Pesti Srácok

Az amerikai energiaügyi minisztérium elképzelhetőnek tartja, hogy a Covid-19 egy kínai laboratóriumból szabadult ki

Az amerikai energiaügyi minisztérium elképzelhetőnek tartja, hogy a Covid-19 egy kínai laboratóriumból szabadult ki

A Covid-19 valószínűleg laboratóriumi szivárgásból származik – számolt be az amerikai energiaügyi minisztériumnak egy most „frissített és minősített” 2021-es tanulmányáról a Wall Street Journal nyomán a The Guardian. A dokumentumot a tárca eljuttatta a Fehér Háznak és az amerikai törvényhozóknak, amelyben leszögezik, a koronavírus-járvány nem volt „egy fegyverprogram része”. Az amerikai kormányon belül viszont nincs egyetértés a vírus eredetével kapcsolatban.

A minisztérium megállapítása – amely eltér a vírus megjelenésével foglalkozó korábbi tanulmányoktól – a nemzeti hírszerzési igazgató, Avril Haines által vezetett hivatal dokumentumának frissítésében érkezett. Ebből az következik, hogy az FBI „mérsékelt bizalommal” tett megállapítást, amely szerint a vírus azután terjedt el, hogy egy kínai laboratóriumból kiszivárgott.

Az energiaügyi osztály következtetése – amely 17 amerikai laboratóriumból álló hálózatot felügyel, beleértve a fejlett biológia területeit is – annak ellenére jelentős lenne, hogy a jelentés szerint az ügynökség „alacsony magabiztossággal” hozta meg frissített ítéletét. A Covid-19 eredetére vonatkozó, egymásnak ellentmondó hipotézisek középpontjában az áll, hogy vagy egy azonosítatlan állattól ered, amely a vírust emberre terjeszti, vagy egy vuhani kínai kutatólaboratóriumból véletlenül kiszivárgott.

Nincs egyetértés

PestiSracok facebook image

Az amerikai kormányon belül nincs egyetértés a koronavírus eredetével kapcsolatban - közölte a Fehér Ház hétfőn egy sajtóhírre reagálva. John Kirby az amerikai elnöki hivatal Nemzetbiztonsági Tanácsának koordinátora sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy az elnök tényeket akar látni a járvány eredetével kapcsolatban, de a vizsgálat még nem tart ott. Mint mondta, amint elegendő információ gyűlik össze, és készen állnak annak megosztására az amerikai emberekkel és kongresszussal, megteszik.

A Fehér Ház nemzetbiztonsági illetékese megjegyezte, hogy a hírszerzői közösségen belül sincs konszenzus a koronavírus származásával kapcsolatban. Kérdésre válaszolva közölte, hogy nem tudja megerősíteni az ezzel kapcsolatban megjelent sajtóinformációkat.

A sajtóhírre reagálva a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn rágalomról beszélt, s azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy próbája befeketíteni Kínát, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Kínával közösen végzett vizsgálatára hivatkozott, amely "rendkívül valószínűtlennek" nevezte a koronavírus laboratóriumi eredetét.

Forrás: The Guardian, MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!