Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök videoüzenetben fordult az ENSZ-közgyűléséhez, hogy diplomáciai megoldást keressen a Földközi-tenger alatti földgázmezők miatt Törökországgal kialakult vita rendezéséhez.
Micotákisz agresszióval vádolta Ankarát, amiért vitatott tengeri térségekben folytat kutatást energiahordozók után, azonban pozitív példaként tekint a kapcsolatok rendezéséről szóló Izrael és az Egyesült Arab Emírségek között kötött megállapodásra, ami szerinte azt jelzi, hogy Törökország és Görögország is áthidalhatja a történelmi ellenségeskedéseket.
Találkozzunk, beszéljünk, keressünk egy kölcsönösen elfogadható megoldást. Adjunk esélyt a diplomáciának
– hangsúlyozta a görög kormányfő.
Az EU-tag Ciprus, valamint a NATO- és EU-tag Görögország már régóta vitázik a szintén a NATO-hoz tartozó Törökországgal a tengeri határokról, de a Földközi-tenger keleti medencéjében az utóbbi években felfedezett hatalmas földgázmezők a közelmúltban még inkább kiélezték a feszültséget. A török kutató- és fúróhajók a haditengerészet támogatásával próbafúrásokat végeznek a vitatott területen. Görögország és Ciprus is szuverenitása megsértésének tekinti a tevékenységet.
A helyzet valamelyest enyhült, mióta Athén és Ankara is jelezte, hogy hajlandó a tárgyalásos rendezésre. Recep Tayyip Erdogan török államfő kedden az ENSZ-közgyűlésben mondott beszédében hangsúlyozta, hogy őszinte párbeszédet kíván folytatni az ügyben. A görög miniszterelnök nem zárta azonban ki, hogy utolsó lehetőségként a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordulhatnak az ügy rendezésének érdekében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Ian Langsdon
Facebook
Twitter
YouTube
RSS