Pesti Srácok

Van Magyarországon tipikusan ukrán bűnözés? Naná, mutatjuk, miben ők a "piacvezetők"! (videó)

Az orosz-ukrán háború kitörése óta a menekültek milliói között megbújva bűnözők is érkeznek az Európai Unióba. Hazánkon keresztül is érkeznek, de eddig többnyire Nyugat-Európába mennek tovább a maffiózók. A tapasztalatok azonban rámutatnak arra, hogy például a kíberbűnözők itt maradnak Közép-Európában, és számos online csalást elkövetnek magyar károsultak rovására is. Azért hoztuk fel példának a kíberbűnözést, azon belül is az online csalást, mert ez az egyik tipikusan ukrán bűnözők által elkövetett bűncselekmény.

Ukrajna rosszul áll a bűnözés terén. Nem bírnak a maffiával – és nem csupán a háború miatt. A háború kezdete óta aktivizálódtak a szervezett bűnözői körök Ukrajna háború által közvetlenül nem érintett területein, így Kárpátalján, vagyis − Kijevből nézve − a Kárpátokon túli területeken.

A háború előtt főleg a cigarettacsempészet dívott errefelé, ám a háború kezdete óta az embercsempészet is óriási bevételeket hoz a szervezett bűnözőknek. Az ukrán sajtó, elsősorban a kárpátaljai eseményekről közvetítő portálok hetente két-három embercsempész elfogásáról adnak hírt.

Embercsempészt fogtak az ukrán hatóságok (Forrás: Kárpáti Igaz Szó)
PestiSracok facebook image

A háború csak rontotta Ukrajna amúgy sem kedvező helyzetét a szervezett bűnözés elleni fellépés területén. Ukrajna ugyanis a 34. helyet foglalja el a Globális Szervezett Bűnözési Index rangsorban a Global Initiative Against Transnational Organized Crime 2021. évi jelentése nyomán.

Az megér egy külön misét, hogy vajon ma mennyivel rosszabb a bűnügyi helyzet Ukrajnában, mint közvetlenül a háború kezdete előtt volt? Tartunk tőle, hogy erre csak a háború befejezése után kaphatunk objektív választ. A jelek szerint a háború elől menekülő milliók között a szervezett bűnözők zömeg is lelépett már Ukrajnából. Szerencse, hogy információink szerint eddig többnyire továbbutaztak Nyugat-Európában és nem itthon szőttek hálót. Ha Ukrajna az EU tagja lesz, szabadon jöhetnek-mehetnek a maffiózók is. Ki kivánja ezt?

Call centert működtetett az ukrán-magyar maffia

Ami a háború óta tetten érhető Magyarországon, az a kíberbűnözés meredek emelkedése. Az Országos Rendőr-főkapitányság tavaly Mátrix projekt néven háromszáz új szakemberrel minden eddiginél nagyobb szabású harcot indított a kiberbűnözők ellen. Ukrajnából, a háború zűrzavarát kihasználva ide érkező nehézsúlyú netes csalókról van szó, akik előszeretettel környékeznek meg kárpátaljai magyarokat is.

Főleg az online csalások szaporodtak el, és az online csalók zöme ukrajnai, az ukrán szervezők gyakran magyarul tudó kárpátaljaiakat is bevonnak a csalásokba, sőt magyar állampolgárokat is.

A rendőrségre 2024. március 1-jén érkezett feljelentés arról, hogy egy nőt korábbi befektetései kapcsán arra hivatkozva hívtak fel, hogy a hozamot elutalják neki. Ezért telepíttették vele az Anydesk nevű programot.

Telefonkártyák százszámra, az online csalóktól foglalták le a rendőrök (Forrás: police.hu)

Mivel az ügy másik sértettje egy védett állományba tartozó személy volt, így a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) munkatársai is szerepet kaptak a felderítésben és a pécsi nyomozókkal közösen kezdték meg a szálak felgöngyölítését, amelyről feltételezték, hogy köze lehet a telefonos csaláshoz. Az NVSZ munkatársai az elfogások alkalmával és a kutatások helyszínein szaktanácsadóként vettek részt. Az ő kiberfelderítési egységük rendelkezik azzal a szaktudással és technológiával, amivel a rendőrség online csalások elleni nyomozásit támogatni tudják.

A közös munka eredményeként március 7-én egy szolnoki házban a baranyai rendőrök informatikai eszközöket foglaltak le.

A pécsi nyomozók és az NVSZ szakembereinek helyszíni adatelemzése alapján a szálak egy másik szolnoki címre vezettek, így rövid idő elteltével már azt a lakást kutatták át. Ott szintén különböző informatikai eszközöket foglaltak le, illetve a lakásból előállítottak egy 63 éves férfit, akinek az elszámoltatásakor felmerült egy külföldi illetőségű személy érintettsége is.

A szálak ezután ismét Szolnokra vezettek, így a pécsi nyomozók a szolnoki munkatársaik segítségével átkutatták a város egyik irodáját, ahol a korábbi helyszínekhez hasonlóan informatikai eszközöket foglaltak le.

Március 11-én hajnalban egy újabb helyszínt lepleztek le a rendőrök. Szolnok közelében fogtak el egy 46 éves ukrán férfit, akinek a lakásában nagy mennyiségben találtak olyan számítástechnikai eszközöket, amelyeket feltehetően bűncselekmények elkövetéséhez használtak.

Pénzmosással gyanúsított ukrán "szállító"

Legutóbb múlt héten a Hajdú-Bihar Vármegyei Bűnügyi Igazgatóság rendőrei pénzátadás közben fogtak el egy ukrán online csalót. (Lásd a videót!)

Egy egyedülálló nyugdíjas tett feljelentést április végén, mert csalás áldozata lett. Elmondta a rendőröknek, hogy jól fizető befektetéssel kecsegtették az interneten, viszont ahhoz, hogy a pénzhez hozzájusson előbb neki kellett utalnia.

A feljelentés megtörtént, viszont a bűnözők nem tudtak erről. Újabb összeg átadására kérték a nőt, 16 millió forinthoz szerettek volna hozzájutni. Kedd délután a futárjukat Debrecenbe küldték, aki a megbeszéltek szerint elvette áldozatuktól a borítékot, beült a kocsijába és elindult. Nem jutott messzire, mivel nagy meglepetésére a bűnügyesek körbevették, földre fektették és megbilincselték.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóságának nyomozói pénzmosás miatt őrizetbe vették a fiatalembert és bíróság elé állítják.

Ajánljuk még

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.