Jobboldali önkormányzat nem lehet zöld, csak fapusztító, ha pedig a zöldfelület arányát 4,5-ről ötven százalékosra növelő közparkot létesít, akkor viszont égeti a közpénzt – nagyjából így foglalható keretbe az a logikai zárvány, amellyel nemrégiben a 24.hu támadt neki az új zöldterületet létrehozó Belvárosnak. Szerintük, ha egy jobboldali vezetésű kerület zöldinnovációba kezd, az onnantól nem szolgálja a lakók és a fővárosiak érdekeit. A több, mint százötven éves Főkertet felszámoló Karácsony Gergely kifejezetten zöldellenes húzásai fölött lazán elsikló 24.hu ugyanakkor megint előhúzta a fakivágás-kártyát, holott később maguk is beismerték: özönfajokról volt szó, amelyeket megfelelő fákkal pótolni is fognak. Íme, a különbség a kamuzöld baloldal hisztériapolitizálás és a valóság között.
Susánszky Mátyás – Kismarty Anna
Kéttucatnyi fát vágtak ki a Belváros egyik szegletében, ahol közparkot építenek nemsokára – írta nemrégiben a 24.hu. A portál szerint a helyiek azt fájlalják, hogy nincs kommunikáció a közpark létesítése körül, és értelmetlenül vágtak ki nagy és egészséges fákat vágnak ki Budapest egy olyan szegletében, ahol alig van zöld felület. A cikkben ugyanakkor elismerik, hogy a kivágott fák jelentős része olyan özönfajhoz tartozik, amelyekért egy közpark kialakítása során lényegében nem kár, hiszen azokat megfelelő, az éghajlatváltozást és a városi környezetet is jól tűrő fafajokkal pótolják. Ennél is beszédesebb az ellenzéki önkormányzati képviselők véleménye, akik – mivel abba már láthatóan nem tudtak belekötni, hogy egy méltó küllemű új közpark fog létesülni a kerületben – a bekerülési költséget sokallják, mindezt úgy, hogy semmilyen más, közparképítésekkel kapcsolatos összehasonlítási alappal nem támasztják alá a vélelmezett túlköltést. A beruházás költségeivel kapcsolatban az önkormányzat arra hívta fel a figyelmet, hogy a projekt nemcsak parkosítást jelent, hanem a tervek szerint magában foglalja a következő funkciók kialakítását: pihenőpark, régészeti bemutatótér, kiállítás, meglévő régészeti emlékek bemutatása, mini tanösvény – városfal, gyilokjáró, a régészet által bemutatásra érdemesnek tartott felszín alatti régészeti emlékek –, térszín alatti kiszolgáló helyiségek – porta, akadálymentes mellékhelyiségek, pelenkázó, üzemeltetési és gépészeti tér –, valamint a Veres Pálné utca Szarka utca és Vámház körút közötti szakaszának út- és járdarekonstrukcióját is. Ezeket a fontos részletinformációkat természetesen a 24.hu hangulatkeltő cikke elhallgatja. Időközben megjelent az önkormányzat közleménye is, amelyben tételesen cáfolják a zöldítés ellen indított támadás indokait. A közleményben hangsúlyozzák: igaztalan a belvárosi önkormányzat elleni hangulatkeltés, amely azt sugallja, hogy a kerületvezetés zöldellenes politikát folytatna. Mint hangsúlyozták,
A kerület élen jár a zöld intézkedésekben, 2014 óta több, mint háromszáz fát telepítettek, minden közterület-fejlesztésénél növelték a zöldfelületeket, hagyományt teremtettek a társasházi közösségek számára évente kiírt zöld pályázattal, Magyarországon elsőként kezdték használni a kifejezetten városi környezetre kifejlesztett. úgynevezett gyökércella rendszert, olyan újdonságokat is bevezetettek már, mint például az oktatási, nevelési intézményekbe telepített zöldfal, vagy a 2020-ban a József nádor téren kialakított zöld buszmegálló. A Belváros önkormányzata olyan volumenű zöldfejlesztéseket valósított már meg, mint például a nyolcvankét új fával, kétszázhúsz négyzetméter cserje és negyven négyzetméter évelőfelülettel valóságos városi erdőként átadott Podmaniczky tér megújítása. Mindezek elismeréseképpen az V. kerület 2019-ben Virágos Magyarország fődíjat nyert.
A közleményben arról is beszámoltak, hogy a belvárosi önkormányzat tavaly szakemberek közreműködésével felmérte a kerület teljes faállományát, és kijelölték azokat az egyedeket, amelyek nem tarthatók biztonsággal a kerület utcáin vagy kezelésre szorulnak. Hozzátették: a Bástya utcai telken korábban itt található növények kivágására és a területrendezésre ennek a városüzemeltetési, fenntartási folyamatnak a részeként került sor, amelynek keretében a kerület szakemberek által felmérte a faállományt, majd döntött azok kezeléséről vagy kivágásról és újratelepítéséről, minőségi cseréjéről. A 24.hu azon állításával kapcsolatban, amely szerint nem volt érdemi egyeztetés a közpark kialakítása során, az önkormányzat kiemelte:
A kivágás megkezdése előtt, mint minden esetben, Belváros Önkormányzata természetesen környéken élőket is tájékoztatta, illetőleg lehetőséget biztosított a szakértőkkel folytatott konzultációra is a pandémiás helyzet adta lehetőségeken belül, ami a kerületi tévében és a kerületben megjelenő lapban is ismertettek.
Megyeri Szabolcs, az V. kerület főkertésze a fenti videóban tájékoztatta a helyieket. A fák kivágásának szükségességét firtató kritikákra pedig úgy reagáltak:
A fakiváltás szükségességéről való állásfoglalás szakmai és nem politikai kérdés. A Belváros önkormányzata ennek megfelelően szakemberek véleménye alapján jár el a fakiváltási ügyekben, nem pedig a politikai véleményekhez igazodó módon. A telken korábban a növények jellemzően összenőtt magoncok, sarjfák vagy olyan invazív növények, illetve gyomfák voltak, amelyek vagy az életciklusuk végén jártak, vagy menthetetlenül betegek voltak, így a megtartásuk nem lett volna célszerű, vagy az örökségvédelmi szempontból megvédendő történelmi városfalat veszélyeztették.
Szükséges volt kivágni tizenegy fehér eperfát, amelyek jelentősen szennyezték a környezetüket, négy bálványfát, amely invazív fafajta. Ugyancsak kivágtak három török mogyorófát és egy szibériai szilt, amelyek túl közel voltak a védendő városfalhoz. A Leyland ciprusok, amelyek nem fának, hanem cserjének minősülnek, ugyanakkor menthetetlen betegek voltak, illetve egy részük már korábban kiszáradt – részletezte az önkormányzat.
A közleményben kiemelték: a Bástya utcai telken is a szakvéleményben foglaltnál jóval nagyobb mértékű zöldfelület-pótlást végeztek el. A tervek szerint a telken több, mint húsz fát és több, mint nyolcszáz négyzetméter cserjét és évelőt telepítenek, 4,5-ről több, mint ötven százalékra növelve a zöldfelületet, emellett a tűzfalakra zöldfal kialakítását is tervezik. A kerületben élők az alábbi telefonszámon érdeklődhetnek a közpark felújításával, növényesítésével kapcsolatban: +3630/808-1346.
Videó, fotó: Belváros-Lipótváros Önkormányzata
Facebook
Twitter
YouTube
RSS