A kormány és az oktatásban dolgozók célja, hogy Magyarország megőrizze erős gazdasági pozícióját és Európa öt legélhetőbb országa között legyen. Ennek az egyik záloga a most elfogadott új szakképzési törvény és az átalakított szakképzési rendszer, amely a kor kihívásaira válaszul modern, digitális és gyakorlati tudást nyújt – hangzott el az Európai Szakképzési Hét záróeseményén, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum által megrendezett konferencián.
Szeretnénk az élen járni innovációban és példamutatásban. A szakképzésnek ebben minden eddiginél kiemeltebb a szerepe, hiszen a gazdaságot a high-tech technológia lendíti előre
– mondta a konferencián Hegyi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium kabinetfőnöke. Mivel a technológiai forradalom átalakította a munkaerőpiacot, ehhez nemcsak a vállalkozásoknak, hanem az oktatásnak is alkalmazkodnia kellett. A hangsúlyt a gyakorlati tudás megszerzésére kell helyezni, hogy olyan fiatalok kerüljenek ki a munkaerőpiacra, akik megtalálják a helyüket az átalakuló gazdaságban. Hegyi László hangsúlyozta, hogy ma az, aki a szakképzést választja, biztos jövőt választ, mert egy jó szakma biztos megélhetést, stabil egzisztenciát tud nyújtani.
A Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum 12 intézményébe ma összesen 8500 diák jár. A kormány megteremtette annak lehetőségét, hogy duális képzésben a magyar diákok a kétszáz legjobb egyetemen tanulhassanak. Ez azért kiemelten fontos, mert a Z-generáció számára elérhető szakmák kétharmada ma még nem is létezik
– erről a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke beszélt.
A Magyar Honvédség szintén jelentős átalakításon, fejlesztésen megy keresztül, ráadásul a honvédelem jövője is a digitalizáció, ezért a honvédelmi képzést, szakképzést is újjáépítik. Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára emlékeztetett, hogy 2010-ben nemcsak az oktatást, a szakképzést, hanem a honvédséget is szörnyű állapotban vették át. Márpedig a honvédelem közös társadalmi ügyünk, mondhatni alkotmányos kötelességünk. Hozzátette: a bezárt laktanyák, leépített hadipark és létszám után – amit a baloldali kormányok maguk után hagytak – jelenleg a magyar haderő eddigi legnagyobb fejlesztése zajlik. Mivel 2010 előtt a honvédelmi képzést, honvédelemi szakképzést is leépítették, tönkretették, újra kell építeni. Németh Szilárd azt mondta, hogy a kibertechnológiával új hadszíntér alakul, a honvédelmi képzés területén pedig együttműködésre törekednek a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrummal.
A videót László Petra készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS