Nem volt alaptalan Tóth Péter lelkész korábbi kijelentése, miszerint Wittinghoff Tamásnak, budaörsi polgármesternek személyes érdeke, hogy a házával szomszédos telken felépült óvoda ne üzemelhessen. A Levendula utcai ovival kapcsolatban korábban megírtuk az építtető és a leendő üzemeltető kálváriáját, akik közösen vágtak bele az új intézmény létesítésébe, amit Budaörs első embere a célegyenesben megtorpedózott. Szerkesztőségünkhöz eljutott az a levelezés, amelyet Tóth Péter tavaly az önkormányzattal folytatott. Már az első e-mailből egyértelműen kiderül, hogy a telken óvoda épülne, a hivatali ügyintéző pedig így zárja a válaszát: „Természetesen a budaörsi gyermekeket Budaörs Város Önkormányzata támogatni fogja!” Ezzel szemben Wittinghoff februárban Tóth Péterrel történt személyes találkozójuk alkalmával kijelentette, hogy mindent el fog követni azért, hogy ne legyen itt óvoda. Ám úgy tűnik, a polgármester reggelente ablakából kinézve mégis láthatja majd az oviba érkező mosolygós arcocskákat.
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
Ötlettől a milliókig
Ahogy korábbi cikkünkben (Budaörs polgármestere nem akar óvodát a szomszédjába) megírtuk, a Jutalom Vagyok Óvoda egy speciális intézmény lehetne sajátos nevelési igényű gyerekek számára. A kezdeményezés Tóth Péter többdiplomás baptista lelkész nevéhez fűződik, aki jelenleg is működtet már egy családi napközit Budaörsön. Az egyik anyukával, Bosnyák Edittel együtt álmodták meg az óvodát, amelynek helyszínéül – szerencsétlenségükre – a Levendula utcát választották. Tóth Péter korábban elmesélte, hogy lett volna lehetőségük arra, hogy másik telken építkezzenek, de végül a Levendula utcai mellett döntöttek. Nem is sejtették, hogy a kiválasztott telekkel szemben áll Wittinghoff Tamás polgármester háza. Az intézmény hivatalos megnyitója előtt azonban a polgármester magából kikelve tudatta mindkettőjükkel, hogy itt ugyan nem lesz óvoda!
Bár minden engedélyt megkaptak, mégsem indulhatott be az óvoda, ugyanis Budaörs főépítésze nem adta meg a szükséges átminősítést családi házról intézményre. Holott korábban ő javasolta, hogy családi háznak épüljön az óvoda, mert úgy gyorsabb és egyszerűbb lesz felépíteni, aztán ha majd minden kész lesz, akkor elvégzik az átminősítéshez szükséges formaságokat.
Ráadásul a városvezetés visszavonta a korábban kiadott közútkezelői engedélyt arra hivatkozva, hogy túl forgalmas lenne a 40 gyerek napi fuvarozása az utcában (az ezzel kapcsolatos forgalomszámlálási mérés mindezt cáfolta, ahogy azt korábbi cikkünkben részletesen megírtuk).
Bosnyák Edit már korábban jelezte, hogy jogi útra terelik az ügyet: az épület 90 millió forintba került, és Tóth Péter is több millió forintot fektetett a marketing-kampányba, ezek után nem hagyhatják üresen állni az épületet, sem veszni a saját pénzüket, csak mert a polgármester a szomszédban lakik.
A hatóságok nem értik, miért problémázik a budaörsi vezetés
„Minden hatóság számára egyértelmű ez az ügy, amint átlépi Budaörs határát” – mondta Bosnyák Edit, hiszen eddig mindkét hatóság elutasította a Budaörsi Önkormányzat kellemetlenkedését.
Az Érdi Járási Hivatal építésfelügyelete Budaörs Város Önkormányzatától érkezett keresetet július 2-án utasította el. A városvezetés azt kérte az illetékes szervtől, hogy vizsgálja felül az ingatlant a rajta álló épülettel, mert itt bizony olyan átalakítások történtek, amelyek az építési engedély megadásakor még nem voltak tervezettek. A hatóság el is végezte a feladatát, de nem talált semmi kivetnivalót az épületben. Kissé pikáns, hogy a januárban készült jegyzőkönyvben a budaörsi hivatal még mindent rendben talált. Az összes probléma akkor kezdődött, amikor Tóth Péter február 5-én személyesen felkereste Wittinghoff Tamást, hogy átadja a hamarosan nyíló ovi megnyitójának meghívóját. Az udvarias gesztus azonban valódi casus belli volt a polgármester számára.
Az önkormányzat hadjáratát a Nemzeti Közlekedési Hatóság is semmisnek ítélte, és helyben hagyta a legelőször kiadott közútkezelői jogosítványt, amelyet február 9-én, 4 nappal Tóth Péter és Wittinghoff találkozása után a Budaörsi Városépítési Iroda hirtelen visszavont. A döntés értelmében a még január végén kiadott engedély érvényes, visszavonása pedig teljesen alaptalan volt, áll a határozatban, amely most már másodfokon utasította el Budaörs aggályait.
A szakhatóságok jóváhagyása kardinális ebben az ügyben, ugyanis a korábban még barátságos és együttműködő főépítész – vélhetően polgármesteri nyomásra – felfüggesztette a teljes eljárást addig, amíg a két hatóságtól a válasz megérkezik. Ugyan már két hete kézhez kapták az ügyvédi levelet a határozatokkal megtámogatva, a városháza egyelőre hallgat. Bár az átminősítési kérelmet és a teljes eljárást rendkívüli ülésen tárgyalták és függesztették fel, úgy tűnik, jelen esetben nem sürgős hasonló testületi ülésen újratárgyalni az ügyet.
“Budaörs Város Önkormányzata támogatni fogja a gyerekeket”
– írta a hivatal egyik ügyintézője az “óvoda létesítése SNI és BTM gyerekek részére” tárgyú levelezés záró akkordjaként, mintegy biztatásul. Szerkesztőségünkhöz eljutott Tóth Péter még 2014-ben folytatott levelezése az önkormányzattal. Már az első e-mailben egyértelművé teszi:
“Jelen levelem aktualitása az, hogy Alapítványunk óvoda létesítésére lát lehetőséget. Ebben a témában kerestem meg az Önkormányzat Közoktatási Osztályát, hogy képet kapjak arról, van-e ilyen intézményre szüksége a városnak, ha igen, esetleg milyen profilban.”
Tóth Péter korábban többször elmondta, hogy az önkormányzat adta a tippet, jól jönne egy SNI-s ovi, mert jelenleg csak a városon kívül van ilyen intézmény.
“Az Ajándék Családi Napköziben jelenleg ellátott egyik gyerek szülei budaörsi ingatlanfejlesztő vállalkozók. Felkínálták, hogy megépítenék a szükséges épületet, amelyet aztán hosszú távra bérbe venne a létrehozott Óvoda. Egy Levendula utcai építési telek áll rendelkezésre erre a célra.”
– olvasható a tavaly márciusban kelt levélben. Még abban a hónapban sor került az első egyeztetésre a Főépítésszel. Ezt a levélváltást olvasva nehéz elképzelni, hogy Bosnyák Edit és Tóth Péter családi ház építéséről adott volna tájékoztatást a főépítésznek: egyértelmű, hogy már első perctől kezdve óvodának nevezték a Levendula utcai beruházást.
Személyes bosszú
A kellemetlenségen túl, amit a zsibongó gyerekek jelenthetnek egy hamarosan leköszönő polgármester számára, a személyes sértettség is közrejátszik a saját apparátusával takarózó, és a bürokrácia teljes skáláját kihasználó Wittinghoffnak, aki talán elvárta volna, hogy hajbókolva keresse fel a két alapító az óvoda tervével és ötletével. Bosnyák Edit és Tóth Péter is elmondták már korábban, hogy nem tudták, hogy a polgármester háza a szomszédos telken áll. „Egy óvoda létesítésének nem az a menete, hogy átmegyek a polgármesterhez egy üveg borral” – tette hozzá Bosnyák Edit, aki szerint Wittinghoff februári találkozásuk óta elzárkózik, és nem reagál a fennálló helyzetre. Ez érthető, hiszen a városháza szinte egy emberként áll mögötte „és teszi fel a kezét, ha szavazni kell” – állítja Bosnyák Edit. Feltehetően így szavazzák meg az évente kétszer esedékes, összesen féléves jövedelmének megfelelő jutalmát is, ahogyan azt korábban megírtuk, és amellyel kapcsolatban hamarosan hosszabb írást is közölni fogunk.
Közeleg a szeptember
A tanévkezdés újabb lehetőséget kínálna az ovi elindítására, a fél éve üresen álló épület pedig végre megtelhetne élettel. Bosnyák Edit elmondta, korábban azért döntöttek a februári indulásnál, hogy szeptemberben már teltházzal üzemelhessenek. Akkor 27 család jelezte beiratkozási szándékát, ám egyelőre nincs mit ígérni a szülőknek.
Tóth Péter lemondott arról, hogy ebben az épületben valaha óvodát indítson. Ahogy fogalmazott, “egy ilyen önkormányzatnál nem várható fordulat.” Elhatározását, hogy sajátos nevelési igényű és beilleszkedési zavaros gyerekekkel foglalkozzon, nem adta fel, csak a körülményekhez képest átformálta. Ha már helyszín nincs, akkor egy úttörő módszerrel segíti a gyerekek megfigyelését és fejlesztését: kamerákkal felvett órák elemzésével és így végzett szűrésekkel ad támogatást kollégáinak, tehát a fizikai helyszín és a jelenlét sem szükséges.
“Nem logikus, hogy egy kezdeményezés, amely idáig jutott egy polgármester miatt véget érjen” – mondta el a lelkész, majd hozzátette, hogy áprilisban fogyott el a türelme és döntött úgy, hogy más formában folytatja a munkát. Tóth Péter szerint ahhoz, hogy valaha ez az épület adjon otthont az óvodájának, meg kellene újítani a működési engedélyt, ám ezzel együtt is legfeljebb 2016 őszén kezdhetnének üzemelni. Úgy látja, hogy a Levendula utcai ovi az eredeti elképzelés szerint nem tud megvalósulni, ám idővel találhat magának más bérlőt az épület, amely azonban jelenlegi kialakítása miatt csak óvodának alkalmas.
Fotók: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS