Felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés bűntette miatt csupán két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Hagyó Miklóst, Budapest egykori szocialista főpolgármester-helyettesét első fokon a Kecskeméti Törvényszék. Nem állt meg sem a bűnszervezetben elkövetés, sem az elhíresült nokiás doboz vádja a bíróság előtt, ezért a legsúlyosabb vádpontokban felmentett Hagyónak nem kell börtönbe vonulnia. Budai Gyula botrányosnak és az igazságszolgáltatás szégyenének nevezete a PestiSrácok.hu-nak a bíróság ítéletét. Az egykori elszámoltatási kormánybiztos szerint érthetetlen, hogy a törvényszék a bűnösnek kimondott Hagyót „miért nem meri börtönbe küldeni”.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Hagyó Miklóst és 14 társát folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A vád szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig egymilliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A volt szocialista főpolgármester-helyettest rögtön mentelmi joga elvesztése után, 2010. május 14-én vették őrizetbe, majd május 26-án helyezték előzetes letartóztatásba. 2011 februárjától 2011 júniusáig házi őrizetben volt, ezután szabadlábon védekezhetett. Kecskeméten 2012. június 13-án kezdte meg a bizonyítási eljárást Hadnagy Ibolya bírói tanácsa. A Kecskeméti Törvényszék 2013 decemberében viszont illetékessége hiányát állapította meg és az ügyet áttette a Fővárosi Törvényszékhez. Ezután a Kúria arról döntött, hogy ismét a Kecskeméti Törvényszéknek kell tárgyalnia a pert.
Hagyó megúszta a börtönt, több vádlottat felmentettek
A Kecskeméti Törvényszék mai döntésével Hagyó Miklóst első fokon hivatali visszaélés bűntette, valamint hűtlen kezelés bűntette miatt mint felbujtót két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Hadnagy Ibolya bírói tanácsa Mesterházy Ernő másodrendű vádlottat, Demszky Gábor egykori mindenesét felmentette az ellene emelt vád alól. Az indoklás szerint esetében mindössze egy eredménytelen befolyásolási cselekmény volt megállapítható. Antal Attila harmadrendű vádlottat, a BKV Zrt. egykori vezérigazgatóját folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt másfél év börtönre ítélte a törvényszék, de a büntetés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztette. Balogh Zsolt negyedrendű vádlottat, a BKV Zrt. Antal Attilát követő vezérigazgatóját hűtlen kezelés bűntette, valamint magánokirat felhasználásának vétsége miatt egy év két hónap, két év próbaidőre felfüggesztett börtönt kapott. Mátay-Horváth Éva hatodrendű vádlottat, Szalainé Szilágyi Eleonórát, a BKV volt humánpolitikai igazgatóját, valamint három másik személyt azonban a bíróság felmentette. A bíróság továbbá Hagyó Miklóst és Balogh Zsoltot kötelezte, hogy az ítélet jogerőre emelkedése után harminc napon belül, kártérítésként egyetemlegesen fizessen meg a BKV-nak 39,6 millió forintot. Antal Attilát, a szintén elítélt Lelovics Ottót és Regőczi Miklóst ugyancsak kártérítés megfizetésére kötelezték: egyetemlegesen mintegy tízmillió forintot kell fizetniük.
Nem lehetett mindent bizonyítani
A bíróság álláspontja szerint az ügyészi indítványok egyes eseteiben nem lehetett a hűtlen kezelést megállapítani, még akkor sem, ha “baráti” segítséggel történt egy-egy pályázat elnyerése. A bíróság a vádtól eltérően a nagy összegű munkaszerződések megkötése miatt – amelyek következményeként viszonylag rövid idejű munkavégzés után milliós végkielégítést kaptak a közlekedési vállalattól távozó “menedzserek” – nem találta bűnösnek a harmad- és a negyedrendű vádlottat. Az indoklás szerint ez bevált gyakorlat volt a BKV Zrt.-nél. A szentendrei HÉV utastájékoztató rendszerének korszerűsítését végző CC Soft Kft. esetében a törvényszék Hagyó Miklóst elmarasztalta, mert “hivatali befolyásával visszaélt, elkövette a hűtlen kezelés bűntettét”. A főpolgármester-helyettes a vád szerint arra utasította Balogh Zsoltot, hogy a rendszer végleges üzembe helyezése előtt fizesse ki a munka ellenértékét. A tárgyaláson az ítélet indoklása során egyébként az is elhangzott, hogy a bíróság nagyrészt elfogadta a vádlottak nyomozás során tett vallomását, ami abból a szempontból érdekes, mivel Antal Attila és Balogh Zsolt is azzal támadta még 2012-ben a hatóságokat, hogy vallomásaikat “pszichikai kényszer” hatására tették meg.
Visszavonták a legfontosabb vallomást
A 15 millió forint – nokiás dobozban történő – átadásának vádja alól bizonyítottság hiányában mentette fel Hagyó Miklóst a bíróság. Az ügyészség korábban kétrendbeli vesztegetést rótt a volt főpolgármester terhére, ám a vádhatóság tavaly szeptemberben kivette a vádak közül az egyik cselekményt, így már csak a korábbi két eset helyett egy Nokia-dobozos kenőpénz átvételével vádolják Hagyót, ám első fokon ebben is felmentették. Mindkét vádpont Balogh Zsolt vallomására alapult, amit a bíróságon a volt vezérigazgató vissza is vont, sőt, bocsánatot kért egykori főnökétől. Az ügyben ezzel párhuzamosan nyomozás is indult 2012 októberében, aminek azt kellett volna kiderítenie, honnan származott az a kétszer 15 millió forint, amit 2010-es vallomása szerint Balogh Zsolt a BKV vezérigazgatójaként nokiás dobozokban adott át Hagyónak. Az eljárás azonban nem vezetett eredményre, így tavaly nyáron megszüntették a nyomozást.
Ügyvédje szerint Hagyó minden vádpontban ártatlan
Kádár András, Hagyó Miklós ügyvédje a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, hogy örülnek, hogy érveiket a bíróság elfogadta a „minden alapot nélkülöző váddal szemben”. A védő hangsúlyozta, hogy a legsúlyosabb vádpontok nem álltak meg a törvényszék előtt: ezek közé tartozik a bűnszervezetben való elkövetés, illetve a Nokiás-dobozos pénzátadás. Kádár András kiemelte, hogy a bíróság azért nem fogadta el az utóbbi történetet, mivel azt csak egyetlen egy, „érdekmotivált” vallomás támasztotta alá. Az ügyvéd ugyanakkor hangsúlyozta, hogy fellebbezni fognak az ítélet ellen, hiszen védence azokat a bűncselekményeket sem követte el, amikben ma elítélte a bíróság. Hasonlóan nyilatkozott portálunknak Szigethy György, Balogh Zsolt védője is, aki elmondta, ahhoz képest, hogy 20 év körüli fegyházbüntetést kért a vádlottakra az ügyészség, ez egy “jó eredmény”, főleg, hogy öt vádpontból négyben felmentették ügyfelét. Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyészség és több vádlott is fellebbezett a döntés ellen.
Budai: ez az igazságszolgáltatás szégyene
Az ügyben megkerestük ifjabb Balsai István ügyvédet is, aki elmondta, Hagyó büntetése “feltűnően enyhe”, főleg úgy, hogy hivatali tevékenységét felhasználva követte el a tényállás szerint a bűncselekményt. Az ügyvéd hozzátette, már sokadik alkalommal vall kudarcot a Központi Nyomozó Főügyészség, ráadásul a Hagyó-per az egyik legemblematikusabb ügye volt az elszámoltatásnak. Ifjabb Balsaival ellentétben Budai Gyula volt elszámoltatási kormánybiztos nem az ügyészséget, hanem a bíróságot tartja felelősnek a megbotránkoztató ítéletért. Szerinte azért sem hibázott az ügyészség, mivel ők nem tudnak abba beleszólni, hogy a bíróság végül hogyan mérlegel. Az egykori kormánybiztos szerint az is érthetetlen, hogy a törvényszék a bűnösnek kimondott vádlottat „miért nem meri börtönbe küldeni”. Budai hangsúlyozta, “ez a döntés az igazságszolgáltatás szégyene” és ebből is látszik, hogy “komoly gondok vannak a bírói karral”– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Budai, aki szerint az elszámoltatás ennek ellenére sikeres, hiszen több szocialista politikust is sikerült a vádlottak padjára ültetni. Hagyó Miklós volt párttársa, Molnár Zsolt a keddi döntéshez annyit fűzött hozzá, hogy ebben a sok évig elhúzódó ügyben szerinte elgondolkodtató, hogy a bíróság most első fokon nem látta bizonyíthatónak az ügyészség legsúlyosabb állításait, amelyek vesztegetési pénzekről, milliárdokról és bűnszervezetről szóltak. A Nemzetbiztonsági Bizottság jelenlegi szocialista elnöke megjegyezte, hogy ennek különösen azért van jelentősége, mivel az eljárás a 2010-es választások kampányhajrájában zajlott.
A nagyhalak kimaradhattak a büntetőeljárásból
Noha a vád komoly bűnszervezetről szól, azt már a nyomozás lezárása után többen kifogásolták, hogy a rendőrség, majd később, 2010 májusától a nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség nem varrt el minden szálat az ügyben, így több olyan személy nem került a vádlottak padjára, akiknek lehetséges, hogy ott lett volna a helye. Horváth Éva, Hagyó volt sajtósa az Index.hu által megszerzett vallomásában például azt állította, hogy Puch László, az MSZP egykori nagyhatalmú pénztárnoka három nagy fővárosi közműcég (Főtáv, Vízművek vagy az FKF), valamint a BKV, az MVM Puch politikai befolyására, nyomására hirdetett a politikus – strómanokon keresztül irányított – cégeinél, a befolyt bevétel egy részét pedig pártfinanszírozásra fordították. A nő két ilyen céget nevezett meg, a Media Magnet Kft.-t és a Stop.hu újságot kiadó OPT Kft.-t. Horváth Éva azt is elmondta a nyomozóknak, hogy Puch, illetve beosztottjának irodájában van egy-egy páncélszekrény, amiből „illegális kifizetéseket teljesítettek”. A Media Magnettel kapcsolatban Regőczi Miklós volt kommunikációs igazgató is azt vallotta a rendőrségen, hogy ez a cég Puch László érdekeltségébe tartozik, és 20 millió forintos megbízást kell szerezni a vállalkozásnak. A vele szemben megfogalmazott vádakkal, illetve a Hagyó-ítélettel kapcsolatban Puch László nyilatkozott portálunknak, ám a volt szocialista gazdasági háttérember később nem járult hozzá nyilatkozata közreadásához. Annyit ugyanakkor elmondott, hogy neki még azokkal a Hagyóék terhére rótt bűnökkel kapcsolatban is komoly kétségei vannak, amiket most első fokon megállapított a bíróság.
Demszky is megúszta a felelősségre vonást
Azt is érdemes megemlíteni, hogy a BKV-ügy Demszky Gábor volt budapesti polgármestert is „karcolgatta”, ráadásul Antal Attila volt vezérigazgató is arról beszélt egy korábbi interjúban, hogy Hagyó mellett Demszkynek is megvoltak a lobbistái a vállalatnál, de arra is utasította, hogy egy bizonyos üzemanyag-adalékot rendeljen meg egy cégtől. A beszerzés több tízmillió forintba került, az adalékról pedig utóbb kiderült, hogy 98 százalékban gázolajat tartalmaz, és „talán nem árt”. Antal beszélt arról is, hogy Demszky a Sawyer-Miller Group BKV-s kommunikációs megbízásának kibővítése miatt is személyesen járt közben nála. Ez az a cég, amelyik a főpolgármester kampányait bonyolította. Demszky a BKV-s letartóztatások kapcsán egy interjúban maga is elismerte, hogy figyelmeztetést kapott a magyar igazságszolgáltatás legfelsőbb berkeiből: azt tanácsolták neki, hogy tűnjön el az országból, mert első számú célponttá vált. Végül azonban a volt főpolgármester – ki tudja, miért – megúszta a felelősségre vonást.
Címlapfotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS