A civilekkel és katonákkal teli, Mariupol melletti Azovsztal acélmű alatti katakombából a hétvégén egy orosz tűzszünet keretében, körülbelül 60 (egyes források szerint ennél valamivel több) gyereket és asszonyt kimenekítettek és elszállítottak az orosz fennhatóság alatt lévő Bezimenne faluba, kedden pedig további 160 embert jutott ki az oroszok által nyitott humanitárius folyosón. Az oroszok továbbra is körülveszik az Azovsztal acélművet, éppúgy, ahogy azt Putyin elnök megparancsolta, hogy „egy légy sem repülhet onnan ki”. A világ „alternatív nyilvánosságában” sok érdekes információ olvasható arról, hogy mi is folyik ott.
Szegő Miklós írása
Ezzel azonban korántsem oldódott meg az Azovsztal alatti bunkerrengetegbe menekültek mindegyikének sorsa. Abban ugyanis – egybehangzó források szerint – körülbelül még talán 1000 civil és 2000 katona vár a sorsára. Az ukrán katonák mellett a hírhedt Azov zászlóalj fegyveresei is ott vannak közöttük. Őket az orosz politika mindig is neonáciknak tartotta, elsősorban a Donbasz régióban az ott élő orosz lakosság ellen elkövetett bestiális gyilkosságaik miatt. Több forrás állítása szerint az oroszbarát szeparatista katonai erők mellett körülbelül 4000 ott élő orosz civilt kínoztak meg és végeztek ki 2010 és 2014 között.
Az Azov katonái nem adhatják meg magukat, mert az oroszok feltehetőleg végeznének velük
Az Azov Zászlóalj, az Ukrán Tengerparti Nemzeti Gárda jobboldali, szélsőséges és neonáci egysége, habár 2014-ben az ezred szóvivője azt mondta, hogy az egységnek „csak” körülbelül 10-20%-a neonáci. Mindenesetre hajtókájukon a második SS-páncéloshadosztály szimbólumát viselik, amelyet ők úgy magyaráznak, hogy a szimbólum a „nemzeti eszmét” jelenti. Az ezred tagjai 22 különböző országból származnak. Az egység első parancsnoka a szélsőjobboldali nacionalista Andrij Biletszkij volt, aki a (még Ukrajnában is) neonácinak tartott Szociális-Nemzeti Gyűlést vezette.
Az Azov harcosainak kiképzésében az Egyesült Államok is részt vett 2014 és 2018 között. Az USA Képviselőháza korábban olyan módosításokat fogadott el, amelyek megtiltották az Azov támogatását 2014 és 2017 között, de a Pentagon nyomására azokat csendben visszavonták. Ez ellen tiltakozott a Simon Wiesenthal Központ, amely szerint a tilalom feloldása a „holokauszt torzulásához” vezethet Ukrajnában. Végül 2018-ban az Egyesült Államok Képviselőháza elfogadott egy határozatot, amely a neonácik miatt leállította az Azov-tagok amerikai erők általi kiképzését.
Gyenyisz Pusilin, az oroszok által támogatott szeparatista Donyecki Népköztársaság vezetője nyilatkozott Vlagyimir Szolovjev orosz médiasztár (balról nézve: propagandista) Soloviev Live című műsorában és ott azt is elmondta, hogy az Azov zászlóalj hajlandó lenne megadni magát azzal a feltétellel, ha befogadná őket Törökország. Olekszij Aresztovics, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója pedig úgy fogalmazott, hogy „meghívtuk az oroszokat, hogy tartsunk egy különleges tárgyalási fordulót a helyszínen, közvetlenül az Azovsztal falai mellett”.
Hogy kerültek asszonyok és gyerekek az Azovsztal bunkereibe?
A kérdés azért lehet jogos, mert nem túl életszerű, hogy mintegy ezer civil – még akkor is, ha a környéken vagy Mariupolban laknak – közelről ismernék az acélművet és tudnák, hogy mi van alatta. Az Azovsztal „földalatti városáról” részletes cikket írt a Komszomolszkaja Pravda egy, a helyszín közelében lakó gyári munkás elbeszélése alapján. Fenntartásainkkal együtt idézünk belőle, mert nagyon érdekes dolgokat mesélt. Például azt, hogy az Azovsztal óriási profitot termelt – az egész ukrán GDP körülbelül 10%-át! Az ukrajnai orosz hadművelet első napjától, február 24-től az Azov fegyveresei elkezdték oda bevinni a nehéz katonai felszereléseket és néhány üzemet aláaknáztak. A munkás szerint március elején, amíg Mariupolban még működött a mobilkommunikáció, a 20 év alatti fiatalok SMS-üzeneteket kaptak a következő szöveggel:
Gyere az Azovsztalba, megbízható menedékeink vannak, van internet, étel, víz és jó társaság.
Vajon az Azov zászlóalj eleve „élő pajzsnak” akarta felhasználni a bombázások elől ide érkező civileket?
Mi van a föld alatt?
A földalatti bunkerek még a szovjet polgári védelmi rendszer örökségei. A második világháború után az Azovsztal helyreállítása az ’50-es években fejeződött be, amikor nagyon tartottak az atomháborútól. Nagy terek, sok alagút, bombamenedékek, kábelek, hővezetékek jellemzik az egész területet. Ez egy 11 négyzetkilométeres „város” a föld alatt, két természetes gáttal – a tengerrel és az üzemet határoló Kalmiusz folyó széles árterével együtt –, a peremén pedig magánépületekkel és sokemeletes épületekkel, amelyek szorosan csatlakoznak az Azovsztalhoz. A föld alatti bombamenedékek 6–10 méterre vannak egymástól. A levegőszűrő rendszert egy hónapos működésre tervezték. Vannak helyiségek dízelgenerátornak, gyengélkedőnek, főhadiszállásnak és a parancsnoki személyzetnek, kútvízzel és csatornával. Feltételezhető, hogy ott rejtőzik az Azov krémje, a nyugati tanácsadókkal és zsoldosokkal együtt.
A többieket úgynevezett harmadosztályú – szintén föld alatti – „menedékekben” helyezték el. Egy helyi lakos, akinek a felesége is az acélműben dolgozott, azt állította, hogy azok a gyári munkások is a föld alatt rejtőznek, akik már nem tudtak hazamenni a bombázások miatt. Ezeket a menedékeket az alacsony mennyezetükről lehet azonosítani, amely azokon a videókon is látszik, amelyeken az Azov katonái kék szemeteszsákokban hoznak ételt a szerencsétlen embereknek és a gyermekeknek. A föld alatti bunkerekben több száz sebesült van. Kevesebben nem is lehetnének ilyen intenzív felszíni harc és ágyúzás után. A gyógyszereik viszont már régóta elfogytak.
Meddig tarthatnak ki a tartalékok?
Ezzel kapcsolatban a Metinveszt szóvivője, Halina Jacura nyilatkozott a napokban a New York Timesnak. Az ukrán magáncég mindennel foglalkozik a bányászattól a vasérc- és szénfeldolgozáson át a félkész és kész acéltermékek előállításáig és értékesítéséig bezárólag. Tulajdonosa Ukrajna leggazdagabb embere, Rinat Ahmetov milliárdos. Jacura szerint a föld alatt akár négyezer ember is elfér és körülbelül három hétre el vannak látva étellel és vízzel. Csak hát a három hét már rég letelt…
Egy másik, kevésbé ismert honlap, a Freewestmedia megerősítette azt a hírt, hogy Gyenyisz Pusilin, a Donyecki Népköztársaság vezetője szerint az Azovsztal katakombaharcosai megadnák magukat, ha Törökország befogadná őket. A cikk szerint a föld alatt rekedt harcosok parancsnoka, Szerhij Volin könyörgött a világnak, hogy mentsék meg őket. Nagyon sok a sebesült, és minden nap újabb katonák halnak meg. A helyzet egyre romlik és egyre kevesebb a lőszer, a gyógyszer és az élelmiszer. A helyi orosz erők egyik parancsnoka azt mondta, hogy a bent lévők helyzete rendkívül kritikus és azt katonai eszközökkel már nem lehet megoldani.
Külföldi, sőt NATO-országok tisztjei és szakértői is lehetnek a bent rekedtek között
Ugyanaz a honlap a török Aydinlik újságra is hivatkozott, amely szerint az Azovsztal alatt francia katonai és hírszerző tisztek is vannak, akik ukrán és „neonáci” (Azov zászlóalj) harcosokat képeztek ki. A lap szerint Macron megtiltotta nekik, hogy a francia elnökválasztás előtt ezt nyilvánosságra hozzák vagy feladják magukat. Nem tudjuk, hogy ez így van-e vagy sem, de a török honlapon megtaláltuk a cikket, amelynek a címe: „Macron otthagyta tisztjeit, hogy meghaljanak Mariupolban”. Az Aydinlık forrásai szerint amerikai, brit és francia katonák is voltak, vannak a gyárban, közöttük állítólag több mint ötven francia tiszt. Azért voltak ott, hogy kiképezzék a harcosokat azokra a fegyverekre, amelyeket Franciaország szállított Ukrajnának és a paramilitáris csoportoknak. Sőt, ők maguk is részt vettek a harcokban. A török lap forrásai szerint Franciaország tudta, hogy tisztjeit Mariupol városában ostrom alá vették és két helikopterrel megpróbálták őket kimenteni. De az oroszok mindkét helikoptert lelőtték: az egyik a tengerbe esett, a másik az Azovsztal közelében zuhant le. Úgy tudni, hogy a gyár közelében lezuhant helikopterben két ember vesztette életét, akik francia külföldi hírszerző tisztek voltak.
Egy videó az egyik csoport kimenekítéséről:
Vezető kép: MTI/AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS