Balázs. A Belváros 2012 Consulting Kft. sorsa is mintapéldánya a cégeltüntetésnek. A vállalkozás nemrégiben tulajdonost váltott, egy Canelones Humán Szolgáltató Kft. nevű cég vette át a társaságot, amely mögött egy rejtélyes uruguayi cégtulajdonos áll. A cég-fantomizálós technika ismerős, az új cégvezető az a Dudás (Nyolcas) Nikoletta, aki évekkel korábban Hagyó Miklós a volt szocialista főpolgármester-helyettes egyik cégét szép sikerrel tüntette el, s jelenleg is sok-sok céget „üzemeltet”.
Természetesen kerestem az új ügyvezetőt újpesti panellakásában, de a csengőnél tovább nem jutottam. Nagyon szerettem volna megkérdezni, hogy miként került üzleti kapcsolatba a multinacionális világcéggel, az ALPLÁ.-val. Kerestem Krakóczky Adolfot is, de vele sem sikerült személyesen beszélni, ugyanakkor Mayer doktortól annyit megtudtunk, az ALPLA részéről koncepcióváltás történt, a Canaleones pedig fantáziát látott a Belváros 2012 Consulting Kft átvételében. Ennyi.
Ausztriában is így csinálják?
Értik, ugye? Adva van egy világcég, amely színlelt szerződéseket köt, nehézfiúkat alkalmaz, megunt Kft.-jét ügyesen fantomizáltatja. Ravasz módon fillérekért akar megszerezni egy beruházást. Ügyes! Ha sógoréknál is így intézik a cégügyeket, akkor nagy a baj. Ha a sógorok csak nálunk intézik így az ügyeket, akkor még nagyobb.
Még annyit, hogy az ügyben mindenféle hatóság vizsgálódik, feljelentések íródott, peres eljárások indultak. Az ALPLA ellen pedig 6 milliárd forintnyi kártérítésről szóló kereset született. A Civis Capital volt ügyvezető-tulajdonosa szerint ennyi kár érte a magyar kisvállalkozókat. A Magyar Fejlesztési Bank kárát még nem számszerűsítették. Nyolc? Tízmilliárd? Talán egyszer megtudjuk. A riportfilm is megszületik addig.
A szerző weboldala: dezsyzoltan.hu
A címlapkép a szerző felvétele
Facebook
Twitter
YouTube
RSS