Pesti Srácok

Az amerikai demokrácia halálos sebet kapott

Az amerikai demokrácia halálos sebet kapott

Ha azt mondom, polgárháború készülődik Amerikában, akkor sokan biztos valami túlzó, hatásvadász, bulvár dolgot sejtenek. De nem: a dolog nagyon is komoly. Ehhez képest az itthoni sajtóban gyakorlatilag sehol nem foglalkoznak vele. Szerintem kevesen fogják fel a súlyosságát az USA-n kívül.

Az Egyesült Államokban az abortusz az egyik legfontosabb, leginkább polarizáló politikai kérdés, ami alapján a jobb- és a baloldal megkülönbözteti magát. Odaát ez nem néhány eltökélt aktivista ügye mindkét oldalról, mint Európában, ahol a szélesebb társadalomnak nincs markáns álláspontja. Amerikában kis túlzással mindenki aktivista ebben a kérdésben, de legalábbis nagyon elkötelezett. Egyik oldalon a szabad döntés, a másik oldalon az élet irányába. A sztori most új fejezethez érkezett.

Először is fontos néhány szót ejteni az amerikai Legfelsőbb Bíróságról, amely testületnek sok szempontból nagyobb hatalma van a mindenkori elnöknél is. Egyrészt a tagok megbízatása örök életre szól. (Vagy az esetleges, önszántukból történő lemondásukig.) Másrészt a Legfelsőbb Bíróság, más néven Alkotmánybíróság – merthogy odaát a kettő ugyanaz – egy-egy döntése évtizedekre határozhatja meg az amerikai politika irányát. Nem véletlenül van mindig óriási felhajtás, az utóbbi időkben pedig balhé, amikor megüresedik valamelyik bírói pozíció, és a regnáló elnöknek lehetősége van új tagot kinevezni. Trump három lehetőséget is kapott bírák kinevezésére, így a bíróság összetétele jelentősen elmozdult a konzervatívok javára. A balosok természetesen hiperventilláltak mindegyiküknél. Brett Kavanaugh kinevezése körül különösen nagy balhét csaptak. Nála volt az, amikor egy 30 évvel korábbi sztorival bukkant egyszer csak elő a semmiből egy nő, akit állítólag megerőszakolt az egyetemen. A sztorit persze azóta sem sikerült bizonyítani. De Clarence Thomas bírót ugyanezzel vádolta – szintén alaptalanul – egy nő, amikor még az idősebb George Bush készült őt kinevezni. Clarence Thomas egyébként nemcsak kiváló jogász, hanem óriási jó arc is, igazi konzervatív ikon – ráadásul fekete.

Úgy néz ki, 27 év után sem sikerült a demokratáknak semmi újat kitalálni, és még mindig a szexuális zaklatás vádját veszik elő. Illetve de, egy picit mégis sikerült újítani. Trump utolsó kinevezettjét, Amy Coney Barrettet már azzal vádolták, hogy bíróként nem volt elég kemény a szexuális erőszakot elkövetőkkel szemben. Ja, nem, ez ugyanaz pepitában. Egy nőt – aki nem Donáth Anna – mégiscsak abszurd lett volna szexuális zaklatással vádolni. Úgyhogy mégsem sikerült újat kitalálni. Ezeknek ez akadt be. (Mint a magyar ellenzéknek a putyinozás meg a diktatúrázás. Az is milyen jól működik 12 éve. Ja, nem.) Azóta Biden is kinevezett egy új alkotmánybírót. Ketanji Brown Jackson volt az, aki néhány héttel ezelőtt a kongresszusi meghallgatásán nem tudta definiálni, hogy mit jelent az, hogy „nő”, mert ő nem biológus...

PestiSracok facebook image

Abortusztörvény: az egyik legfajsúlyosabb politikai kérdés

A múlt héten egyik este hirtelen kordonokkal kerítették körbe az Alkotmánybíróság épületét. Ugyanis kiszivárgott egy dokumentum, amelynek részleteire mindjárt ki is térünk... A legfelsőbb bíróság egyik legfajsúlyosabb, egyben legtöbb vitát kiváltó döntése az 1973-as Roe v. Wade ügyben született. Az akkori demokrata többségű testület alkotmányellenesnek ítélte az USA egyes tagállamaiban törvényben lévő abortuszkorlátozásokat. A döntés szerint a nőnek alkotmányos joga – a terhesség egyes szakaszaiban különböző mértékben – az abortusz mellett dönteni. A tagállami jogszabályok ezt nem írhatják felül.

És ezt a döntést készül megváltoztatni a Bíróság. Legalábbis kiszivárgott egy dokumentum, amelyet az egyik bíró, Samuel Alito fogalmazott meg, és állítólag a testület többsége támogatja. A vázlatot egyébként február 10-én írta meg, egy tavaly decemberben, Missisippi állam által csatolt beadvány alapján. Amelyben egy másik, bizonyos Dobbs v. Jackson ügyben kérik a Bíróság állásfoglalását. Várhatóan ez felülírja a korábbi ügyben, '73-ban hozott döntést. Miután tegnap este nyilvánosságra került a dokumentum, nem véletlenül emeltek kordonokat a bíróság épülete köré. Egy órán belül meg is jelentek a tüntetők, egyre többen lettek, és folyamatosan azt skandálták, hogy „a fasiszta csőcseléknek mennie kell”. A tüntetők tehát fasisztának nevezik a legfelsőbb bíróság egyes tagjait, és a neveiket is kiabálják. Azóta Alito bírót titkos helyre kellett menekíteni, mert az otthona körül lincshangulatot gerjesztettek egyre agresszívabb tüntetők. Azért, mert a bírák az élet védelme mellett érvelnek, és ezt alkotmányjogi szempontból is alátámasztják. Nem vagyunk jogi szakértők, így innen nézve nem tudjuk megítélni. Véleményünk természetesen lehet az abortuszról. És nem a tüntetőkkel vagyunk. DE! És ez a lényeg. Ez egyértelműen egy szervezett akció, amelynek célja a félelemkeltés. Megfélemlíteni a bírákat, hogy majd a döntés meghozatalakor, ami júniusra várható, gondolják meg magukat, és végül szavazzanak a határozat ellen. Vagyis maradjon érvényben a '73-as Roe v. Wade döntés. Még egyszer mondom, hogy mindenki értse: valakik az Egyesült Államokban bírákat fenyegetnek.

De vajon hogyan szivároghatott ki egy ilyen dokumentum?

Jogos a kérdés, főleg, hogy a Legfelsőbb Bíróság modernkori történetében soha ilyen elő nem fordult. Egy ilyen szivárogtatás a legdurvább lázadást jelenti, ami mellett a Capitolium elleni január 6-i támadás eltörpül. Ez ugyanis totálisan aláássa a Legfelsőbb Bíróság tekintélyével együtt az amerikai jogállamiságot is. A bírósági döntés előzetes ismeretében a demokrata többségű Kongresszus macskabaszta vágtában hozhat akár egy olyan törvényt, amely ellehetetleníti a bírósági döntés végrehajtását. És voilá, már be is jelentették, hogy erre készülnek. (Más kérdés, hogy valószínűleg nem fog sikerülni, mert az 50–50%-os szenátusban két demokrata szenátor is abortuszellenes.) De ez csak a jogi probléma. Az ügy kényes mivoltából eredően a kiszivárogtatás konkrétan káoszt és erőszakot szül, és potenciálisan polgárháborús helyzetet okozhat. Egyértelműen külső reakciót akar kiváltani, hogy ezzel nyomást helyezzen a bíróságra.

Egy biztos, hogy egy ilyen horderejű kiszivárogtatás csak belülről jöhetett. A dokumentumot elsőként a Politico hozta le, méghozzá egy bizonyos Josh Gerstein nevű szerző. Aki egy korábbi írásában, 2017-ben idézett egy bizonyos Amit Jain nevű, akkor a Yale-en jogot hallgató diáktól, aki kritizálta az egyetemet, amiért az támogatta egykori diákja, Brett Kavanaugh jelöltségét. Ez az Amit Jain ma Sonia Sotomayor legfelsőbb bíró jegyzőjeként dolgozik. Sotomayor a progresszív, demokrata irányultságú bírák vezetője a testületben. A többit szerintem mindenki összerakja. És remélem, mindenki érzi a dolog súlyosságát. Nemcsak az abortuszról van szó, ami önmagában is súlyos kérdés, a politikai vonatkozás nélkül is. Hanem arról, hogy a balosok teljesen elvesztették az eszüket Amerikában. Egy egyetemen indoktrinált progresszív aktivista a legfelsőbb bíróságra kerülve, jegyzőként képes az Alkotmánybíróságot és vele a teljes politikai rendszert hitelteleníteni, a társadalmat és a közrendet destabilizálni, a közjogi berendezkedést feláldozni az általa vélt politikai sérelem oltárán. Az amerikai demokrácia újabb, gyógyíthatatlan sebet kapott.

Vezető kép: MTI/EPA/Tannen Maury

Ajánljuk még